Jerzy Grochulski

2023-10-04 14:02 Rozmawiała: Maja Mozga-Górecka
Jerzy Grochulski
Autor: fot. -

Przez długie lata uważałem się za romantyka, ale coraz bardziej się przekonuję, że to pozytywizm jest właściwą odpowiedzią na współczesne wyzwania – mówi z rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Jerzy Grochulski.

Podczas lipcowego kongresu Międzynarodowej Unii Architektów w Kopenhadze wybrano Pana Profesora wiceprezydentem tej organizacji. W nowych władzach UIA ma Pan m.in. reprezentować Europę Środkowo-Wschodnią. Jakie są w tej chwili największe wyzwania w tym regionie?

Chodzi o tzw. Region II, który oprócz państw byłego bloku wschodniego obejmuje także kraje bałkańskie, Turcję, Cypr, Grecję, Maltę oraz bliską Azję, w tym Syrię, Liban, Palestynę i Izrael. W tej chwili najpilniejszym wyzwaniem, z jakim jako prezydent tego regionu muszę się zmierzyć, jest wpływ międzynarodowych konfliktów na funkcjonowanie UIA. W czasie ostatniego Zgromadzenia Ogólnego Litwa, Łotwa, Estonia złożyły formalny wniosek o wystąpienie z Unii, uzasadniając go tym, że wśród członków UIA wciąż znajduje się Stowarzyszenie Architektów Rosji, które formalnie nie potępiło inwazji na Ukrainę. Ostatecznie przyjęto rezolucję o zdecydowanie mniej radykalnym brzmieniu niż na poprzednim, madryckim Zgromadzeniu Ogólnym. UIA jest ciałem apolitycznym i nie ma w niej jednoznacznego poglądu na rosyjską agresję. Oponenci rezolucji zwracają uwagę, że dotychczasowe konflikty zbrojne nie skutkowały wyłączeniem reprezentantów danego kraju z obrad. W moim wystąpieniu deklarowałem wolę neutralizowania podziałów, choć mam pełną świadomość zniszczeń, do jakich wojna w Ukrainie prowadzi zarówno w sferze humanitarnej, jak i zasobów kultury materialnej. Poza tym, w moim przekonaniu, duża część rosyjskich architektów jest przeciwna wojnie, czego bez narażenia się na poważne represje nie może publicznie artykułować. Przede wszystkim wektor naszej pracy w Unii powinien być skierowany na kwestie merytoryczne. A tych jest zatrzęsienie. Począwszy od skutków kryzysu klimatycznego, katastrof naturalnych, m.in. szalejących obecnie pożarów czy niedawnych trzęsień ziemi, albo problemów z dostępem do wody, przez braki materiałów budowlanych i kończące się zasoby surowców po katastrofy humanitarne, jakie z braku wody i infrastruktury technicznej obserwujemy np. w fawelach, czy demograficzne – jak przeludnienie i bezdomność. Stoimy też przed wyzwaniem wielkich migracji ludności.

Spis treści Architektura 10/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in.odsłonięcie instalacji Korzenie powstania. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Już drugi rok z rzędu projekt :W CENTRUM wyznacza nowe kierunki miejskich dyskusji. Podczas publicznych spotkań, wykładów i warsztatów mieszkańcy, architekci i eksperci z wielu dziedzin uczą się od siebie. O założeniach i celach tej inicjatywy rozmawiamy z członkami i członkiniami rady programowej: Janem Chwedczukiem, Magdaleną Strużycką, Anną Cudny, Magdą Maciąg i Arturem Jerzym Filipem.

Prezentujemy recenzje książek: GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa oraz Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: nowy budynek w miejscu Solpolu, projektu ROARK Studio, plebania Juvenes-Projekt, osiedle Dolna Górna Wilda w Poznaniu Ultra Architects, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie Atelier Tektura, Wydawnictwo Muzyczne w Warszawie AMC – Andrzej M. Chołdzyński czy wystawa Muzeum Bitwy Warszawskiej autorstwa NM architekci.

realizacje

Rozbudowa teatru to dzieło łączące przeszłość z nowoczesnością, przy tym bogate w elementy charakterystyczne dla twórczości Romualda Loeglera – o nowej realizacji pracowni architekta piszą Dariusz Herman, Zbigniew Paszkowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Dzięki wysokiej jakości architektury i legendzie budowy U-Bootów jest to jedna z najbardziej frapujących kreacji architektonicznych Gdańska – o nowej realizacji pracowni Rayss Group pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wielką zaletą jest posadzenie roślin w obrębie dziedzińca z odpowiednim wyprzedzeniem, co dało efekt bujnej zieleni w momencie otwarcia obiektu – o nowej realizacji pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Lustrzana blacha elewacji dosłownie i symbolicznie skłania obserwatora do samoidentyfikacji wobec obiektu, a także postindustrialnego otoczenia – o realizacji Marlena Wolnik MWArchitekci pisze Ryszard nakonieczny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Muszelka jest przykładem udanej, wyważonej rewitalizacji obiektu z lat 60. przeprowadzonej z szacunkiem do oryginalnej architektury oraz jej detalu – o najnowszej realizacji pracowni Amaya Architekci pisze Oskar Grąbczewski.

technika

Zastosowanie konstrukcji stalowej z zespolonymi płytami na blasze trapezowej zminimalizowało ciężar nadziemia posadowionego na stropie istniejącego zbiornika z czasów II wojny światowej – o realizacji pracowni SANAA pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O teoretycznej krytyce i praktycznej odwadze pisze dr Artur Jerzy Filip z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Portale architektoniczne z niekończącą się paradą projektów i zdjęć obiektów zachęcają nas do kompulsywnego konsumowania wizualnych treści. 15 najpopularniejszych na świecie omawia Tomasz Malkowski.

warsztat

Obiekt został zaprojektowany w duchu low-tech, spełniając zasadę 4R – reduce, reuse, recycle, rethink. Prosta forma nawiązuje do użytkowego charakteru zabudowań gospodarczych, skupionych przede wszystkim na funkcji.

praktyka

Budownictwo zrównoważone przestało być modą, a stało się koniecznością. Architekci i inwestorzy coraz częściej potrafią pogodzić ekologię z ekonomią

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w każdym calu – materiały wykończeniowe: okładziny ścienne, podłogowe, meblowe, farby, tapety

zawód architekt

Przez długie lata uważałem się za romantyka, ale coraz bardziej się przekonuję, że to pozytywizm jest właściwą odpowiedzią na współczesne wyzwania – mówi z rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Jerzy Grochulski.

przeglad

Na ile to architekci oraz urbaniści będą mogli kształtować odbudowę Mariupola? Jaka rola przypadnie w tym mieszkańcom? W lipcu w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbyła się konferencja podczas, której zaprezentowano pierwsze koncepcje odbudowy Mariupola.

z archiwum architektury

Wyjątkowo w cyklu Z archiwum przypominamy Przegląd czasopism zagranicznych, od numeru 06/1995 do 7/1996 „Architektury-murator”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Mycielskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum