Piętnaście młodych gwiazd architektury

2018-04-26 14:00 Tekst: Ewa P. Porębska
Piętnaście młodych gwiazd architektury
Autor: archiwum serwisu Piushaven Harbour Pavilion w Tilburgu. Otwarty w 2018 roku budynek zaprojektowały biura Civic Architects i Bright Urban Futures. Będąc nową atrakcją dawnego portu, służy jako restauracja, otwarty taras widokowy i przystań dla łodzi; FOT. STIJN BOLLAERT/DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ARCHITEKTÓW

Z okazji czwartego spotkania Młodzi do Łodzi zwróciliśmy się do redaktorów naczelnych wiodących zagranicznych magazynów architektonicznych z prośbą o wskazanie najciekawszych pracowni z ich krajów wraz z krótkim uzasadnieniem dokonanego wyboru. Dzięki temu, podobnie jak dziesięć lat temu, możemy przedstawić na łamach „A-m" piętnaście biur architektonicznych o ogromnym potencjale twórczym, intelektualnym, organizacyjnym – pisze Ewa P. Porębska.

Piętnaście lat temu na łamach „Architektury-murator" ukazał się tekst irlandzkiego krytyka, wówczas współpracownika londyńskiego „Blueprintu" i kuratora Heinz Architectural Center w Carnegie Museum of Art w Pittsburgu. W związku z organizowanym przez naszą redakcję wydarzeniem Młodzi do Łodzi – pierwszym twórczym spotkaniem dyskusyjnym polskich architektów poniżej czterdziestki – Raymund Ryan we właściwy dla siebie erudycyjny sposób wybrał 10 światowych młodych architektów i pracowni architektonicznych o szczególnym, twórczym potencjale. Dziś, po półtorej dekady, wybór okazał się niezwykle trafny. Dość powiedzieć, że na liście Ryana znaleźli się Greg Lynn, Alejandro Zaera-Polo z Farshid Moussavi (Foreign Office Architects), David Adjaye czy Aires Mateus e Associados. Uczestników ówczesnego spotkania Młodzi do Łodzi także nie trzeba szerzej przedstawiać – to nie tylko dzisiejsi liderzy polskiej architektury, ale często projektanci i biura o międzynarodowej już renomie, by wymienić medusa group, KWK Promes czy Zbigniewa Maćkowa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum