Zespół sportowy w Hellerup w Danii

2015-07-30 11:17 Tekst: Maciej Lewandowski
Szkoła w Hellerup w Danii
Autor: archiwum serwisu W północno-wschodniej części ukształtowanego w formie zbocza dziedzińca umieszczono metalowe krzesełka, również zaprojektowane przez architektów pracowni BIG; fot. Rasmus Hjortshoj/dzięki uprzejmości Bjarke Ingels Group

Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu - o nowej realizacji Bjarke Ingels Group pisze Maciej Lewandowski.

Publiczne gimnazjum w duńskim mieście Hellerup mieści się w budynkach z lat 50. ubiegłego wieku, z trzech stron otaczających niewielki plac. Intencją architektów było dostosowanie zespołu szkoły do zmieniających się potrzeb instytucji przy poszanowaniu charakteru istniejącej architektury. Projekt rozbudowy zespołu zakładał realizację sali gimnastycznej oraz boiska. Przy okazji jeden z istniejących obiektów miał zostać zmodernizowany i dostosowany do nowych funkcji, ponieważ jednak okazało się to niemożliwe, w jego miejscu powstał nowy, dwukondygnacyjny, którego zadaszenie płynnie przechodzi w nawierzchnię boiska. W budynku tym, na powierzchni około 1500 m2, znalazły się sale zajęć teatralnych, muzycznych i plastycznych, a także siłownia i szatnie. Ze względu na niewielką działkę, sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum