MCK a Strefa Kultury

2015-07-30 11:22 Tekst: Tomasz Żylski
MCK w Katowicach
Autor: archiwum serwisu Zielona dolina - przejście prowadzące z historycznej części Bogucic na plac pod halą Spodka; fot. Juliusz Sokołowski

Budowa MCK zakończyła realizację Strefy Kultury – ogromnego założenia, które przez ostatnią dekadę powstawało na terenie dawnej kopalni Katowice w centrum miasta i pochłonęło prawie miliard złotych. Jak dziś funkcjonuje Strefa Kultury, czym jest i jaką rolę odrywa w przestrzeni miasta – o opinie spytaliśmy Pawła Jaworskiego, Irmę Kozinę, Bartłomieja Nawrockiego i Michała Stangla.  

W marcu tego roku w stolicy Górnego Śląska oddano do użytku Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Tym samym zakończyła się realizacja Strefy Kultury – ogromnego założenia powstającego od dekady na blisko 20-hektarowym terenie dawnej kopalni Katowice w centrum miasta. W ramach tego kosztującego prawie miliard złotych przedsięwzięcia wcześniej wybudowano już nowe siedziby dla Muzeum Śląskiego („A-m” 03/14) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia („A-m” 12/14). Projekt MCK, podobnie jak dwóch poprzednich obiektów, wybrano w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Ponieważ gmach zaplanowano w bezpośrednim sąsiedztwie hali widowiskowej Spodek, głównym założeniem konkursu było takie powiązanie przestrzenne budynków, by razem tworzyły największy w regionie zespół wystawowo-konferencyjny. Architekci musieli ponadto zmierzyć się z ikoniczną formą słynnej hali i w ten sposób zaprojektować bryłę, by stała się rozpoznawalnym znakiem w przestrzeni, a jednocześnie nie zdominowała istniejącej kompozycji, na którą składa się Spodek i wieżowiec dawnej Dyrekcji Kolei Państwowych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum