Co się wydarzyło

2021-06-24 14:34
Miastoranek z Agatą Kiedrowicz
Autor: Il. serwis prasowy Miastoranek z Agatą Kiedrowicz

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem kolejne dyskusje w ramach Miastoranka, uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2020 oraz nagroda UIA dla Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.

Street Cloud: nie zapomnij!

Street Cloud to internetowa edukacyjno-animacyjna mikrotelewizja kolektywu antyRAMA, popularyzująca tematykę interdyscyplinarnej kultury miejskiej. Celem przedsięwzięcia jest zrozumienie procesów zachodzących we współczesnych miastach. W każdy wtorek i czwartek odbywają się rozmowy m.in. o początkach kariery młodych twórców, przestrzeni miejskiej, smart cities, planowaniu przestrzennym, sztuce w przestrzeni publicznej oraz zjawiskach w kulturze. Obok omówienie tematów, które zostały podjęte ostatnio w ramach cyklu Miastoranek i wnioski twórcy cyklu. (red)

Według krzywej Ebbinghausa ludzki mózg po godzinie od nauki pamięta tylko połowę przyswojonej wiedzy. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do przetrzymywania dłużej w szufladkach naszych głów wielokrotnie złożonych informacji. Bardzo często umykają nam z pozoru mało ważne detale. Pamiętamy głównie o najważniejszych założeniach projektu – jego uwarunkowaniach technicznych, sieci instalacji czy estetyce elewacji. Z pozoru nie ma czasu na cokolwiek innego. Jednak jest znacznie więcej tematów, o których nie powinniśmy zapominać, PROJEKTUJĄC. Gdy oglądamy, czytamy, czy słuchamy, coś zawsze w naszej głowie zostaje. Przygotowaliśmy subiektywną listę takich zagadnień wraz z przykładowymi skojarzeniami.

Kolor zielony, liście O problemie braku myślenia strategicznego w kontekście projektowania i odnowy krajobrazu opowiadała w Miastoranku architektka krajobrazu Natalia Budnik. Nie wszyscy architekci odczuwają potrzebę zatrudnienia architekta krajobrazu. Najczęściej przedstawiciele tego zawodu pojawiają się na koniec procesu z zadaniem doboru przysłowiowego drzewa do wcześniej stworzonej koncepcji. Naczelnym pytaniem jest: Jeśli drzewo ma wyglądać jak kulka, to jakie powinniśmy wybrać, żeby było, jak na wizualizacji?

Kolor zachodu słońca, beton Wydawałoby się, że każdy projekt, który tworzymy, jest dla zmysłów. Zawierają się w nim zjawiska dźwiękowe, zapachowe, dotykowe oraz oczywiście wzrokowe. Aspekty wizualne tworzone są w pełni świadomie, ale czy pozostałe też? Nie. Właśnie tego dotyczyła rozmowa z kuratorką i krytyczką dizajnu Agatą Kiedrowicz. Bardzo trudno rozmawiać nam o innych zmysłach niż wzrok, bo nie mamy na nie określeń. W naszym języku jest pełno okulocentrycznych definicji. Nasze oczy chcą kontrolować wszystko. Musimy myśleć w projektowaniu o tym, że ciało człowieka zawsze powinno być głównym podmiotem. Róbmy to dla własnej „całościowej przyjemności "– podkreślała Agata Kiedrowicz.

Kolor żółty, huśtawka W Polsce coraz więcej mówi się w kontekście projektowania o grupach wykluczonych i dostosowaniu miast i budynków do ich potrzeb. To seniorzy, osoby z dysfunkcjami ruchowymi czy innymi niepełnosprawnościami. W końcu zaczynamy myśleć o wszystkich. Prawie… Bo czy oprócz placów zabaw i przedszkoli myślimy o dzieciach? Anna Martyka, architektka i naukowczyni udowadnia, że nie: Dzieci traktowane są marginalnie. Nie bez powodu mamy powiedzenie Dzieci i ryby głosu nie mają. W kwestii architektury i planowania przestrzennego najmłodsi powinni mieć możliwość wypowiedzi na tematy, które ich dotyczą. Tak się jednak nie dzieje.

*** Codziennie powinniśmy być ciekawi świata, w którym przychodzi nam projektować i w jakiś sposób go zmieniać. Zapamiętywanie przez skojarzenia to tylko proste ćwiczenie naszego mózgu i nie sprawi, że nagle staniemy się omnibusami. W ten sposób nie da się czegoś nauczyć, ale uda nam się z każdym kolejnym tematem pamiętać WIĘCEJ. Łukasz Harat

Spis treści Architektura 07/2021
przegląd

Recenzujemy najciekawsze nowe książki poświęcone architekturze. W tym miesiącu Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak oceniają publikację „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” Jerzego Sołtana, a Hanna Faryna-Paszkiewicz „Stare kolekcje – nowa architektura. O problemach modernizacji kolekcjonerskich muzeów sztuki” Anny i Artura Jasińskich.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem kolejne dyskusje w ramach Miastoranka, uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2020 oraz nagroda UIA dla Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.

Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Bujnowski Architekci, Projekt Praga, M.O.C. Architekci, Kuryłowicz & Associates, medusa group, RS Architektura Krajobrazu i SIM Architekci.

Jedną z moich ulubionych kreskówek był Pinky i Mózg. Serial o dwóch myszach laboratoryjnych. Mózg jest wszechwiedzącym geniuszem. Pinky natomiast jest idiotą potykającym się o własne nogi. Codziennie zadaje pytanie: Móżdżku, co będziemy robić dziś w nocy? To samo co zawsze, Pinky – odpowiadał Mózg poważnie: Opanowywać ŚWIAT! Tak właśnie widzę architektów: jesteśmy jak te myszy w klatce i codziennie, gdy ktoś nas pyta, czym się zajmujemy, odpowiadamy z powagą: Projektujemy świat – pisze Aleksander Krajewski.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

Politechnika Śląska ma status uczelni badawczej, dzięki czemu studenci mają dodatkowe możliwości uczestnictwa w projektach naukowo-badawczych – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Śląskiej pisze Patryk Prychodko.

realizacje

Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci piszą Ewa Kuryłowicz oraz Jerzy Szczepanik-Dzikowski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O realizacji pracowni BDR Architekci pisze Marcin Kwietowicz [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.

technika

Wyzwaniem formalnym oraz technicznym było połączenie odtworzonej formy zabytkowego budynku z minimalistycznym betonowym cylindrem wypełniającym centralną część dziedzińca. O nowej realizacji Tadao Ando w Paryżu pisze Radosław Stach [W WYDANIU CYFROWYM WYWIAD Z TADAO ANDO ORAZ FILMY Z RÓŻNYCH ETAPÓW REALIZACJI].

konteksty

Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.

Architekci zbytnio otaczają się profesjonalnymi makietami i technicznymi rysunkami, żeby zbliżyć się do ludzi, tak jak ja to robię – na spontanie, przebierając się na przykład za cegłę. Artystka Iza Rutkowska w rozmowie z Agatą Twardoch o współprojektowaniu polskich miast wraz z ich mieszkańcami, dawniej i w czasach pandemii [W WYDANIU CYFROWYM WIZUALIZACJE NOWYCH PROJEKTÓW IZY RUTKOWSKIEJ].

warsztat

Kompozycja przestrzenna budynków odpowiada lokalnemu kontekstowi. Forma przesuniętych bloków jest wynikiem wypiętrzającego się układu prostopadłościennych brył Muzeum Śląskiego i siedziby NOSPR. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemo Łukasik i Łukasz Zagała [W WYDANIU CYFROWYM ROZSZERZONA WERSJA ARTYKUŁU ORAZ DODATKOWE ZDJĘCIA].

praktyka

Standardy higieniczne w toaletach i łazienkach ogólnodostępnych powinny być jak najwyższe. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza teraz, w rzeczywistości COVID-owej [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ PRZYKŁADÓW ROZWIĄZAŃ HIGIENICZNYCH].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Wszystko, co potrzebne w praktycznej, ponadczasowej i ekologicznej łazience.

zawód architekt

Bardzo wiele rzeczy na styku architektury i życia w architekturze wymaga redefinicji, m.in. te związane z klimatem. O relacjach architektury z przyrodą, i funkcjonowaniu w ramach wielkiego aparatu biznesowo-urzędniczo-technokratycznego z Maciejem Miłobędzkim rozmawia Maja Mozga-Górecka.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr inż. arch. Alicji Maciejko z Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

z archiwum architektury

Jak zmieniała się polska urbanistyka w latach 80.? W numerze 3/1987 „Architektury” odpowiedzi na to pytanie poszukiwała Ewa P. Porębska – wówczas redaktorka tego czasopisma. Ta publikacja sprzed ponad 30 lat to nie tylko opis rozwijających się w tamtym czasie tendencji. To także zapis czasu przełomu – zmian zachodzących w projektowaniu tkanki miejskiej, będących elementem głębszych przemian społeczno-kulturowych. To również przykład silnego wpływu na rozwój polskiej myśli urbanistycznej organizowanych wówczas konkursów. Jak zawarte w artykule tezy brzmią w roku 2021? Jak opisane zjawiska mają się do dzisiejszych wyzwań? Tą refleksją obecna redaktor naczelna „Architektury-murator” dzieli się w napisanym współcześnie komentarzu, który publikujemy razem z artykułem [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum