Czytelnia

2022-02-23 13:35 Aleksander Krajewski, Michał Stangel

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Aleksander Krajewski pisze o książce „Zabawy architektoniczne. Wychowanie przez budowanie” Ańy Komorowskiej, a Michał Stangel o „Architecture 2050 – a Chilean, Lebanese and Polish Perspective” [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA FRAGMENT KSIĄŻKI „ZABAWY ARCHITEKTONICZNE. WYCHOWANIE PRZEZ BUDOWANIE”].

Nie system edukacji, lecz lifestyle

Dzieci są najczęściej fotografowanymi i jednocześnie najrzadziej branymi pod uwagę członkami społeczeństwa – ten cytat z Zabaw... wiele mówi o świecie, który kształtujemy zarówno jako architekci, ale również po prostu jako dorośli. Edukacja architektoniczna w Polsce (prawie) nie istnieje. Fakt, nad którym ubolewają architekci, przekłada się wprost na jakość przestrzeni. Bo jakość przestrzeni zależy w dużej mierze od tego, czy traktujemy ją z szacunkiem i troską. A jak możemy ją szanować skoro w większości nie rozumiemy „jak ona działa”. Nie potrafimy oceniać proporcji pomieszczeń, tonacji barwnych, dobierać materiałów. Ańa Komorowska proponuje nam zestaw dziesiątek „zabaw architektonicznych”, które odpowiadają na wszystkie te zagadnienia (i o wiele więcej!). Z mojej perspektywy, architekta, który od dziesięciu lat regularnie prowadzi zajęcia z edukacji architektonicznej z dziećmi i młodzieżą, to kopalnia pomysłów gotowych do realizacji. Ale cały urok tej książki polega na tym, że może ją wziąć do ręki każdy rodzic, pracownik szkoły albo przedszkola i już następnego dnia zrealizować jeden z nich. Przecież architektura jest wszechobecna i wszystko może być pretekstem do podjęcia dyskusji na jej temat. Autorka udowadnia także, że nie ma dzieci „za młodych” na edukację architektoniczną. Trochę między wierszami mówi nam też, że nie ma dzieci „za starych” – każdy z nas może podjąć się zadań, które proponuje w książce i odkryć swój dom, mieszkanie albo podwórko na nowo. I tak gładko przechodzimy od prostych zabaw do projektowania przestrzeni z dziećmi, a później – również z dorosłymi. Od rozmów, pomysłów aż po realizację w skali 1:1. Partycypacja jest jednym z ważniejszych wątków, i umiejętność prowadzenia takich zajęć staje się powoli kompetencją, którą każdy architekt powinien posiadać (jeśli oczywiście chce projektować coś dla ludzi tak, by odzwierciedlało to ich potrzeby, marzenia i aspiracje).

Czytaj też: Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury |

Nie jest to zwykły podręcznik ze scenariuszami zabaw, choć oczywiście można tak go stosować. Każdy rozdział poprzedza wstęp teoretyczny, w którym autorka wyjaśnia wszystkie zagadnienia związane z tworzeniem modeli, makiet, organizacją zajęć, sposobem zadawania pytań. Przekazuje nam swoją wiedzę praktyczną i dziesiątki wskazówek, drobnych „hack’ów”, dzięki którym zabawy są ciekawe dla dzieci, łatwiejsze w realizacji i wyzwalają cały potencjał twórczy uczestników. Dowiemy się, gdzie kupować (lub zdobywać) materiały na warsztaty czy gdzie szukać inspiracji. Książka zapewnia też spis potrzebnej literatury – na wypadek gdybyśmy chcieli zgłębić jakieś zagadnienie. Architekturę łączy z muzyką, tańcem, gotowaniem, spacerem, historią czy matematyką. Z każdą dziedziną życia. Warto docenić lekki styl, normalny język, bez akademickiego nadęcia. Autorka jest z nami na Ty. Nic dziwnego – proponuje przecież nie tylko sposób na spełnienie zawodowe architekta/architektki, ale przede wszystkim kreatywne spędzanie czasu z najmłodszymi, co w przyszłości zaowocuje ich troską i zrozumieniem dla otaczającego świata. To nie system edukacji, lecz lifestyle. I spokojnie – autorka nie podsuwa nam niesprawdzonych i wątpliwych eksperymentów. Większość zabaw przeszła pozytywne testy na jej własnych dzieciach i została dopuszczona do realizacji w placówkach edukacyjnych, domach, parkach i lasach. Aleksander Krajewski

Fragment książki do pobrania TU.

Spis treści Architektura 03/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawę na temat EU Mies Award i towarzyszącą jej dyskusję.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Bujnowski Architekci, Grupa Budowlana Meritum, Grupa 5 Architekci, EMA Studio, BDR Architekci i WWAA.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Aleksander Krajewski pisze o książce „Zabawy architektoniczne. Wychowanie przez budowanie” Ańy Komorowskiej, a Michał Stangel o „Architecture 2050 – a Chilean, Lebanese and Polish Perspective” [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA FRAGMENT KSIĄŻKI „ZABAWY ARCHITEKTONICZNE. WYCHOWANIE PRZEZ BUDOWANIE”].

realizacje

Projektanci zaproponowali architekturę praktyczną, uniwersalną i odważną w synchronizowaniu się ze współczesnością – o dwóch realizacjach Medusa Group piszą Agnieszka Kalinowska-Sołtys oraz Andrzej Duda.

Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.

Zaletą nowo powstałego budynku jest wpisanie w lokalny kontekst i udany dialog elewacji z otoczeniem – o realizacji ANTA Architekci pisze Katarzyna Gucałło.

wnętrza

Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Odwrócona forma wymagała zaprojektowania potężnych fundamentów o grubości dochodzącej nawet do 2 metrów i powierzchni blisko 10 tys. m2 – o realizacji OPEN pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr inż. arch. Agnieszki Labus z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

konteksty

Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?

praktyka

Dzięki zastosowaniu nowej metody wzmocnienia konstrukcji i budowie stropów w systemie upside down udało się skrócić czas realizacji oraz zredukować ilość stali potrzebnej do wzmocnienia budynku – o wyzwaniach związanych z realizacją biurowca L’UNI pisze Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe meble i dekoracje polskich projektantów i firm

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce. W tym miesiącu Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Program studiów został pomyślany tak, aby każdego roku próbować swoich sił na innym polu projektowym – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pisze ambasadorka „A-m” – Adrianna Nowakowska.

Kwestia własności wzbudza w naszym kraju silne, a często również skrajne emocje. Trudno jest powstrzymać się od posiadania prywatnej opinii na ten temat, dlatego Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury OSSA 2021 Nasze od samego początku przebiegały w atmosferze żywej wymiany myśli. Prezentujemy relację z warsztatów, które odbyły się w październiku 2021 roku we Wrocławiu.

z archiwum architektury

W naszym cyklu przypominamy materiał „Polscy architekci w świecie” z „Architektury” nr 2/1981, będący podsumowaniem dyskusji, która odbyła się w paryskiej Stacji Naukowej PAN. Wzięło w niej udział grono polskich architektów, z których większość wyemigrowała do Paryża w latach 60. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o doświadczeniach wynikających z konfrontacji polskiej szkoły architektonicznej z realiami francuskimi. O komentarz do tej archiwalnej publikacji poprosiliśmy Roberta Koniecznego – architekta, który w ostatnich latach dwukrotnie prezentował swoje projekty we Francji: z okazji przyjęcia w poczet Francuskiej Akademii Architektury we wrześniu 2019 roku, a także na wystawie Moving Architecture w Galerie d’Architecture, zainaugurowanej w listopadzie 2021 roku.

zawód architekt

Wolę zajmować się budynkami, które przywracamy do życia, recyklingiem w architekturze. To podejście bardziej ekologiczne. O realizacji Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie z Ksenią Piątkowską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum