Stacja przesiadkowa / Żory

2020-05-28 15:31 Tekst: Justyna Swoszowska; zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Centrum przesiadkowe - dworzec autobusowy 1
Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl 1 | Transparentność elewacji sprawdza się bardzo dobrze w budynku o funkcji dworca autobusowego, pozwala na obserwowanie ruchu ludzi i autobusów

Architekci sięgając do minimalistycznego kanonu, stworzyli przestrzeń nowoczesną, kontekstualną, a przy tym dającą poczucie bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Laboratorium Architektury pisze Justyna Swoszowska.

Żory, miasto założone w średniowieczu na skraju Bramy Morawskiej, charakteryzuje zabytkowy, owalnicowy układ urbanistyczny, którego centrum jest rynek. Historia notuje kilka pożarów, które odbiły się w obrazie miasta. W rocznicę wybuchu największego, który na początku XVIII wieku strawił cenną zabudowę, już od kilkuset lat obchodzone jest w Żorach Święto Ogniowe. Historii miejskich pożarów zadedykowano też Muzeum Ognia, zaprojektowane w dekonstruktywistycznym stylu przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich („A-m” 04/15). Władze miasta prowadzą strategię sprzyjającą przyjaznej dla mieszkańców przestrzeni miejskiej i komunikacji publicznej, dlatego w Żorach funkcjonują Bezpłatna Komunikacja Miejska i system rowerów miejskich. Nie dziwi zatem, że nowe centrum przesiadkowe, zaprojektowane przez śląską pracownię Laboratorium Architektury Anny Małek, jest starannie zaplanowaną i nowoczesną realizacją.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum