EkoFarma / Wólka Konopna

2023-10-04 14:04 Tekst: Wojciech Kolęda, opracowanie: Anna Żmijewska
EkoFarma w Wólce Konopnej_Less is core_Arche_01
Autor: Less is core / Arche 1 | Założeniem projektu było stworzenie prostego i wykonanego rzemieślniczo obiektu dlatego forma, jak i konstrukcja zostały zoptymalizowane

Obiekt został zaprojektowany w duchu low-tech, spełniając zasadę 4R – reduce, reuse, recycle, rethink. Prosta forma nawiązuje do użytkowego charakteru zabudowań gospodarczych, skupionych przede wszystkim na funkcji.

Idea projektu

W 2022 roku rozpoczęliśmy budowę EkoFarmy, czyli społecznego gospodarstwa, które zlokalizowane jest w Wólce Konopnej, oddalonej 15 km od Siedlec. Dla nas to wyjątkowy projekt m.in. ze względu na zamawiającego – Fundację Leny Grochowskiej, której głównym obszarem działań jest wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizacja włącza ich do życia zawodowego i społecznego przede wszystkim poprzez zatrudnienie. Aktualnie pod stworzoną przez fundację marką toMy kilkadziesiąt osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, zespołami Downa, Aspergera czy autyzmem pracuje w kawiarniach, tworzy ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, torby, odzież oraz rzeźby. Projekt EkoFarmy jest kontynuacją tych działań. W jego ramach powstaną nowe miejsca pracy oraz siedem mieszkań chronionych. Przy wsparciu opiekunów i instruktorów osoby z niepełnosprawnościami będą mogły prowadzić tam samodzielne życie oraz uprawiać ziemię.

Aspekt dostępności dla osób z niepełnosprawnościami miał ogromne znaczenie dla formy obiektu. Musieliśmy stworzyć przestrzeń pozbawioną barier, o jak najprostszym układzie funkcjonalnym, ale jednocześnie coś, co odpowiednio wyrazi charakter fundacji i jej działań oraz nasze podejście do współczesnej architektury w kontekście kryzysu klimatycznego. Koncepcja polegała więc na przekształceniu typowego gospodarstwa rolnego, składającego się z kilku oddzielnych wielokondygnacyjnych budynków (chaty, stajni, stodoły itp.) i połączeniu ich w jeden obiekt, który ma m.in. podkreślać cyrkularny, ekologiczny charakter przedsięwzięcia i samego rolnictwa opierającego się na cyklach, porach roku i wykorzystywaniu każdego elementu należącego do procesu uprawy ziemi. Interesujące dla nas jest zawarcie w architekturze samego cyklu, na który składają się: praca na roli, zbiór, przetworzenie plonów, posiłek, odpoczynek i ponowne rozpoczęcie procesu. Funkcjonalnie realizacja ma kilka części: pomieszczenia gospodarcze i szklarnię (praca na roli, zbiór), kuchnię (przetworzenie plonów), jadalnię (posiłek), mieszkania chronione (odpoczynek). Całość podzielona jest dodatkowo na dwie strefy – ocieplaną (mieszkania, jadalnia, kuchnia) oraz nieogrzewaną (szklarnia i pomieszczenie gospodarcze).

Zaproponowany przez nas obiekt ma kształt niedomkniętego pierścienia. Wynikową tej formy jest centralna przestrzeń całego założenia, punkt zero projektu – dziedziniec, który będzie miejscem spotkań dla pracowników, skupiającym wspólnotę. Łącząc te wszystkie aspekty – dostępność, wiejski charakter, cyrkularność i wspólnotę otrzymujemy ostateczny kształt, czyli nowoczesną stodołę zamkniętą w formie okręgu. Mimo że kształt budynku jest nietypowy i trudny wykonawczo jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak w końcowym aspekcie działa i jaką wiadomość niesie.

Projekt stworzyliśmy w zespole Less is core, czyli wewnętrznym biurze architektonicznym Grupy Arche, wspólnie z Piotrem Grochowskim i Anną Skorupką. Był on dla nas nietypowy ze względu na to, że na co dzień zajmujemy się rewitalizacjami obiektów zabytkowych. Nasze ostatnio ukończone realizacje to m.in. Cukrownia Żnin oraz Dwór Uphagena w Gdańsku. Obecnie pracujemy nad adaptacją historycznego klasztoru we Wrocławiu, Królewską Fabryką Papieru w Konstancinie-Jeziornie, dawną bazą lotniczą w Mielnie oraz zabytkowym Fortem VI w Poznaniu.

Spis treści Architektura 10/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in.odsłonięcie instalacji Korzenie powstania. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Już drugi rok z rzędu projekt :W CENTRUM wyznacza nowe kierunki miejskich dyskusji. Podczas publicznych spotkań, wykładów i warsztatów mieszkańcy, architekci i eksperci z wielu dziedzin uczą się od siebie. O założeniach i celach tej inicjatywy rozmawiamy z członkami i członkiniami rady programowej: Janem Chwedczukiem, Magdaleną Strużycką, Anną Cudny, Magdą Maciąg i Arturem Jerzym Filipem.

Prezentujemy recenzje książek: GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa oraz Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: nowy budynek w miejscu Solpolu, projektu ROARK Studio, plebania Juvenes-Projekt, osiedle Dolna Górna Wilda w Poznaniu Ultra Architects, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie Atelier Tektura, Wydawnictwo Muzyczne w Warszawie AMC – Andrzej M. Chołdzyński czy wystawa Muzeum Bitwy Warszawskiej autorstwa NM architekci.

realizacje

Rozbudowa teatru to dzieło łączące przeszłość z nowoczesnością, przy tym bogate w elementy charakterystyczne dla twórczości Romualda Loeglera – o nowej realizacji pracowni architekta piszą Dariusz Herman, Zbigniew Paszkowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Dzięki wysokiej jakości architektury i legendzie budowy U-Bootów jest to jedna z najbardziej frapujących kreacji architektonicznych Gdańska – o nowej realizacji pracowni Rayss Group pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wielką zaletą jest posadzenie roślin w obrębie dziedzińca z odpowiednim wyprzedzeniem, co dało efekt bujnej zieleni w momencie otwarcia obiektu – o nowej realizacji pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Lustrzana blacha elewacji dosłownie i symbolicznie skłania obserwatora do samoidentyfikacji wobec obiektu, a także postindustrialnego otoczenia – o realizacji Marlena Wolnik MWArchitekci pisze Ryszard nakonieczny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Muszelka jest przykładem udanej, wyważonej rewitalizacji obiektu z lat 60. przeprowadzonej z szacunkiem do oryginalnej architektury oraz jej detalu – o najnowszej realizacji pracowni Amaya Architekci pisze Oskar Grąbczewski.

technika

Zastosowanie konstrukcji stalowej z zespolonymi płytami na blasze trapezowej zminimalizowało ciężar nadziemia posadowionego na stropie istniejącego zbiornika z czasów II wojny światowej – o realizacji pracowni SANAA pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O teoretycznej krytyce i praktycznej odwadze pisze dr Artur Jerzy Filip z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Portale architektoniczne z niekończącą się paradą projektów i zdjęć obiektów zachęcają nas do kompulsywnego konsumowania wizualnych treści. 15 najpopularniejszych na świecie omawia Tomasz Malkowski.

warsztat

Obiekt został zaprojektowany w duchu low-tech, spełniając zasadę 4R – reduce, reuse, recycle, rethink. Prosta forma nawiązuje do użytkowego charakteru zabudowań gospodarczych, skupionych przede wszystkim na funkcji.

praktyka

Budownictwo zrównoważone przestało być modą, a stało się koniecznością. Architekci i inwestorzy coraz częściej potrafią pogodzić ekologię z ekonomią

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w każdym calu – materiały wykończeniowe: okładziny ścienne, podłogowe, meblowe, farby, tapety

zawód architekt

Przez długie lata uważałem się za romantyka, ale coraz bardziej się przekonuję, że to pozytywizm jest właściwą odpowiedzią na współczesne wyzwania – mówi z rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Jerzy Grochulski.

przeglad

Na ile to architekci oraz urbaniści będą mogli kształtować odbudowę Mariupola? Jaka rola przypadnie w tym mieszkańcom? W lipcu w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbyła się konferencja podczas, której zaprezentowano pierwsze koncepcje odbudowy Mariupola.

z archiwum architektury

Wyjątkowo w cyklu Z archiwum przypominamy Przegląd czasopism zagranicznych, od numeru 06/1995 do 7/1996 „Architektury-murator”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Mycielskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum