Czytelnia
Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak omawiają książkę „Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”.
Profesor Tomasz Mańkowski – elegancko
Niejednokrotnie na łamach „Architektury-murator” mieliśmy okazję publikować recenzje książek ukazujących się staraniem krakowskiego Wydawnictwa EMG w ramach serii Architektura jest najważniejsza. Cykl został pomyślany i zainicjowany przez Ewę Mańkowską-Grin dla upamiętnienia jej zmarłego w roku 2012 ojca – Tomasza Mańkowskiego,. W ciągu dziesięciu lat ukazało się osiem tomów poruszających – rzecz jasna – tematykę architektury i zagadnień jej pokrewnych. Wszystkie książki z serii mają jednakowy format i jednolitą szatę graficzną, której autorem jest Rafał Bartkowicz. Najnowsza, ósma publikacja poświęcona jest samemu patronowi w dziesiątą rocznicę jego odejścia.
Czytaj też: Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza |
Od poprzednich książek odróżnia ją większa objętość, twarda okładka oraz ilustracja na niej zamieszczona. Wcześniej tytuł znajdował obrazkowy komentarz w postaci nieco abstrakcyjnej grafiki, tym razem front zdobi rysunek architektoniczny – aksonometria przedstawiająca jeden z projektów profesora. Ten rysunek nam, uczniom i wychowankom Tomasza Mańkowskiego, zdaje się wyjątkowo celnie dobrany, może dlatego, że stylistycznie trzeba go sytuować w końcówce lat 80., w czasach naszych studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Wydziale, którego Tomasz Mańkowski był postacią prominentną, a jego wpływu na rzeszę studiujących, kadrę nauczycielską i uczelnię nie sposób przecenić; także dlatego, że silna osobowość profesora odcisnęła piętno na tej placówce.