Co się projektuje
Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu.
Feministyczno-ekologiczna rewitalizacja w centrum Rzeszowa
Dziś: zaniedbana hala targowa z typowym, współczesnym bazarem wokół. W planach: 16 hektarów terenów rekreacyjnych z odrestaurowaną halą, której łupinowy dach ma się stać motywem przewodnim zrewitalizowanego kwartału w centrum Rzeszowa.
Opracowanie przygotowane przez Aleksandrę Wasilkowską objęło halę targową wraz z otoczeniem oraz pobliski plac Wolności i położony pomiędzy nimi bazar. W sumie to prawie 16 hektarów w centrum miasta. Jeśli program rewitalizacji się powiedzie, obraz tej okolicy całkowicie się odmieni. Zmiany odczuwalne będą już w warstwie symbolicznej. Dzisiejszy plac Wolności zmieni się w park Wolności – teren zielony z funkcją rekreacyjną. Na osi ulicy 8 Marca ma stanąć pomnik Praw Kobiet.Projekt zakłada też modernizację hali targowej zaprojektowanej przez Stanisława Kusia. Planowana zabudowa ma nawiązywać do jej wyglądu – w projekcie wielokrotnie powraca motyw łukowatego zadaszenia, nawiązujący do łupinowych sklepień samej hali.
Od strony wschodniej ma stanąć nowy akademik, od południowej natomiast – wyższy budynek mieszkalny. Z kolei pomiędzy halą a placem Wolności powstanie budynek biurowy. Ulica 8 Marca zostanie przedłużona do pobliskiego Budynku Wystaw Artystycznych, ruch na całym terenie będzie uspokojony, a parkowanie – przeniesione pod ziemię. Miasto ma poszukać partnerów do inwestycji, a także pracować nad planem miejscowym, który uwzględni założenia projektu.
Projekt: 2024