Pawilon Desy Unicum w Warszawie

2018-06-29 10:13 Tekst: Jerzy S. Majewski
DESA
Autor: Marcin Czechowicz W przyziemiu od ul. Pięknej zaprojektowano dziedziniec ponad którym biegnie kładka prowadząca z ulicy do sali wystawowej

Architektom udało się wkomponować obiekt w zielone sąsiedztwo parku Ujazdowskiego. Dzięki usytuowaniu dolnej kondygnacji poniżej poziomu gruntu, przypomina on parterowy pawilon, niższy od szpaleru akacji tworzących klimat ulicy Pięknej od ponad stu lat – o realizacji zespołu Pawła W. Gralińskiego pisze Jerzy S. Majewski.

Lokalizacja biurowca DESY Unicum jest wyjątkowa. Budynek powstał na terenie wykrojonym w latach 70. XX wieku z parku Ujazdowskiego, kiedy to w północno- -wschodnim narożniku założenia ulokowana została baza konserwacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych. MPRO w tamtych czasach nie przejmowało się estetyką własnych obiektów zaplecza i zbudowało szpetne, prowizoryczne baraki, zasłaniane jedynie od ogrodu roślinami pnącymi się po ogrodzeniu. Po upadku PRL-u firma, która dotąd zajmowała się konserwacją zmieniła się w inwestora, wykorzystując fakt, że udało się jej uwłaszczyć dawne bazy w kilku bajecznie atrakcyjnych miejscach obok parków. W ten sposób MPRO stało się też właścicielem działki przy ul. Pięknej, dla której, w roku 2002, przedstawiło projekt czteropiętrowego budynku. Koncepcja ta była niezgodna z obowiązującym planem zagospodarowania, a protesty wielu środowisk szczęśliwie uniemożliwiły realizację. W rezultacie tych wydarzeń dopiero w 2009 roku MPRO otrzymało decyzję o warunkach zabudowy na podstawie projektu przygotowanego przez pracownię JEMS Architekci.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum