Amfiteatr / Sosnowiec

2023-10-04 14:02 Tekst: Oskar Grąbczewski, zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
Rewitalizacja z rozbudową amfiteatru Muszelka w Sosnowcu
Autor: Tomasz Zakrzewski

Muszelka jest przykładem udanej, wyważonej rewitalizacji obiektu z lat 60. przeprowadzonej z szacunkiem do oryginalnej architektury oraz jej detalu – o najnowszej realizacji pracowni Amaya Architekci pisze Oskar Grąbczewski.

Bardzo lubię polskie budynki powstałe w czasie mniej więcej pokrywającym się z okresem rządów Gomułki, aż do wczesnego Gierka. To krótkie okienko względnej twórczej wolności – pomiędzy obowiązującą do połowy lat 50. doktryną socrealizmu a rozpoczętą w połowie lat 70. erą uprzemysłowionego budownictwa prefabrykowanego –pozostawiło po sobie zaskakująco dużo oryginalnych, wartościowych architektonicznie obiektów. I nie mam tu na myśli tylko ikon, takich jak katowickie Spodek czy Superjednostka albo warszawski Supersam, ale „zwykłe” budynki wielorodzinne, domy kultury, kina itp. Budynki te niestety w większości zostały po 1989 roku wyburzone – nie chronił ich status zabytku, stan techniczny przeważnie nie był zbyt dobry, zajmowane przez nie działki stanowiły atrakcyjne miejsce pod nową zabudowę, a na dodatek większość użytkowników i, co gorsza decydentów, postrzegała je jako postkomunistyczne, niewiele warte relikty słusznie minionej epoki. Szczególnie lubiłem obiekty określane niegdyś mianem „architektury wolnego czasu”.

Jeszcze z dzieciństwa pamiętam lśniące nowością i wypełnione tłumem ludzi niezwykłe pawilony wystawowe Ośrodka Postępu Technicznego w Katowicach – z wiszącymi dachami, o falujących formach łupin przestrzennych, odważne, niekonwencjonalne, projektowane przez najlepszych śląskich architektów. Pozostał z nich tylko jeden, prawie całkowicie zrujnowany, ale mimo to wciąż zachwycający lekkością hiperboloidalnego dachu. Wizyty w Wesołym Miasteczku w Chorzowie zawsze rozpoczynaliśmy od przechodzenia przez fantazyjną żelbetową bramę, którą potem zastąpił kiczowaty pseudozamek oklejony malowanym styropianem. Kiedyś harmonijnym pięknem łagodnych nasypów zachwycał Stadion Dziesięciolecia w Warszawie, który najpierw zamienił się w bazar, a następnie całkowicie zniknął, zastąpiony gigantycznym koszykiem Stadionu Narodowego. Dziś, w dobie, w której architektura chce być przede wszystkim ekologiczna, słusznie zauważono, że najbardziej ekologiczny jest zawsze budynek już zbudowany. Dzięki temu przynajmniej niektóre z obiektów mają szansę na uniknięcie zniszczenia. Rewitalizuje się je, odnawia, przebudowuje. Niekiedy takie działania kończą się nie najlepiej – poddane rygorom nowych przepisów, a także wymogom nowych funkcji obiekty te tracą dużo ze swych pierwotnych walorów.

Spis treści Architektura 10/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in.odsłonięcie instalacji Korzenie powstania. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Już drugi rok z rzędu projekt :W CENTRUM wyznacza nowe kierunki miejskich dyskusji. Podczas publicznych spotkań, wykładów i warsztatów mieszkańcy, architekci i eksperci z wielu dziedzin uczą się od siebie. O założeniach i celach tej inicjatywy rozmawiamy z członkami i członkiniami rady programowej: Janem Chwedczukiem, Magdaleną Strużycką, Anną Cudny, Magdą Maciąg i Arturem Jerzym Filipem.

Prezentujemy recenzje książek: GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa oraz Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: nowy budynek w miejscu Solpolu, projektu ROARK Studio, plebania Juvenes-Projekt, osiedle Dolna Górna Wilda w Poznaniu Ultra Architects, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie Atelier Tektura, Wydawnictwo Muzyczne w Warszawie AMC – Andrzej M. Chołdzyński czy wystawa Muzeum Bitwy Warszawskiej autorstwa NM architekci.

realizacje

Rozbudowa teatru to dzieło łączące przeszłość z nowoczesnością, przy tym bogate w elementy charakterystyczne dla twórczości Romualda Loeglera – o nowej realizacji pracowni architekta piszą Dariusz Herman, Zbigniew Paszkowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Dzięki wysokiej jakości architektury i legendzie budowy U-Bootów jest to jedna z najbardziej frapujących kreacji architektonicznych Gdańska – o nowej realizacji pracowni Rayss Group pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wielką zaletą jest posadzenie roślin w obrębie dziedzińca z odpowiednim wyprzedzeniem, co dało efekt bujnej zieleni w momencie otwarcia obiektu – o nowej realizacji pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Lustrzana blacha elewacji dosłownie i symbolicznie skłania obserwatora do samoidentyfikacji wobec obiektu, a także postindustrialnego otoczenia – o realizacji Marlena Wolnik MWArchitekci pisze Ryszard nakonieczny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Muszelka jest przykładem udanej, wyważonej rewitalizacji obiektu z lat 60. przeprowadzonej z szacunkiem do oryginalnej architektury oraz jej detalu – o najnowszej realizacji pracowni Amaya Architekci pisze Oskar Grąbczewski.

technika

Zastosowanie konstrukcji stalowej z zespolonymi płytami na blasze trapezowej zminimalizowało ciężar nadziemia posadowionego na stropie istniejącego zbiornika z czasów II wojny światowej – o realizacji pracowni SANAA pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O teoretycznej krytyce i praktycznej odwadze pisze dr Artur Jerzy Filip z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Portale architektoniczne z niekończącą się paradą projektów i zdjęć obiektów zachęcają nas do kompulsywnego konsumowania wizualnych treści. 15 najpopularniejszych na świecie omawia Tomasz Malkowski.

warsztat

Obiekt został zaprojektowany w duchu low-tech, spełniając zasadę 4R – reduce, reuse, recycle, rethink. Prosta forma nawiązuje do użytkowego charakteru zabudowań gospodarczych, skupionych przede wszystkim na funkcji.

praktyka

Budownictwo zrównoważone przestało być modą, a stało się koniecznością. Architekci i inwestorzy coraz częściej potrafią pogodzić ekologię z ekonomią

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w każdym calu – materiały wykończeniowe: okładziny ścienne, podłogowe, meblowe, farby, tapety

zawód architekt

Przez długie lata uważałem się za romantyka, ale coraz bardziej się przekonuję, że to pozytywizm jest właściwą odpowiedzią na współczesne wyzwania – mówi z rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Jerzy Grochulski.

przeglad

Na ile to architekci oraz urbaniści będą mogli kształtować odbudowę Mariupola? Jaka rola przypadnie w tym mieszkańcom? W lipcu w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbyła się konferencja podczas, której zaprezentowano pierwsze koncepcje odbudowy Mariupola.

z archiwum architektury

Wyjątkowo w cyklu Z archiwum przypominamy Przegląd czasopism zagranicznych, od numeru 06/1995 do 7/1996 „Architektury-murator”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Mycielskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum