Ciemna strona postępu – wystawa w Zachęcie

2015-01-17 15:27 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Szklany człowiek
Autor: archiwum serwisu SZKLANY CZŁOWIEK, 1995 (WEDŁUG ORYGINAŁU FRANZA TSCHACKERTA Z 1930 ROKU), FOT. DZIĘKI UPRZEJMOŚCI MARTIN FENNER STIFTUNG DEUTSCHES HYGIENE MUSEUM, DREZNO/SERWIS PRASOWY

Wystawa Postęp i higiena, przygotowana przez Andę Rottenberg, poświęcona jest relacjom między eugeniką a ideą modernizacji. To gęsta i wielowątkowa ekspozycja, jedna z tych, które koniecznie należy zobaczyć. Narracja zaczyna się przy końcu XIX wieku – w momencie ukucia terminu eugenika – i sięga aż po współczesność, pokazując za pomocą sztuki jej echa w toczących się konfliktach, zjawiskach kreowania tożsamości i wizerunku – recenzja Agnieszki Skolimowskiej.

Wystawa Postęp i higiena w Zachęcie dotyczy powiązań pomiędzy eugeniką, a ideą modernizacji i postępu. Czynną do 1 lutego ekspozycję, której kuratorem jest Anda Rottenberg, otwiera tzw. Szklany człowiek – trójwymiarowa, przeźroczysta sylwetka o ludzkiej skali z uniesionymi rękoma. W jego wnętrzu umieszczono szkielet i organy oplecione gęstą siatką naczyń krwionośnych. To przedmiot dydaktyczny odzwierciedlający stan wiedzy o ciele człowieka w początku XX wieku, ukazany tu w eksponowanym miejscu, niczym antyczny posąg w triumfalnym geście.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum