Osiedle Riverview / Gdańsk

2020-08-27 12:28 Tekst: Monika Arczyńska, zdjęcia: Aleksander Małachowski / Hashtagalek
Riverwiev
Autor: Aleksander Małachowski / Hashtagalek 2 | Osiedle znajduje się praktycznie w centrum miasta, lecz poza turystycznymi szlakami. Mieszkańcom zapewniono ciszę, spokój i atrakcyjne widoki na wodę

Osiedle Riverview powstało w obszarze wpisanym do rejestru zabytków i swym charakterem nawiązuje do historycznej zabudowy miejsca. O realizacji pracowni APA Wojciechowski pisze Monika Arczyńska.

Intensywne zagospodarowanie historycznego centrum Gdańska w ostatnich latach wynika z ogromnego popytu mieszkaniowego, głównie w sektorze nieruchomości luksusowych. Ceny w najbardziej pożądanych lokalizacjach osiągnęły poziom warszawski, lecz za ogromnymi budżetami rzadko podążają wysoka jakość rozwiązań architektonicznych oraz… stali mieszkańcy. Nieliczni, którzy zdecydowali się na codzienny widok na Motławę lub Żurawia, szybko zderzyli się z rzeczywistością miejsca zdominowanego przez najem krótkoterminowy. Hałas i zmieniający się co chwilę sąsiedzi to najmniejsze z niedogodności, z jakimi borykają się na co dzień. Nowe inwestycje sprawiają jednak, że Śródmieście Gdańska, do niedawna pełne wyrw i barier, zaczyna się wypełniać. Dzięki ciągłości zagospodarowania odległości w obrębie centrum zaczynają być postrzegane jako krótsze. Piesza komunikacja została zrewolucjonizowana kładką na Ołowiankę, a wkrótce uzupełni ją kolejne połączenie, tym razem Długiego Pobrzeża z Wyspą Spichrzów (dopiero co oddana do użytkowania).

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum