Wydział Psychologii / Warszawa

2023-01-23 12:51 Tekst: Karolina Tunajek, Jacek Wochowski, opracowanie: Anna Żmijewska
Wydział Psychologii w Warszawie_Projekt Praga_01
Autor: Projekt Praga 1 | Zbrojenie zadaszenia plenerowej sali wykładowej z okrągłymi świetlikami

Zlokalizowany w samym sercu ochockiego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego Wydział Psychologii ma stanowić urbanistyczne centrum ośrodka akademickiego, tworząc częściowo zadaszony plac, będący przedłużeniem holu głównego – piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY].

Projekt

Historia projektu sięga 2017 roku, kiedy został zorganizowany i rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs architektoniczny na nową siedzibę Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rok później podpisaliśmy umowę na prace projektowe, a w połowie 2020 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę. Pod koniec tego samego roku uniwersytet ogłosił przetarg na generalnego wykonawcę, który wygrała firma Mostostal Warszawa. Budowa ruszyła w czerwcu 2021 roku. Udostępnienie budynku dla kadry naukowo-dydaktycznej i studentów przewidziano na rok akademicki 2024-2025.

Obiekt realizowany jest w ramach programu wieloletniego Uniwersytet Warszawski 2016-2027. To kompleksowy plan przemiany uczelni, w ramach którego przewidziano realizację szesnastu inwestycji, są to zarówno modernizacje istniejących budynków, jak i obiekty nowo wznoszone. Wydział Psychologii stanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura. W pobliżu usytuowane są gmachy Centrum Nowych Technologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, wydziałów fizyki, biologii oraz matematyki, informatyki i mechaniki.

Powstawanie projektu koordynowała specjalnie powołana jednostka uniwersytecka – Biuro Innowacji w Przestrzeni Akademickiej (BIPA), której zespół zajmował się szerokim zakresem okołoprojektowych zagadnień, takich jak analizy przedkonkursowe, wytyczne programowe i konsultacje z przyszłymi użytkownikami.

Przystępując do projektu, zdecydowaliśmy, aby dokumentacja powstała w środowisku BIM, mimo że inwestor nie oczekiwał tego standardu. Model wielobranżowy zbudowano w programie Revit. Do koordynacji i zarządzania użyto narzędzi Bimcollab, do prezentacji przestrzeni dla inwestora i inżynierów branżowych wykorzystano natomiast okulary VR, co znacznie ułatwiło współpracę. Proces budowy rozpoczęło jedno z bardziej spektakularnych rozwiązań proekologicznych – wykonanie sond gruntowych. Prace ziemne poprzedziła analiza technologii wykonania odwiertów, która miała zdecydować o kolejności robót. Ostatecznie odwierty wykonano z poziomu gotowego wykopu. Ze względu na ograniczoną powierzchnię działki, przyjęto tylko sondy pionowe umieszczone pod garażem podziemnym. Wykonano 145 odwiertów o długości 80 m. Do każdego otworu została wprowadzona sonda. Po ukończeniu prac wiertniczych i montażu instalacji sond określono rzędną ułożenia odcinków poziomych pod płytą fundamentową z uwzględnieniem wszystkich przegłębień konstrukcyjnych i instalacji podposadzkowej. Następnie wykonano płytę żelbetową, a sieć sond wyprowadzono na poziom -2 i zgrupowano w rozdzielaczach. Stamtąd przewody zbiorcze zostały poprowadzone pod stropem do pomieszczenia pomp ciepła. Przejścia sond przez płytę fundamentową zabezpieczono kołnierzami uszczelniającymi.

Budynek wydziału posadowiono na płycie fundamentowej o grubości od 80 do 100 cm, 8,5 m poniżej poziomu terenu. Uwzględniając usytuowanie obiektu względem sąsiednich inwestycji, a także, zagłębienie budynku oraz warunki gruntowo-wodne, przyjęto realizację podziemia w zabezpieczeniu ścianą szczelinową o grubości 60 cm i odkrywkową metodę wykonania wykopu. W trakcie prowadzonych robót ściany te rozparto w narożach stalowymi rozporami, a na pozostałych odcinkach zastosowano kotwy gruntowe. Ściany szczelinowe stanowią jednocześnie docelową obudowę części podziemnej, gdzie poszczególne sekcje zostały pozostawione w swojej naturalnej formie i wyeksponowane w przestrzeni garaży.

Spis treści Architektura 02/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wręczenie Honorowej Nagrody SARP 2022 i medali Bene Merentibus. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. premierę książki Mistrzowie Architektury 2004-2021.

Jakie tematy architektoniczne budzą dziś najgorętsze dyskusje? Czym się emocjonujemy? I dlaczego tak naprawdę warto wciąż o tym rozmawiać? W tym numerze o instalacji Bijące serce Krystyny.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Atelier Tektura, Marcin Kwietowicz, Medusa Group, Atelier 3, MFRMGR, BBGK Architekci, Koza Nostra Studio, 4am Architekci, Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Monika Arczyńska omawia książkę Jo Jurgi „Szałas na hałas”, a Karolina Matysiak „Białe miasto, czarne miasto. Architektura i wojna w Tel Awiwie i Jafie” Sharon Rotbard.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in.rozstrzygnięcie konkursu o o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza i Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego.

realizacje

Elementy stare dopełniają się z nowymi, nie rywalizując z nimi. Te dodane we wnętrzu sprawiają wrażenie eksponatów. Schody i antresole meandrują w zabytkowej przestrzeni jak współczesne rzeźby – o projekcie pracowni Robert Konieczny KWK Promes piszą Justyna Swoszowska, Petr Šmídek, Harriet Thorpe [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – pisze Wojciech Fudala o projekcie biura Maćków Pracownia Projektowa [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

technika

Wyzwanie stanowiła zarówno konstrukcja dynamicznej bryły wieżowca, jak i niższych budynków zlokalizowanych między rozgałęzieniami estakady Granville – o projekcie pracowni BIG pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O przestrzeni publicznej słów klika dr Igi Grześkow z Katedry Architektury i Urbanistyki, Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska, na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

konteksty

Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie napotkał w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu rozmawiamy z Shigeru Banem, nagrodzonym Pritzkerem za nowatorskie podejście do materiału i niesienie pomocy humanitarnej.

warsztat

Zlokalizowany w samym sercu ochockiego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego Wydział Psychologii ma stanowić urbanistyczne centrum ośrodka akademickiego, tworząc częściowo zadaszony plac, będący przedłużeniem holu głównego – piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

kolumny studenckie

Prezentujemy nowy cykl artykułów z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architekta na wymagającym rynku światowym

z archiwum architektury

Tym razem w ramach naszego cyklu przypominamy dokumenty SARP sprzed 41 lat, dotyczące strategii działania tej organizacji. Treść uchwały oraz programu działania na lata 1982-1984 komentuje obecny wiceprezes Stowarzyszenia, Jerzy Grochulski.

zawód architektka

W przyszłości chcielibyśmy się skupić na budynkach użyteczności publicznej – polubiliśmy ten ryzykowny sport, jakim są konkursy

rozmowa maćków

Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

wzornik

Autorskie meble do salonu wiodących polskich i zagranicznych marek

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum