Przychodnie Nord Clinic

2024-03-28 10:38 Tekst: Iwona Ławecka-Marczewska, opracowanie: Anna Żmijewska, zdjęcia: Tom Kurek
Przychodnie Nord Clinic w Gdańsku i Gdyni_01
Autor: Tom Kurek 1 | Przestrzeń recepcyjna w gdańskim oddziale Nord Clinic utrzymana jest w szałwiowym odcieniu zieleni

Dwie przychodnie Nord Clinic, czyli gdańsko-gdyński dwugłos o nowoczesnych klinikach pediatrycznych, przyjaznych dzieciom, ich opiekunom i personelowi.

Przychodnie Nord Clinic w Gdańsku i Gdyni wyznaczają nowe trendy w tworzeniu placówek medycznych. Funkcjonalne, spełniające wszystkie normy, wyróżniają się nowoczesnym wyglądem, który odpowiada gustom dzieci i dorosłych. Zespołowi Mana Design udała się trudna sztuka pogodzenia wielu wymogów: praktycznych, sanitarnych, społecznych, estetycznych. Marta Napiórkowska uwolniła wnętrza od typowych skojarzeń z przychodniami medycznymi. Gdyby nie specjalistyczne wyposażenie gabinetów, funkcja tych obiektów nie byłaby na pierwszy rzut oka łatwa do odgadnięcia. Zamiast nieprzyjaznych przestrzeni z nieprzyjemnym światłem i twardymi krzesłami, są miłe pomieszczenia z miękkimi tapicerowanymi siedziskami, dużą dawką słońca i delikatnie rozproszonym światłem sztucznym, które współtworzy przyjazną atmosferę.

Przychodnie Nordic Clinic przyjmują dzieci od ich narodzin do 18. roku. W jednym miejscu mali pacjenci i młodzież otoczeni są pełną opieką pediatryczną lekarzy ogólnych i specjalistów, rehabilitantów, a także uzyskują pomoc psychologa, logopedy czy dietetyka. W przychodniach znajdują się gabinety konsultacyjne, zabiegowe, sale terapeutyczne, w Gdyni także gabinet stomatologiczny.

Gdańska placówka powstała jako pierwsza. Inwestor jest chirurgiem dziecięcym o bogatym doświadczeniu zdobytym w wielu klinikach. Marta Napiórkowska zaprojektowała na jego zlecenie wcześniej jeszcze jedną przychodnię. Wiele zagadnień mieli już omówionych, wiele rozwiązań sprawdzonych. Architektka dobrze znała oczekiwania medyka oraz specjalne wymogi, którym muszą sprostać placówki opieki zdrowotnej, zwłaszcza narzucane przez sanepid. Obydwoje byli zgodni co do tego, że kliniki, mając wszystkie niezbędne cechy placówek medycznych, pod względem estetyki rozwiązań projektowych powinny odbiegać od stereotypu. Gdy architektka rozpoczynała pracę, wnętrza były w stanie deweloperskim. W otwartych przestrzeniach zastała jedynie szachty i słupy nośne. To ona wytyczyła wszystkie podziały. Z inwestorem odbyliśmy wiele rozmów na temat funkcji i rozplanowania poszczególnych pomieszczeń – wspomina architektka. Jak ważne przy tego typu projektach są konsultacje z medykami, pokazuje przykład gabinetu do rehabilitacji. Musi być usytuowany możliwie daleko od pozostałych i wyciszony, bo pacjenci podczas zajęć nierzadko płaczą – wyjaśnia. Marta Napiórkowska zasięgała opinii nie tylko lekarzy, lecz także pozostałego personelu. Przestudiowała szczegółowo zachowania pacjentów i ich opiekunów, zwłaszcza rodziców z dziećmi w wózkach i nosidełkach. Analizowałam, jak zachowują się mamy, gdzie się mijają, prowadząc wózki, gdzie je odstawiają, gdzie odkładają nosidełka, w którym miejscu poczekalni najchętniej spędzają czas – mówi autorka projektów. Swoboda i bezpieczeństwo przemieszczania się wewnątrz placówki były istotnymi problemami funkcjonalnymi do rozwiązania.

Przy doborze materiałów architektka wzięła pod uwagę nie tylko łatwość utrzymania ich w czystości, lecz także wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Wykorzystała otrzymane od inwestora i personelu pomocne informacje dotyczące zarówno przestrzeni, w których przebywają pacjenci oraz ich opiekunowie, jak i miejsc do przechowywania dokumentacji albo pomieszczeń socjalnych.

Spis treści Architektura 04/2024
przegląd

Janusz Korzeń relacjonuje obchody stulecia Towarzystwa Urbanistów Polskich, a Bal Architektek zwraca uwagę na trzy mocne kobiece głosy w zakresie popularyzacji architektury.

Kwartał przyszłości to wystawa, która jest zaproszeniem do rozmowy o fragmencie centrum Warszawy. Sprzedać teren i zezwolić na wieżowce czy zachować dawną szkołę, która zmienia się w społecznie ważne miejsce?

Około 180 czeskich miastach ma miejskiego architekta. Nie zawsze jest to praca na pełen etat, ale to i tak oznacza, że w prawie jednej trzeciej miast jest ktoś, kto czuwa nad architekturą – mówi Arturowi Celińskiemu Osamu Okamura.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu.

Prezentujemy recenzje książek: „Lustro weneckie. Biennale – międzynarodowe wystawy architektoniczne" oraz „Heidegger dla architektów".

Japoński architekt Riken Yamamoto otrzymał tegoroczną nagrodę Pritzkera.

konteksty

Wszyscy powtarzamy jak mantrę, że tylko poprzez konkurs można otrzymać rezultat spełniający oczekiwania kierowane przez i pod adresem projektantów, inwestorów, władz miast, mieszkańców itd. Jaka jest jednak konkursowa korzyść z punktu widzenia przystępujących do nich architektów i architektek?

W ramach naszego cyklu przypominamy artykuły z numerów 1/2001, 2/2001, 6/2001, 9/2001 oraz 4/2004. Cytaty wybrała i komentarzem opatrzyła Ewa P. Porębska.

Świat się zmienia, a polskie konkursy – nie za bardzo. Formuła konkursowa nie tyle się wyczerpała, co wymaga zmian, na co zwracają uwagę architekci i architektki.

realizacje

Architekci chcieli zachować jak najwięcej historycznej tkanki, nadając jej funkcje mieszkaniową i usługową. Nadrzędne było otwarcie na miasto i stworzenie przestrzeni dostępnej – piszą Zbigniew Maćków, Roman Rutkowski i Michał Duda o najnowszej realizacji pracowni SRDK Studio Projekt [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przestrzeń odnosi się z szacunkiem do historii miejsca, jednocześnie wpisując się we współczesne funkcje węzła przesiadkowego oraz parku miejskiego – pisze Anna Kulińska o najnowszej realizacji pracowni Architekci Gadomscy [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wyzwaniem było wpisanie budynku, przy niewielkiej powierzchni działki, w trudny kontekst centrum miasta i sąsiedztwo dużej galerii handlowej – pisze Wojciech Fudala o najnowszej realizacji Pracowni Architektonicznej Czora & Czora [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Dwie przychodnie Nord Clinic, czyli gdańsko-gdyński dwugłos o nowoczesnych klinikach pediatrycznych, przyjaznych dzieciom, ich opiekunom i personelowi.

Projektowanie to kompromisy i wybory. Od nas zależy, czy chcemy przechylić szalę w kierunku kreowania nowych zachowań, czy istniejących przyzwyczajeń – mówią w rozmowie z Anną Żmijewską Kasia Kabo i Tomek Pydo.

teoria i praktyka

O ekologicznej architekturze w teorii i praktyce pisze dr inż. arch. Maciej Jagielak, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, autor strony i podcastu Emisja Architektury.

warsztat

Ważnym elementem budynku jest wielopoziomowe atrium łączące cztery skrzydła, w których zlokalizowano pokoje studenckie. Istotnym etapem wznoszenia tej części konstrukcji było rusztowanie i szalowanie okrągłych otworów w jego stropach – piszą Marcin Garbacki, Karolina Tunajek, Jacek Wochowski o najnowszej realizacji pracowni Projekt Praga [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Ścienne inspiracje nie tylko do wnętrz mieszkalnych – płytki ceramiczne, tapety czy naturalny kamień

zawód architektka

Utrata sprawczości architektów bardzo mnie męczy i chętnie zrobiłabym coś w kierunku podwyższenia powagi i statusu tego zawodu w Polsce – mówi Dorota Jarodzka-Śródka w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum