Teoria i praktyka według Ryszarda Nakoniecznego
Czym jest architektura? Gdzie w niej jest miejsce na zrozumienie i interpretację? Publikujemy esej dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego z Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury RAr3 WA Politechniki Śląskiej.
Refleksja własna potrzebna jest również tym, którzy architekturę tworzą, żeby zrozumieli, co, w jakim miejscu, jakimi środkami budują i jakie są tego budowania skutki. Bohdan Paczowski
Teoria i praktyka są ściśle ze sobą powiązane. Jedna wypływa z drugiej. Jednak przepływ idei nie zawsze przebiega właściwie. Twórca osadzając swe dzieło, w konkretnych realiach dokonuje interpretacji wielu teorii. Czy zawsze prawidłowo? Jeśli w swych realizacjach posługuje się własnymi konceptami, jak choćby Le Corbusier, to obie dziedziny są spójne. Konflikt może rodzić się w przypadku posługiwania się bagażem cudzych doświadczeń we własnej praktyce zawodowej, a tak jest najczęściej. W większości stajemy się tylko interpretatorami wypracowanych przez wieki doświadczeń. Nasze refleksje rzadko są głębokie, częściej raczej powierzchowne. Praktyka zatem weryfikuje ich jakość.