Co się wydarzyło
Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. premierę książki Mistrzowie Architektury 2004-2021.
W poszukiwaniu mistrza architektury
28 stycznia w Katowicach odbyła się premiera książki Mistrzowie Architektury 2004-2021, pod redakcją Justyny Boduch i Wojciecha Fudali. To niejako pretekst do podsumowania wydarzenia pod tym samym tytułem, organizowanego od prawie 20 lat przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice – cyklu spotkań ze znanymi zagranicznymi architektami. Pomysł, który zrodził się w głowie Wojciecha Małeckiego, niespodziewanie dla samego pomysłodawcy rozrósł się na tyle, że stał się okrętem flagowym śląskich architektów i rozpoznawalną marką. Można powiedzieć, że dziś jest jednym z ważniejszych architektonicznych inicjatyw w Polsce.
Początki – jak wspomina prezes SARP oddział Katowice w latach 2003-2009 Tomasz Studniarek – nie były jednak łatwe. Pomysł zaproszenia do publicznych wykładów i dyskusji światowych gwiazd architektury, dziś jakże prosty do organizacji, 20 lat temu wielu wydawał się niemożliwy do zrealizowania – można przeczytać we wstępie do książki.
Zaczęliśmy od Londynu, który wydawał się być nowoczesnym miejscem świeżych idei, pełnym tzw. high-tech architecture – relacjonuje kilka stron dalej Wojciech Małecki. Napisaliśmy do RIBA […] z prośbą o zaproponowanie jakiegoś gościa, po czym w Katowicach pojawił się ówczesny prezes – Simon Foxell. Małecki przypomina, że kolejnymi wykładowcami odwiedzającymi Śląsk w 2004 roku byli goście z Berlina, Paryża, Wiednia i Amsterdamu i że tej rozpędzonej na fali entuzjazmu machiny nie udaje się zatrzymać do dzisiaj. Cykl wypełnił pewną pustkę wyczuwalną 20 lat temu na uczelniach, gdzie studenci uczyli się rzemiosła, ale brakowało wiedzy o trendach na świecie, spotkań z ludźmi, bo jak twierdzi pomysłodawca Mistrzów Architektury w architekturze ważniejsze od samych budynków jest to, co dzieje się między nimi. To w tej przestrzeni można się spotkać czy porozmawiać i właśnie ta przestrzeń, a nie fasady, daje ludziom energię.
Czytaj też: Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” |