Przystań kajakarska / Tychy

2020-08-27 12:29 Opinie: Urszula Forczek-Brataniec, Oskar Grąbczewski, zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Przystań kajakarska MOSM 1
Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl 1 | Przystań kajakarska w Tychach nad Jeziorem Paprocańskim położona jest w wąskim przesmyku pomiędzy brzegiem jeziora a lasem Puszczy Pszczyńskiej

To architektura świadomie skierowana do masowego odbiorcy, uwodząca go bujnością, żywiołowością, ale równocześnie edukująca i zaskakująca. O nowej realizacji biura RS+ Robert Skitek piszą Urszula Forczek-Brataniec i Oskar Grąbczewski.

Miejsce dla wszystkich: Robert Skitek

Jako autorom tłumnie odwiedzanej promenady, która została zrealizowana w 2014 roku na paprocańskim nabrzeżu w Tychach ("A-m" 6/15), zależało nam, aby zagospodarowanie terenu było kontynuowane aż do planowanej za przystanią kajakarską mariny żeglarskiej. W konsekwencji takiego założenia nowa baza musiała stać się częścią bulwaru. Głównym problemem okazało się zatem takie zaprojektowanie obiektu, aby oprócz prawidłowego spełniania swoich funkcji, był to również fragment spacerowej przestrzeni publicznej. Staraliśmy się, aby efektem nie był punkt, który przechodnie będą po prostu mijać, ale który sam w sobie stanie się atrakcyjnym miejscem dostępnym dla wszystkich. W celu realizacji tego planu ściany obiektu zostały wycofane i schowane za wyniesionymi drewnianymi siedziskami. Przestrzeń ta na co dzień służy mieszkańcom jako miejsce spotkań, odpoczynku i relaksu nad jeziorem. Podczas organizowanych zawodów sportowych siedziska będą pełnić funkcję trybun. W naszym projekcie lokalizacja obiektu odegrała istotną rolę. Stała się bowiem czynnikiem wpływającym na formę realizowanego budynku oraz wykorzystane w projekcie materiały. Zastosowanie modrzewia syberyjskiego było konsekwencją użycia tego materiału na całej promenadzie. Ławki wypoczynkowe wraz z całą zachodnią elewacją obłożone tym drewnem stają się lokalnym poszerzeniem spacerowego traktu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum