Architektura-murator - 2023-10
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Marcina Czechowicza <p>W bieżącym numerze „Architektury-murator” przyglądamy się najpopularniejszym na świecie portalom architektonicznym. Co charakteryzuje #TOP15 ? Przede wszystkim przyciągające wzrok ilustracje, niekończąca się parada projektów i zdjęć obiektów, która zachęca – jak pisze autor tekstu Tomasz Malkowski – do kompulsywnego konsumowania wizualnych treści. Można narzekać na spłycenie dyskursu, lecz pamiętajmy, że ten trend nie charakteryzuje tylko architektury – wszak cała współczesna kultura jest wzrokocentryczna. Osobiście wierzę jednak, że ta dziś królująca „epoka wzroku” będzie mijać, biorąc pod uwagę choćby tylko potrzeby emocjonalne człowieka. Bowiem poczucie sensu, jedna z podstawowych potrzeb, nie opiera się li tylko na powierzchownym widzeniu rzeczywistości. <br />Tymczasem – jako inspirację, wyłącznie (sic!) w internetowym wydaniu „Architektury-murator” 10/2023 – przypominamy dawną potęgę czasopism drukowanych. Recenzje najważniejszych wówczas czasopism architektonicznych na świecie pokazują, jak szeroki i istotny dyskurs one prowadziły. <strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 10/2023

W bieżącym numerze „Architektury-murator” przyglądamy się najpopularniejszym na świecie portalom architektonicznym. Co charakteryzuje #TOP15 ? Przede wszystkim przyciągające wzrok ilustracje, niekończąca się parada projektów i zdjęć obiektów, która zachęca – jak pisze autor tekstu Tomasz Malkowski – do kompulsywnego konsumowania wizualnych treści. Można narzekać na spłycenie dyskursu, lecz pamiętajmy, że ten trend nie charakteryzuje tylko architektury – wszak cała współczesna kultura jest wzrokocentryczna. Osobiście wierzę jednak, że ta dziś królująca „epoka wzroku” będzie mijać, biorąc pod uwagę choćby tylko potrzeby emocjonalne człowieka. Bowiem poczucie sensu, jedna z podstawowych potrzeb, nie opiera się li tylko na powierzchownym widzeniu rzeczywistości.
Tymczasem – jako inspirację, wyłącznie (sic!) w internetowym wydaniu „Architektury-murator” 10/2023 – przypominamy dawną potęgę czasopism drukowanych. Recenzje najważniejszych wówczas czasopism architektonicznych na świecie pokazują, jak szeroki i istotny dyskurs one prowadziły. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 10/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in.odsłonięcie instalacji Korzenie powstania. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Już drugi rok z rzędu projekt :W CENTRUM wyznacza nowe kierunki miejskich dyskusji. Podczas publicznych spotkań, wykładów i warsztatów mieszkańcy, architekci i eksperci z wielu dziedzin uczą się od siebie. O założeniach i celach tej inicjatywy rozmawiamy z członkami i członkiniami rady programowej: Janem Chwedczukiem, Magdaleną Strużycką, Anną Cudny, Magdą Maciąg i Arturem Jerzym Filipem.

Prezentujemy recenzje książek: GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa oraz Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: nowy budynek w miejscu Solpolu, projektu ROARK Studio, plebania Juvenes-Projekt, osiedle Dolna Górna Wilda w Poznaniu Ultra Architects, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie Atelier Tektura, Wydawnictwo Muzyczne w Warszawie AMC – Andrzej M. Chołdzyński czy wystawa Muzeum Bitwy Warszawskiej autorstwa NM architekci.

realizacje

Rozbudowa teatru to dzieło łączące przeszłość z nowoczesnością, przy tym bogate w elementy charakterystyczne dla twórczości Romualda Loeglera – o nowej realizacji pracowni architekta piszą Dariusz Herman, Zbigniew Paszkowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Dzięki wysokiej jakości architektury i legendzie budowy U-Bootów jest to jedna z najbardziej frapujących kreacji architektonicznych Gdańska – o nowej realizacji pracowni Rayss Group pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wielką zaletą jest posadzenie roślin w obrębie dziedzińca z odpowiednim wyprzedzeniem, co dało efekt bujnej zieleni w momencie otwarcia obiektu – o nowej realizacji pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Lustrzana blacha elewacji dosłownie i symbolicznie skłania obserwatora do samoidentyfikacji wobec obiektu, a także postindustrialnego otoczenia – o realizacji Marlena Wolnik MWArchitekci pisze Ryszard nakonieczny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Muszelka jest przykładem udanej, wyważonej rewitalizacji obiektu z lat 60. przeprowadzonej z szacunkiem do oryginalnej architektury oraz jej detalu – o najnowszej realizacji pracowni Amaya Architekci pisze Oskar Grąbczewski.

technika

Zastosowanie konstrukcji stalowej z zespolonymi płytami na blasze trapezowej zminimalizowało ciężar nadziemia posadowionego na stropie istniejącego zbiornika z czasów II wojny światowej – o realizacji pracowni SANAA pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O teoretycznej krytyce i praktycznej odwadze pisze dr Artur Jerzy Filip z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Portale architektoniczne z niekończącą się paradą projektów i zdjęć obiektów zachęcają nas do kompulsywnego konsumowania wizualnych treści. 15 najpopularniejszych na świecie omawia Tomasz Malkowski.

warsztat

Obiekt został zaprojektowany w duchu low-tech, spełniając zasadę 4R – reduce, reuse, recycle, rethink. Prosta forma nawiązuje do użytkowego charakteru zabudowań gospodarczych, skupionych przede wszystkim na funkcji.

praktyka

Budownictwo zrównoważone przestało być modą, a stało się koniecznością. Architekci i inwestorzy coraz częściej potrafią pogodzić ekologię z ekonomią

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w każdym calu – materiały wykończeniowe: okładziny ścienne, podłogowe, meblowe, farby, tapety

zawód architekt

Przez długie lata uważałem się za romantyka, ale coraz bardziej się przekonuję, że to pozytywizm jest właściwą odpowiedzią na współczesne wyzwania – mówi z rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Jerzy Grochulski.

z archiwum architektury

Wyjątkowo w cyklu Z archiwum przypominamy Przegląd czasopism zagranicznych, od numeru 06/1995 do 7/1996 „Architektury-murator”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Mycielskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum