Centrum usług / Opole
Wielką zaletą jest posadzenie roślin w obrębie dziedzińca z odpowiednim wyprzedzeniem, co dało efekt bujnej zieleni w momencie otwarcia obiektu – o nowej realizacji pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
W 2016 roku Urząd Miasta Opola we współpracy z opolskim oddziałem SARP ogłosił konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zaprojektowanie zespołu dwóch budynków publicznych. Kompleks miał się składać z obiektów dla Urzędu Miasta oraz administracji skarbowej. Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu nie było łatwe, teren inwestycji znajdował się bowiem na trójkątnej „wyspie”, ograniczonej ruchliwymi ulicami oraz linią kolejową. Działki te zajmowane były kiedyś przez fabrykę części FSO, potem przez lata ruiny starych hal i zabudowań stały puste. Konkurs wygrała praca biura Heinle, Wischer und Partner Architekci.
W założeniach budynki miały stanowić początek zamierzenia inwestycyjnego organizującego nową dzielnicę o funkcji administracyjno-biznesowo-mieszkalnej. Uzasadniała to lokalizacja w śródmieściu Opola. Odcięcie arteriami komunikacyjnymi stanowiło jednak problem urbanistyczny. Projektanci zaproponowali dwie zwarte prostopadłościenne bryły z ulokowanymi pośrodku dziedzińcami.Na rysunkach i wizualizacjach konkursowych obiekty korespondowały ze sobą, proste elewacje zaopatrzono w wertykalne pasy ze szkła i barwionego betonu, które miały uatrakcyjniać architekturę budynku i chronić wnętrze przed nagrzewaniem. Czy spełniono potrzeby użytkowników i jaki efekt w odbiorze architektonicznym oraz urbanistycznym uzyskano po realizacji? Bryły rzeczywiście zgrabnie ze sobą korespondują, zaś szklano-betonowe „żyletki” na elewacjach zdobią budynek, ale wątpliwości budzi to, czy chronią wnętrze przed nagrzewaniem. Nawet jeśli przyjąć, że zastosowane ściany zewnętrzne ze szkła zespolonego (w szczególności elewacje południowe) mają najlepsze możliwe parametry izolacyjności, to czy można takie rozwiązanie uznać za ekonomiczne, zważywszy, że inwestorem jest jednostka samorządowa?