Renowacja kościoła / Warszawa

2020-05-27 16:16 Tekst: Jerzy S. Majewski; zdjęcia: Marcin Czechowicz
Modernizacja kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy 1
Autor: Marcin Czechowicz 1 | Kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy, widok od ulicy Królewskiej. Jego północny aneks tworzy potężny portyk kolumnowy w surowym porządku doryckim. Dziś kościół pomalowany jest na biało, jednak pierwotnie elewacje miały barwę zbliżoną do piaskowca

Jednym z celów renowacji była „walka z wykluczeniami” i udostępnienie zabytku dla osób niepełnosprawnych, starszych, matek z dziećmi. O modernizacji kościoła ewangelicko-augsburskiego w Warszawie pisze Jerzy S. Majewski.

Kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy jest dziełem Szymona Bogumiła Zuga z XVIII wieku. Przez kilkadziesiąt lat uchodził za najwyższą budowlę Warszawy, a jego architektura do dziś brana jest za najdoskonalszy w Polsce przykład klasycyzmu w jego surowym wyrazie.

16 września 1939 roku, w wyniku niemieckiego ostrzału, kościół spłonął. Do odbudowy warszawscy ewangelicy przystąpili dopiero 10 lat później. Projekt rekonstrukcji sporządził architekt Teodor Bursze. Zmieniła się wtedy konstrukcja kopuły i kasetony w jej podniebieniu. Niemal w całości trzeba było również wykonać wyposażenie świątyni.

W trakcie prowadzonych obecnie prac remontowych powojenna lokalizacja ambony i prospektu muzycznego została utrzymana, podobnie jak kształt kopuły z podniebieniem i kasetonami. Architekci modernizując wnętrza, starali się zwiększyć ich funkcjonalność, nie wprowadzając przy tym żadnych zmian w strukturze czy wyglądzie zabytku.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum