Architektura-murator - 2022-11
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Juliusza Sokołowskiego <p><em>Studiuj naturę, kochaj naturę, bądź blisko natury, ona cię nigdy nie zawiedzie</em> – to jedna z najchętniej przytaczanych wypowiedzi Franka Lloyda Wrighta. Tymczasem na aktualnie prezentowanej w warszawskim Zodiaku wystawie Antropocen (kuratorzy: Kacper Kępiński, Adrian Krężlik) willa Fallingwater z lat 30. XX wieku jego autorstwa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest pokazywana jako jeden z przykładów niszczenia natury. To kolejne z szeregu coraz silniej widocznych przewartościowań, związanych z krytyczną oceną współczesnych ścieżek architektury. Cel? <em>Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu</em> – piszą we wstępie do wystawy organizatorzy. Także w tym kontekście warto przeanalizować publikowany w bieżącym numerze „Architektury-murator” tekst Ryszarda Nakoniecznego, który zwraca uwagę na to, jak interpretowane bywają wypracowane przez wieki doświadczenia, oraz na rozmowę Agnieszki Radziszewskiej z Timo Stevensem z holenderskiej pracowni De Urbanisten, który wskazuje praktyczne możliwości odnowy, przede wszystkim poprzez ponowne wprowadzenie przyrody do miast. <strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 11/2022

Studiuj naturę, kochaj naturę, bądź blisko natury, ona cię nigdy nie zawiedzie – to jedna z najchętniej przytaczanych wypowiedzi Franka Lloyda Wrighta. Tymczasem na aktualnie prezentowanej w warszawskim Zodiaku wystawie Antropocen (kuratorzy: Kacper Kępiński, Adrian Krężlik) willa Fallingwater z lat 30. XX wieku jego autorstwa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest pokazywana jako jeden z przykładów niszczenia natury. To kolejne z szeregu coraz silniej widocznych przewartościowań, związanych z krytyczną oceną współczesnych ścieżek architektury. Cel? Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu – piszą we wstępie do wystawy organizatorzy. Także w tym kontekście warto przeanalizować publikowany w bieżącym numerze „Architektury-murator” tekst Ryszarda Nakoniecznego, który zwraca uwagę na to, jak interpretowane bywają wypracowane przez wieki doświadczenia, oraz na rozmowę Agnieszki Radziszewskiej z Timo Stevensem z holenderskiej pracowni De Urbanisten, który wskazuje praktyczne możliwości odnowy, przede wszystkim poprzez ponowne wprowadzenie przyrody do miast. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 11/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. Weekend Architektury w Gdyni, wręczenie Nagrody Jože Plečnika i estońska odsłona wystawy Mistrzowie Architektury.

Publikujemy list polemiczny do artykułu Grzegorza Staisnego „Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury” opublikowanego w lipcowym numerze „Architektury-murator” oraz kolejny felieton Balu architektek, tym razem o Shitty Architecture Men List.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: BE DDJM Architekci, EMA Studio, JAZ+Architekci, Juvenes Projekt, xystudio, HRA Architekci, KWK Promes i Granta Group, Konior Studio i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak omawiają książkę „Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”.

realizacje

Wieża zdaje się być czymś więcej niż tylko budynkiem. Jest znakiem w krajobrazie, miejscem niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale też symbolem upamiętniającym dramatyczną historię miasteczka o górniczej przeszłości – projekt pracowni Robert Konieczny KWK PROMES komentują Jerzy S. Majewski i Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz [ W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Architekci postanowili utrwalić w zespole mieszkaniowo-usługowym powojenny obraz młynów, który tworzył pamięć przestrzenną miejsca – realizację projektu Maćków Pracownia Projektowa komentuje Łukasz Wojciechowski [W WERSJI CYFROWEJ WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Projektanci zaakcentowali strefę wejścia głównego do biurowca dzięki dynamicznej kompozycji brył ułożonych w strukturę kwarcu – o realizacji biura k2w architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Transformacja kamieniołomów w miejsca służące turystom i lokalnej społeczności, przy jak najmniejszej ingerencji w ich formę, przyczynia się do rewitalizacji krajobrazu i regionu – imponujący chiński projekt opisuje Wiktor Kowalski [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

konteksty

O tym, czy odpowiednie projektowanie błękitnej infrastruktury w mieście może być odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne rozmawiamy z Timo Stevensem z renomowanej holenderskiej pracowni De Urbanisten.

praktyka

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Przedmioty, które podkreślą wybrany styl wnętrza

kolumny studenckie

W tym numerze prezentujemy studia architektoniczne na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej.

Do plusów przemawiających za nauką na PBŚ należy miła atmosfera i dobra współpraca na linii student – pracownik Katedry Architektury i Urbanistyki – o edukacji na Politechnice Bydgoskiej pisze jej studentka.

Przedstawiamy relację z zajęć prowadzonych na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej dla studentów X semestru.

zawód architektka

W hebrajskim występuje ładne słowo szames – pomocnik i ja tak traktuję w swojej praktyce architekturę. Pomaga rozmawiać o traumie i trudnej przeszłości – z Natalią Romik o miejscach niewidocznych rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W ramach cyklu Z archiwum „Architektury" tym razem przypominamy artykuły z numeru 3/1968: „Tendencje rozwoju budownictwa wodnego" autorstwa Krzysztofa Fiedlera oraz „Kształtowanie architektoniczne wodnych przegród piętrzących" Witolda Mieszkowskiego i Bogusława Rzadkowskiego. Publikacje komentuje Grzegorz Stiasny.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Gdzie w niej jest miejsce na zrozumienie i interpretację? Publikujemy esej dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego z Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury RAr3 WA Politechniki Śląskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum