Centrum usług / Opole

2023-10-04 14:08 Tekst: Małgorzata Adamowicz-Nowacka, zdjęcia: Bartosz Makowski
CUP w Opolu 8
Autor: Bartosz Makowski 8 | Elewacje budynków podkreślone zostały wertykalnymi pasami szklano-betonowymi. Przy elewacji zachodniej zaprojektowano zjazd do garażu podziemnego

Wielką zaletą jest posadzenie roślin w obrębie dziedzińca z odpowiednim wyprzedzeniem, co dało efekt bujnej zieleni w momencie otwarcia obiektu – o nowej realizacji pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W 2016 roku Urząd Miasta Opola we współpracy z opolskim oddziałem SARP ogłosił konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zaprojektowanie zespołu dwóch budynków publicznych. Kompleks miał się składać z obiektów dla Urzędu Miasta oraz administracji skarbowej. Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu nie było łatwe, teren inwestycji znajdował się bowiem na trójkątnej „wyspie”, ograniczonej ruchliwymi ulicami oraz linią kolejową. Działki te zajmowane były kiedyś przez fabrykę części FSO, potem przez lata ruiny starych hal i zabudowań stały puste. Konkurs wygrała praca biura Heinle, Wischer und Partner Architekci.

W założeniach budynki miały stanowić początek zamierzenia inwestycyjnego organizującego nową dzielnicę o funkcji administracyjno-biznesowo-mieszkalnej. Uzasadniała to lokalizacja w śródmieściu Opola. Odcięcie arteriami komunikacyjnymi stanowiło jednak problem urbanistyczny. Projektanci zaproponowali dwie zwarte prostopadłościenne bryły z ulokowanymi pośrodku dziedzińcami.Na rysunkach i wizualizacjach konkursowych obiekty korespondowały ze sobą, proste elewacje zaopatrzono w wertykalne pasy ze szkła i barwionego betonu, które miały uatrakcyjniać architekturę budynku i chronić wnętrze przed nagrzewaniem. Czy spełniono potrzeby użytkowników i jaki efekt w odbiorze architektonicznym oraz urbanistycznym uzyskano po realizacji? Bryły rzeczywiście zgrabnie ze sobą korespondują, zaś szklano-betonowe „żyletki” na elewacjach zdobią budynek, ale wątpliwości budzi to, czy chronią wnętrze przed nagrzewaniem. Nawet jeśli przyjąć, że zastosowane ściany zewnętrzne ze szkła zespolonego (w szczególności elewacje południowe) mają najlepsze możliwe parametry izolacyjności, to czy można takie rozwiązanie uznać za ekonomiczne, zważywszy, że inwestorem jest jednostka samorządowa?

Spis treści Architektura 10/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in.odsłonięcie instalacji Korzenie powstania. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Już drugi rok z rzędu projekt :W CENTRUM wyznacza nowe kierunki miejskich dyskusji. Podczas publicznych spotkań, wykładów i warsztatów mieszkańcy, architekci i eksperci z wielu dziedzin uczą się od siebie. O założeniach i celach tej inicjatywy rozmawiamy z członkami i członkiniami rady programowej: Janem Chwedczukiem, Magdaleną Strużycką, Anną Cudny, Magdą Maciąg i Arturem Jerzym Filipem.

Prezentujemy recenzje książek: GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa oraz Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: nowy budynek w miejscu Solpolu, projektu ROARK Studio, plebania Juvenes-Projekt, osiedle Dolna Górna Wilda w Poznaniu Ultra Architects, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie Atelier Tektura, Wydawnictwo Muzyczne w Warszawie AMC – Andrzej M. Chołdzyński czy wystawa Muzeum Bitwy Warszawskiej autorstwa NM architekci.

realizacje

Rozbudowa teatru to dzieło łączące przeszłość z nowoczesnością, przy tym bogate w elementy charakterystyczne dla twórczości Romualda Loeglera – o nowej realizacji pracowni architekta piszą Dariusz Herman, Zbigniew Paszkowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Dzięki wysokiej jakości architektury i legendzie budowy U-Bootów jest to jedna z najbardziej frapujących kreacji architektonicznych Gdańska – o nowej realizacji pracowni Rayss Group pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wielką zaletą jest posadzenie roślin w obrębie dziedzińca z odpowiednim wyprzedzeniem, co dało efekt bujnej zieleni w momencie otwarcia obiektu – o nowej realizacji pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Lustrzana blacha elewacji dosłownie i symbolicznie skłania obserwatora do samoidentyfikacji wobec obiektu, a także postindustrialnego otoczenia – o realizacji Marlena Wolnik MWArchitekci pisze Ryszard nakonieczny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Muszelka jest przykładem udanej, wyważonej rewitalizacji obiektu z lat 60. przeprowadzonej z szacunkiem do oryginalnej architektury oraz jej detalu – o najnowszej realizacji pracowni Amaya Architekci pisze Oskar Grąbczewski.

technika

Zastosowanie konstrukcji stalowej z zespolonymi płytami na blasze trapezowej zminimalizowało ciężar nadziemia posadowionego na stropie istniejącego zbiornika z czasów II wojny światowej – o realizacji pracowni SANAA pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O teoretycznej krytyce i praktycznej odwadze pisze dr Artur Jerzy Filip z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Portale architektoniczne z niekończącą się paradą projektów i zdjęć obiektów zachęcają nas do kompulsywnego konsumowania wizualnych treści. 15 najpopularniejszych na świecie omawia Tomasz Malkowski.

warsztat

Obiekt został zaprojektowany w duchu low-tech, spełniając zasadę 4R – reduce, reuse, recycle, rethink. Prosta forma nawiązuje do użytkowego charakteru zabudowań gospodarczych, skupionych przede wszystkim na funkcji.

praktyka

Budownictwo zrównoważone przestało być modą, a stało się koniecznością. Architekci i inwestorzy coraz częściej potrafią pogodzić ekologię z ekonomią

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w każdym calu – materiały wykończeniowe: okładziny ścienne, podłogowe, meblowe, farby, tapety

zawód architekt

Przez długie lata uważałem się za romantyka, ale coraz bardziej się przekonuję, że to pozytywizm jest właściwą odpowiedzią na współczesne wyzwania – mówi z rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Jerzy Grochulski.

przeglad

Na ile to architekci oraz urbaniści będą mogli kształtować odbudowę Mariupola? Jaka rola przypadnie w tym mieszkańcom? W lipcu w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbyła się konferencja podczas, której zaprezentowano pierwsze koncepcje odbudowy Mariupola.

z archiwum architektury

Wyjątkowo w cyklu Z archiwum przypominamy Przegląd czasopism zagranicznych, od numeru 06/1995 do 7/1996 „Architektury-murator”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Mycielskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum