OSSA 2021 Nasze
Kwestia własności wzbudza w naszym kraju silne, a często również skrajne emocje. Trudno jest powstrzymać się od posiadania prywatnej opinii na ten temat, dlatego Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury OSSA 2021 Nasze od samego początku przebiegały w atmosferze żywej wymiany myśli. Prezentujemy relację z warsztatów, które odbyły się w październiku 2021 roku we Wrocławiu.
Już od ponad dwudziestu lat wydarzenie to skupia w jednym miejscu adeptów architektury, by umożliwić im wspólną pracę pod okiem wykwalifikowanych tutorów, a także stworzyć szansę konfrontacji doświadczeń zdobywanych w często bardzo różnych środowiskach. Podczas przygotowywania projektów i eksperymentów społecznych studenci pracują w warunkach zupełnie innych niż te panujące na uczelniach.
Głównym celem, jaki postawiły sobie organizatorki ubiegłorocznej edycji warsztatów: Edyta Naworska, Alicja Stefaniak, Angelika Śliwińska, Pola Machinska i Anna Borkowska, było zwrócenie uwagi na czynnik ludzki w projektowaniu architektonicznym.
Uczestnicy zostali wprowadzeni w tematykę wydarzenia za pomocą krótkich esejów. Pierwszy z nich dotyczył relacji mieszkańców z najbliższym otoczeniem – czy personalizowanie przestrzeni wpływa na silniejsze z nią powiązanie? Drugi nawiązywał do coraz wyraźniejszej tendencji do stawiania mostów i tworzenia podziałów społecznych, a także wpływu tego typu zachowań na polaryzację w społeczeństwie. Ostatni esej opowiadał o Solpolu – wrocławskim budynku wzbudzającym w ostatnim czasie duże kontrowersje i wywołującym pytanie: Jakie prawo mamy my, mieszkańcy miasta, do decydowania o obiekcie prywatnym?