O historii i teraźniejszości dawnych koszar Tomasz Żylski

2018-04-26 14:00 Tekst: Tomasz Żylski
O historii i teraźniejszości dawnych koszar Tomasz Żylski
Autor: archiwum serwisu Huzarzy w mundurach paradnych; w środku cesarz Wilhelm II, dowódca brygady i dowódcy regimentów; zdjęcie wykonane na terenie koszar przed 1913 rokiem / fot. ze zbiorów Wojciecha Gruszczyńskiego/www.danzig-online.pl

Przez ponad 100 lat trzydziestohektarowy teren dawnych koszar huzarów na granicy Strzyży i Wrzeszcza otoczony był wysokim murem. Architekci musieli więc stworzyć tu nie tylko nową, wielofunkcyjną dzielnicę, ale również powiązać przestrzennie całe założenie z resztą miasta – pisze Tomasz Żylski.

Przez blisko sto lat jedną z wizytówek Gdańska była brygada huzarów Cesarstwa Niemieckiego, elitarna jednostka kawalerii, której charakterystyczne mundury z czarnymi futrzanymi czapkami nosiło wielu przedstawicieli rodu Hohenzollernów. W latach 1893–1901 przy obecnej ul. Słowackiego, na granicy Strzyży i Wrzeszcza, dla huzarów zbudowano największy kompleks koszarowy w mieście. Na 30-hektarowym terenie, obok kwater dla żołnierzy, przewidziano m.in. stajnie, magazyny, kantynę i reprezentacyjne kasyno, którego wnętrza zdobiły trzy wielkoformatowe płótna Wojciecha Kossaka, zamówione specjalnie do budynku przez cesarza Wilhelma II.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum