Politechnika Śląska
Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.
Język wykładowy: polski, angielski
Praktyki: Podczas trwania studiów inżynierskich studenci odbywają obowiązkową praktykę rysunkową (w okresie wakacyjnym) oraz architektoniczną (15 tygodni) w ramach 7. semestru, który jest wolny od zajęć dydaktycznych. Dzięki temu, poza podstawowym okresem pracy, studenci mają możliwość wykorzystać ten czas na dodatkowy rozwój, dłuższą praktykę czy udział w konkursach i projektach badawczych tuż przed realizacją projektu inżynierskiego.
Na naszym wydziale istnieje możliwość odbycia praktyki zarówno w kraju, jak i za granicą w ramach programu Erasmus+ z formą dofinansowania, dzięki czemu studenci zdobywają doświadczenie w najlepszych biurach architektonicznych w Polsce i na świecie. Politechnika Śląska pomaga znaleźć miejsce pracy poprzez udostępnianie ogłoszeń i naborów dzięki licznym współpracom w branży. Dopuszcza się również odbycie praktyki zawodowej podczas projektów naukowo-badawczych prowadzonych na uczelni.
Współpraca: Wydział Architektury jest partnerem wielu uczelni zagranicznych, m.in. w Niemczech, Francji, Szwecji, Włoszech, Holandii, Turcji, Portugalii i Hiszpanii. Program nauczania jest porównywany z uczelniami krajowymi, a następnie na tej podstawie korygowany, w ramach współpracy Dziekanów Wydziałów Architektury, Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych oraz międzynarodowych programów współpracy działających w ramach EAAE. Wydział prowadzi stałą współpracę w ramach organizacji: EAAE – European Association for Architectural Education, ECLAS – European Council of Landscape Architecture Schools, Deutsche Akademie für Städtebau und Landesplanung. Na Wydziale Architektury odbywa się współpraca krajowa wspomagająca proces dydaktyczno-naukowy z takimi partnerami, jak organizacje zawodowe i twórcze, instytucje samorządowe, prasa branżowa, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, przedstawiciele przemysłu i producenci (SARP, „Architektura-murator”, „Builder”, BIMobject, Saint-Gobain, PWIK Gliwice).
Wyjazdy studyjne: Nasi studenci biorą udział w wielu wyjazdach, warsztatach czy konferencjach krajowych i międzynarodowych (wyjazd do Melle w Niemczech oraz udział w wydarzeniu Awards ceremony + exhibition of the Design that Educates Awards 2019 wraz z warsztatami na temat architektury parametrycznej, V Forum Green Smart City, Śląski Festiwal Nauki, DREAM Silesia, VII Ogólnopolska Konferencja Arch-Eco, warsztaty Centrum Alzheimera w Warszawie, innoHub senior (w) przyszłości).
Wyjazdy zagraniczne: W każdym roku kilkudziesięciu studentów i pracowników realizuje wymianę we współpracy z 26 uczelniami partnerskimi w Europie oraz Turcji w ramach programu Erasmus+. Obecnie największym zainteresowaniem studentów cieszą się: Portugalia, Dania, Włochy i Bułgaria. Jednocześnie nasz wydział gości wielu studentów zagranicznych z krajów partnerskich oraz z kontynentu azjatyckiego. Możliwość skorzystania z wymiany międzynarodowej należy planować co najmniej podczas semestru poprzedzającego wyjazd. Całość odbywa się pod opieką koordynatora ds. programu Erasmus+.