Ekojakość – konferencja budowlana „Muratora”

2015-11-27 10:32 Tekst: Tomasz Żylski
konferencja muratora 3
Autor: archiwum serwisu Po prawej: Adrian Trząski (Nape), Monika Kupska-Kupis (Velux), Kurt Emil Eriksen (Aktive House Alliance), Waldemar Czarnocki i Sławomir Łyskawka(Velux), Aleksandra Poźniak-Wołidźko, Dominika Merek i Anna Kamińska (ZPR Media). Fot. Kalbar

Na początku listopada odbyła się w Warszawie konferencja Zrównoważone budownictwo w Polsce – przykłady najlepszych praktyk, którą miesięcznik „Murator” zorganizował we współpracy z portalem muratorplus.pl oraz „A-m”. Dwudniowe spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń na temat projektowania i wykonawstwa obiektów o różnych funkcjach. W bloku case study przedstawiono najciekawsze zielone realizacje i projekty, m.in. dom pasywny NF15 w Bielawie koło Konstancina, osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu oraz Accent Vert i Eco na warszawskim Bemowie, a także stołeczny biurowiec Atrium 2.

Już od dłuższego czasu słowa energooszczędność, ekologia i zrównoważony rozwój odmieniana są w mediach przez wszystkie przypadki. Ale, co tak naprawdę oznaczają? Gdzie przebiega granica między troską o ochronę klimatu a zwykłym ekomarketingiem? Czy efektywność energetyczna budynków, w których mieszkamy i pracujemy może pozytywnie wpływać nie tylko na środowisko, ale też na nasze samopoczucie? I jakie wyzwania stoją jeszcze przed inwestorami w związku z procesem obniżania zapotrzebowania na energię budynków? Między innymi na te pytania próbowano odpowiedzieć podczas konferencji Zrównoważone budownictwo w Polsce – przykłady najlepszych praktyk zorganizowanej na początku listopada przez miesięcznik „Murator”, portal muratorplus. pl oraz „A-m”. Dwudniowe spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń na temat projektowania i wykonawstwa obiektów o różnych funkcjach. W bloku case study przedstawiono najciekawsze zielone realizacje i projekty, m.in. dom pasywny NF15 w Bielawie koło Konstancina, osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu oraz Accent Vert i Eco na warszawskim Bemowie, a także stołeczny biurowiec Atrium 2. Panel rozpoczęła Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „A-m”, podsumowując krótko dokonania polskich architektów na przestrzeni ostatnich 15 lat. Na dzisiejszą prezentację wybrałam 20 realizacji pokazywanych ostatnio na wystawie Polska. Architecture, którą nasza redakcja przygotowała na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ekspozycję mogli dotychczas zobaczyć mieszkańcy Baku, Sofii i Skopje, wkrótce wystawa zawita także do Kantonu w Chinach i Dublina, a w maju przyszłego roku do Muzeum Architektury we Wrocławiu. To zaledwie cząstka tego, co obecnie powstaje w naszym kraju, ale wymownie świadczy o roli, jaką zaczyna odgrywać polska architektura. Jesteśmy dziś wymieniani wśród państw, w których na polu architektury dzieją się najciekawsze rzeczy w Europie – stwierdziła.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum