Natalia Romik

2022-10-20 17:27 Rozmawiała: Maja Mozga-Górecka
Natalia Romik
Autor: fot. Jacek Kolodziejski Natalia Romik; fot. Jacek Kolodziejski

W hebrajskim występuje ładne słowo szames – pomocnik i ja tak traktuję w swojej praktyce architekturę. Pomaga rozmawiać o traumie i trudnej przeszłości – z Natalią Romik o miejscach niewidocznych rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Wystawa Kryjówki opowiada o architekturze przetrwania – miejscach, które z zasady miały być niewidoczne, i po których w większości nie pozostał ślad. Jak więc od strony badawczej wyglądał Twój projekt poświęcony niewidzialnemu?

Grunt pod takie badanie przygotowały kilkanaście lat temu wspaniałe historyczki, m.in. Barbara Engelking i Marta Cobel-Tokarska, ale w sensie fizycznym miejsca te nie były wcześniej badane i nie dziwię się temu. Mówimy tu o leśnych ziemiankach, kanalizacji miejskiej we Lwowie, wnętrzach grobu czy drzewa. Mój projekt realizowałam w ramach Fundacji Gerda Henkel Stiftung z pomocą antropolożki Aleksandry Janus, ale też speleologa, dendrologa, geodety. Bez współpracy z przedstawicielami różnych dziedzin nie powiódłby się on. Sama robiłam kwerendy m.in. w Żydowskim Instytucie Historycznym, archiwach miejskich, nawiązałam też kontakt z lokalnymi fascynatami, np. z grupą Urban Explorers ze Lwowa, która przeprowadziła nas kanałami, co było doświadczeniem granicznym. Wchodzenie do miejsc, będących rodzajem pomnika, robienie ich pomiarów budzi silne emocje. Na wystawie staraliśmy się oddać ich materialność, np. pokazując odlewy w skali 1:1 z cegieł z grobu albo kamienia z jaskini, na którym rodzina Stremer wyryła nożem napis Ha-Shomer, po hebrajsku „strażnik”. Ekspozycja była wykrzyknikiem: „Nigdy więcej wojny!”. Architektura jest bardzo mocnym głosem, który pozwala dziś zrozumieć, co się działo podczas Holokaustu. W hebrajskim występuje ładne słowo szames – pomocnik, i ja tak traktuję architekturę. Pomaga rozmawiać o traumie oraz trudnej przeszłości.

Spis treści Architektura 11/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. Weekend Architektury w Gdyni, wręczenie Nagrody Jože Plečnika i estońska odsłona wystawy Mistrzowie Architektury.

Publikujemy list polemiczny do artykułu Grzegorza Staisnego „Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury” opublikowanego w lipcowym numerze „Architektury-murator” oraz kolejny felieton Balu architektek, tym razem o Shitty Architecture Men List.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: BE DDJM Architekci, EMA Studio, JAZ+Architekci, Juvenes Projekt, xystudio, HRA Architekci, KWK Promes i Granta Group, Konior Studio i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak omawiają książkę „Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”.

realizacje

Wieża zdaje się być czymś więcej niż tylko budynkiem. Jest znakiem w krajobrazie, miejscem niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale też symbolem upamiętniającym dramatyczną historię miasteczka o górniczej przeszłości – projekt pracowni Robert Konieczny KWK PROMES komentują Jerzy S. Majewski i Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz [ W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Architekci postanowili utrwalić w zespole mieszkaniowo-usługowym powojenny obraz młynów, który tworzył pamięć przestrzenną miejsca – realizację projektu Maćków Pracownia Projektowa komentuje Łukasz Wojciechowski [W WERSJI CYFROWEJ WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Projektanci zaakcentowali strefę wejścia głównego do biurowca dzięki dynamicznej kompozycji brył ułożonych w strukturę kwarcu – o realizacji biura k2w architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Transformacja kamieniołomów w miejsca służące turystom i lokalnej społeczności, przy jak najmniejszej ingerencji w ich formę, przyczynia się do rewitalizacji krajobrazu i regionu – imponujący chiński projekt opisuje Wiktor Kowalski [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

konteksty

O tym, czy odpowiednie projektowanie błękitnej infrastruktury w mieście może być odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne rozmawiamy z Timo Stevensem z renomowanej holenderskiej pracowni De Urbanisten.

praktyka

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Przedmioty, które podkreślą wybrany styl wnętrza

kolumny studenckie

W tym numerze prezentujemy studia architektoniczne na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej.

Do plusów przemawiających za nauką na PBŚ należy miła atmosfera i dobra współpraca na linii student – pracownik Katedry Architektury i Urbanistyki – o edukacji na Politechnice Bydgoskiej pisze jej studentka.

Przedstawiamy relację z zajęć prowadzonych na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej dla studentów X semestru.

zawód architektka

W hebrajskim występuje ładne słowo szames – pomocnik i ja tak traktuję w swojej praktyce architekturę. Pomaga rozmawiać o traumie i trudnej przeszłości – z Natalią Romik o miejscach niewidocznych rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W ramach cyklu Z archiwum „Architektury" tym razem przypominamy artykuły z numeru 3/1968: „Tendencje rozwoju budownictwa wodnego" autorstwa Krzysztofa Fiedlera oraz „Kształtowanie architektoniczne wodnych przegród piętrzących" Witolda Mieszkowskiego i Bogusława Rzadkowskiego. Publikacje komentuje Grzegorz Stiasny.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Gdzie w niej jest miejsce na zrozumienie i interpretację? Publikujemy esej dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego z Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury RAr3 WA Politechniki Śląskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum