Architektura-murator - 2020-06
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia autorstwa Macieja Lulki <p>Na początku lat 70. XX wieku wrocławski architekt Stefan Müller stworzył koncepcję budowy nowego świata – Terry-X. Według Müllera, w obliczu ekologicznej zagłady, ludzie powinni przynajmniej częściowo opuścić Ziemię, przenosząc się na zawieszoną ponad globem nową strefę życia. Ziemią zawładnąć miała znów przyroda. <br />W tym numerze „Architektury-murator” przypominamy opublikowaną na łamach dawnej „Architektury” dyskusję, która odbyła się w 1975 roku jako podsumowanie zainicjowanej przez Müllera wystawy architektury intencjonalnej we wrocławskim Muzeum Architektury. Jak pisze redakcja we wstępie do dyskusji: „Terra-1” odbywała się jakby w atmosferze strachu przed zagrożeniami, jakie niesie współczesna cywilizacja, a także nerwowego poszukiwania środków, które przeciwdziałałyby owym zagrożeniom. Warto przypomnieć, że pod koniec 2019 roku, a więc z całą pewnością przed wybuchem światowej pandemii, kuratorzy Małgorzata Devosges-Cuber i Michał Duda w nawiązaniu do cyklu wystaw Müllera stworzyli kolejną – Terra-X [- ?], przypominając jednocześnie, że cywilizacja w obecnej formie dąży do pewnej samozagłady. Brzmi znajomo i coraz bardziej aktualnie? Ewa P. Porębska</p>
Architektura-murator 06/2020

Na początku lat 70. XX wieku wrocławski architekt Stefan Müller stworzył koncepcję budowy nowego świata – Terry-X. Według Müllera, w obliczu ekologicznej zagłady, ludzie powinni przynajmniej częściowo opuścić Ziemię, przenosząc się na zawieszoną ponad globem nową strefę życia. Ziemią zawładnąć miała znów przyroda.
W tym numerze „Architektury-murator” przypominamy opublikowaną na łamach dawnej „Architektury” dyskusję, która odbyła się w 1975 roku jako podsumowanie zainicjowanej przez Müllera wystawy architektury intencjonalnej we wrocławskim Muzeum Architektury. Jak pisze redakcja we wstępie do dyskusji: „Terra-1” odbywała się jakby w atmosferze strachu przed zagrożeniami, jakie niesie współczesna cywilizacja, a także nerwowego poszukiwania środków, które przeciwdziałałyby owym zagrożeniom. Warto przypomnieć, że pod koniec 2019 roku, a więc z całą pewnością przed wybuchem światowej pandemii, kuratorzy Małgorzata Devosges-Cuber i Michał Duda w nawiązaniu do cyklu wystaw Müllera stworzyli kolejną – Terra-X [- ?], przypominając jednocześnie, że cywilizacja w obecnej formie dąży do pewnej samozagłady. Brzmi znajomo i coraz bardziej aktualnie? Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 06/2020
realizacje

Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze. O nowej realizacji KWK Promes piszą dla nas Oskar Grąbczewski, Filip Springer i Justyna Swoszowska.

Architekci sięgając do minimalistycznego kanonu, stworzyli przestrzeń nowoczesną, kontekstualną, a przy tym dającą poczucie bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Laboratorium Architektury pisze Justyna Swoszowska.

Architekci stworzyli dynamiczną, podążająca za funkcją formę, która dzięki właściwie dobranej skali wkomponowuje się w kontekst zakola rzeki. O nowej realizacji PSBA i INOONI pisze Magdalena Pios.

Jednym z celów renowacji była „walka z wykluczeniami” i udostępnienie zabytku dla osób niepełnosprawnych, starszych, matek z dziećmi. O modernizacji kościoła ewangelicko-augsburskiego w Warszawie pisze Jerzy S. Majewski.

z archiwum architektury

Przypominamy dyskusję opublikowaną na łamach „Architektury" 12/1975. Toczyła się w związku z wystawą w Muzeum Architektury Terra-1, zorganizowaną z inicjatywy Stefana Müllera, autora Terra X – rewolucyjnej koncepcji budowy nowego, totalnego świata. Wedle niej powinniśmy Ziemię opuścić, wynosząc Strefę życia na otaczającą glob wielofunkcyjną kratownicę. Planetę mielibyśmy odwiedzać jedynie w poszukiwaniu relaksu, prym tam miała wieść przyroda. Terra-1 była pierwszą międzynarodową ekspozycją z cyklu prezentacji i dyskusji stanowiących platformę wymiany myśli o przyszłości cywilizacji. W rozmowie wzięli udział: Jerzy Buszkiewicz, Aleksander Franta, Oskar Hansen, Lech Kłosiewicz, Stefan Müller, Przemysław Szafer i wówczas studentka Anna Franta, którą poprosiliśmy o komentarz.

przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem wyniki konkursu Design that Educates Awards 2020.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Piotr Bujnowski Architekt, JSK Architekci, S.A.M.I Architekci, FS&P Arcus.

W tym numerze Grzegorz Stiasny recenzuje dla nas książkę „The Object of Zionism” Zvi Efrata, a Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak „Przestrzeń naznaczoną. Piętno w ujęciu urbanistycznym” Marka Raweckiego. Ponadto swoje ulubione książki wybrała i opisała warszawska architektka Dorota Sibińska.

praktyka

Największym wyzwaniem było stworzenie budynku wytrzymałego na wstrząsy sejsmiczne zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych następstw katastrof naturalnych. O nowej realizacji Schmidt Hammer Lassen pisze Radosław Stach.

Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Oświetlenie, meble i akcesoria rodzimych marek. W trudnych czasach wspieramy polskich projektantów.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej Krzysztofa Ingardena, dziekana Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, współzałożyciela krakowskiej pracowni Ingarden & Ewy Architekci.

z okładki

Budynek jest przejściem od modernizmu do postmodernizmu - styl ten można by nazwać ekspresjonizmem eklektycznym. O realizacji Zenona Prętczyńskiego z zespołem pisze Łukasz Wojciechowski. Zdjęcia: Maciej Lulko.

konteksty

Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.

Jednym z podstawowych problemów związanych z katastrofą klimatyczną jest nieumiejętność jej opowiedzenia. Dopóki nie będziemy w stanie tego zrobić, nie będziemy mieli możliwości przekonująco informować, w jaki sposób jej przeciwdziałać. O kulisach powstania Szkoły Ekopoetyki opowiada Filip Springer – reporter i fotograf, a także autor wielu książek poświęconych architekturze i przestrzeni.

Dzięki temu, że kobiety są teraz bardziej widoczne, łatwiejsze staje się znalezienie płaszczyzny porozumienia – zarówno na budowie, jak i w debacie publicznej. Ważne, żeby przy tym pamiętać, że się różnimy. W pracowni mamy inwestorów, którym lepiej się rozmawia ze mną i takich, którym lepiej rozmawia się z mężczyznami – nie widzę w tym problemu. Prezes warszawskiego oddziału SARP i partnerka w biurze WXCA o swojej drodze architektki.

kolumny studenckie

Studentka Politechniki Łódzkiej Adrianna Nita pisze o wymianie studenckiej w Hiszpanii i we Włoszech, ktore odbyły się w ramach programu Erasmus+.

zawód architekt

Dla architekta pandemia może być argumentem, by zacząć wyprzedzać zagrożenia, zamiast czekać, aż wystąpią – o programie Mieszkanie Plus, trwającej pandemii i jej wpływie na architekturę z Maciejem Kowalczykiem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum