Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

2015-01-28 10:25 Tekst: Robert Konieczny, Michał Lisiński
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Autor: archiwum serwisu Widok na sąsiadującą z Centrum Filharmonię Szczecińską (proj. Estudio Barozzi Veiga, 2014) oraz zabytkowy budynek Komendy Wojewódzkiej Policji z 1905 roku. Fot.: dzięki uprzejmości pracowni KWK Promes

Aby zachować otwarty charakter placu, większość kubatury obiektu ukryto pod ziemią. Wyzwaniem był jego falujący dach, od którego zależała nie tylko geometria budynku, ale także placu. Ostatecznie wykonano go z 8-centymetrowych, betonowych płyt o wymiarach 60 x 60 cm – o realizacji nowego pawilonu dla Muzeum Narodowego w Szczecinie, pierwszym tej skali obiekcie publicznym w portfolio pracowni KWK Promes, piszą architekci Robert Konieczny i Michał Lisiński.

Centrum Dialogu Przełomy to oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie poświęcony najnowszej historii miasta, a zwłaszcza wydarzeniom związanym z oporem wobec komunistycznych władz. Pawilon to nasz pierwszy realizowany w tej skali obiekt publiczny. Wyzwanie tym większe, że powstaje w samym sercu stolicy województwa zachodniopomorskiego, na placu Solidarności, który graniczy z już okrzykniętą nową ikoną miasta – Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza projektu hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga („A-m” 10/2013, 7/2014). Gdy w 2009 roku startowaliśmy w konkursie architektonicznym na projekt CDP, wiedzieliśmy, że muzeum nie powinno konkurować z niezwykle wyrazistą bryłą sali koncertowej. Stąd pierwsza myśl, by schować je pod ziemię i wykreować stonowaną architekturę tła.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum