Biurowiec L’UNI / Wrocław

2023-01-23 12:56 Tekst: Wojciech Fudala, zdjęcia: Maciej Lulko, Stan Zajączkowski, Paweł Pozlewicz
biurowiec LUNI 11
Autor: Maciej Lulko 11 | Ujęcie frontalne z narożnika od ul. Szewskiej

Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – pisze Wojciech Fudala o projekcie biura Maćków Pracownia Projektowa [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

Projekt biurowca L’UNI porusza wiele istotnych tematów współczesnej debaty architektonicznej. Jak podchodzić do rewitalizacji zabytków? Jak budować w sposób, który nie będzie szkodzić środowisku? Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szeroko rozumiane budownictwo odpowiada za około 40% emisji CO2 do atmosfery. Mimo tego w miastach nadal powstają setki tysięcy metrów kwadratowych nowych biurowców, podczas gdy te istniejące pozostają niewynajęte. Czy wszystkie nowe obiekty są nam rzeczywiście potrzebne? Maćków Pracownia Projektowa wielokrotnie udowadniała, że nie boi się odważnych idei. Widzieliśmy już szkołę o zupełnie innowacyjnym układzie przestrzeni, który sprzyja integracji uczniów. Był też ekspresyjny węzeł przesiadkowy czy kaplica wykonana w całości z elementów z recyklingu.

Czytaj też: MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej |

Tym razem wrocławscy architekci przebudowali dawne Muzeum Mineralogiczne na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć całej społeczności. Do pracowni Zbigniewa Maćkowa zgłosiła się rodzinna firma deweloperska z Niemiec, poszukująca możliwości inwestycji biurowej na terenie Wrocławia. Architekt przekonał ich by, zamiast stawiać nowy budynek, pomogli uratować wartościowy, lecz będący w fatalnym stanie technicznym i grożący zawaleniem obiekt przy ul. Grodzkiej. Na wysokości zadania stanęło również miasto, które zgodziło się zmienić plan miejscowy, stwarzając prawną możliwość, by dawne muzeum mogło przyjąć nową funkcję. Skorzystali na tym wszyscy. Inwestycja zwróciła się deweloperowi z zyskiem, bo przestrzenie biurowe zostały błyskawicznie wynajęte przez firmy, które chciały wyróżnić się lokalizacją, prestiżem oraz jakością przestrzeni. Zyskali również mieszkańcy przechadzający się ul. Grodzką wzdłuż Odry, bo zamiast porośniętej samosiejkami ruiny mijają teraz wartościowy neorenesansowy budynek. Wrocławski biurowiec pokazuje, że dobrze zaprojektowany obiekt może pełnić różne funkcje w różnym czasie.

Spis treści Architektura 02/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wręczenie Honorowej Nagrody SARP 2022 i medali Bene Merentibus. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. premierę książki Mistrzowie Architektury 2004-2021.

Jakie tematy architektoniczne budzą dziś najgorętsze dyskusje? Czym się emocjonujemy? I dlaczego tak naprawdę warto wciąż o tym rozmawiać? W tym numerze o instalacji Bijące serce Krystyny.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Atelier Tektura, Marcin Kwietowicz, Medusa Group, Atelier 3, MFRMGR, BBGK Architekci, Koza Nostra Studio, 4am Architekci, Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Monika Arczyńska omawia książkę Jo Jurgi „Szałas na hałas”, a Karolina Matysiak „Białe miasto, czarne miasto. Architektura i wojna w Tel Awiwie i Jafie” Sharon Rotbard.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in.rozstrzygnięcie konkursu o o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza i Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego.

realizacje

Elementy stare dopełniają się z nowymi, nie rywalizując z nimi. Te dodane we wnętrzu sprawiają wrażenie eksponatów. Schody i antresole meandrują w zabytkowej przestrzeni jak współczesne rzeźby – o projekcie pracowni Robert Konieczny KWK Promes piszą Justyna Swoszowska, Petr Šmídek, Harriet Thorpe [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – pisze Wojciech Fudala o projekcie biura Maćków Pracownia Projektowa [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

technika

Wyzwanie stanowiła zarówno konstrukcja dynamicznej bryły wieżowca, jak i niższych budynków zlokalizowanych między rozgałęzieniami estakady Granville – o projekcie pracowni BIG pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O przestrzeni publicznej słów klika dr Igi Grześkow z Katedry Architektury i Urbanistyki, Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska, na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

konteksty

Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie napotkał w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu rozmawiamy z Shigeru Banem, nagrodzonym Pritzkerem za nowatorskie podejście do materiału i niesienie pomocy humanitarnej.

warsztat

Zlokalizowany w samym sercu ochockiego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego Wydział Psychologii ma stanowić urbanistyczne centrum ośrodka akademickiego, tworząc częściowo zadaszony plac, będący przedłużeniem holu głównego – piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

kolumny studenckie

Prezentujemy nowy cykl artykułów z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architekta na wymagającym rynku światowym

z archiwum architektury

Tym razem w ramach naszego cyklu przypominamy dokumenty SARP sprzed 41 lat, dotyczące strategii działania tej organizacji. Treść uchwały oraz programu działania na lata 1982-1984 komentuje obecny wiceprezes Stowarzyszenia, Jerzy Grochulski.

zawód architektka

W przyszłości chcielibyśmy się skupić na budynkach użyteczności publicznej – polubiliśmy ten ryzykowny sport, jakim są konkursy

rozmowa maćków

Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

wzornik

Autorskie meble do salonu wiodących polskich i zagranicznych marek

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum