Architektura-murator - 2020-05
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia autorstwa Macieja Lulki <p>Ten numer „Architektury-murator” oddajemy do druku w zupełnie nowej sytuacji. Światowa pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie i zmusza do weryfikacji wyobrażeń o przyszłości. Nie pozostanie bez wpływu na architekturę i już powoduje zawirowania w prasie. Po raz pierwszy od 25 lat nasza redakcja, podobnie jak wielu czytelników, pracuje zdalnie bo #ZOSTAŃWDOMU – to najważniejsze, co możemy teraz zrobić. To trudny czas, wiele spraw ulega przewartościowaniu, wiele się zmieni. Ale to co się wcale nie zmienia, to nasza wiara w sens i przyszłość architektury. Chcemy wciąż działać dla Was i energicznie rozwijamy się także online – starając się jak najszybciej przedstawiać sytuację i nowe wyzwania stojące przed architektami i architekturą. Zapraszamy jak najczęściej na www.architektura.murator.pl! Trzymajmy się! <br />Ewa P. Porębska</p>
Architektura-murator 05/2020

Ten numer „Architektury-murator” oddajemy do druku w zupełnie nowej sytuacji. Światowa pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie i zmusza do weryfikacji wyobrażeń o przyszłości. Nie pozostanie bez wpływu na architekturę i już powoduje zawirowania w prasie. Po raz pierwszy od 25 lat nasza redakcja, podobnie jak wielu czytelników, pracuje zdalnie bo #ZOSTAŃWDOMU – to najważniejsze, co możemy teraz zrobić. To trudny czas, wiele spraw ulega przewartościowaniu, wiele się zmieni. Ale to co się wcale nie zmienia, to nasza wiara w sens i przyszłość architektury. Chcemy wciąż działać dla Was i energicznie rozwijamy się także online – starając się jak najszybciej przedstawiać sytuację i nowe wyzwania stojące przed architektami i architekturą. Zapraszamy jak najczęściej na www.architektura.murator.pl! Trzymajmy się!
Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 05/2020
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: wystawa „Cały świat to Bauhaus”, nagroda Pritzkera dla Yvonne Farrell i Shelley McNamary, szósta edycja Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie, rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu Wnętrze Roku SAW.

W tym numerze Grzegorz Stiasny recenzuje dla nas książkę „Cztery ściany i dach” Reiniera de Graafa, a Michał Stangel „Instrukcję sterowania statkiem kosmicznym Ziemia” Buckminstera Fullera.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu m.in. WXCA, BBGK Architekci, BE DDJM Architekci, Horizone Studio, S.A.M.I. Architekci, Studio B.A.U.

Wciąż jeszcze trudno przewidywać, jakie zmiany obecna epidemia wywoła w branży architektonicznej. A że zmiany nadejdą – wydaje się pewne. Jak wynika z przeprowadzonej przez nas sondy większość rozpoczętych inwestycji nadal się toczy, a wpływ koronawirusa na architekturę widać na razie głównie w działaniu biur projektowych: gros z nich przeszło na tzw. home office. Pod koniec marca, a więc przed nadejściem szczytu zachorowań, poprosiliśmy przedstawicieli kilkunastu pracowni, aby spróbowali przewidzieć konsekwencje pandemii, aby opowiedzieli, jak przebiegają ich realizacje i podzielili się z nami wrażeniami z pracy na odległość.

realizacje

Realizacja biurowca pozwoliła na przywrócenie niedostępnego dotychczas terenu miastu oraz jego mieszkańcom. Stała się również impulsem dla renowacji sąsiedniej zabudowy. O projekcie pracowni HRA Architekci piszą dla nas Ewa Kuryłowicz, Robert Szumielewicz i Jerzy S. Majewski.

Muzeum Woli nabrało uniwersalnego charakteru. Prosta i neutralna aranżacja stanowią punkt wyjścia dla planowanej działalności instytucji – pisze Adam Orlewicz.

Zespół biurowy tworzą poddany renowacji zabytkowy budynek projektu Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy oraz nowy gmach w głębi posesji. O nowej realizacji Kuryłowicz & Associates pisze Jerzy S. Majewski.

praktyka

System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.

Najtrudniejszym wyzwaniem podczas przebudowy historycznego dworca było zachowanie oryginalnej sylwetki budynku przy jednoczesnym dostosowaniu do współczesnych wymogów funkcjonalno-technicznych – piszą Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz.

Materiały wykończeniowe, armatura, grzejniki i oświetlenie do łazienek.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej „Architektura – sztuka przestrzeni publicznej” dr inż. arch. Marty A. Urbańskiej z Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

konteksty

Architektura stoi dziś w obliczu wielu przewartościowań. Trzeba ograniczyć koszty rozumiane całościowo jako realizacja i eksploatacja budynków. Trzeba korzystać ze złóż, które się nie wyczerpią. Żaden ze znanych mi materiałów nie nadaje się do tego lepiej niż ceramika. Śląski architekt Marek Wawrzyniak, autor m.in. Rudego Domu, o nowych możliwościach tkwiących w jednym z najstarszych architektonicznych tworzyw.

Kreatywność potrzebuje takich warunków, jakie kojarzymy ze starożytną Akademią – tolerancji, szacunku i wolności oraz, oczywiście, wyzwań. Nasze inicjatywy, OSSA i AGORA, to próby wygospodarowania przestrzeni spotkania i dialogu, a także pewnego rodzaju inkubatora dla nowych podejść odpowiadających dynamice zmian we współczesnym świecie – w cyklu Architektki Gabriela Rembarz i Justyna Pęczek, wykładowczynie WA PG, o łączeniu nauki z praktyką projektowania.

z archiwum architektury

W cyklu „Z archiwum” przypominamy dziedzictwo czasopisma, do którego tradycji nawiązuje „Architektura-murator”. Tym razem dwa artykuły ważne dla dyskusji o roli pomników w przestrzeni, pochodzące z nr. 5/1969. O słowo wstępne poprosiliśmy Mirosława Nizio, który z zespołem wygrał w lutym tego roku konkurs na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

zawód architekt

W pracowni staramy się o to, by pielęgnować ideowość: realizowaliśmy projekty „pro bono”, nie dla pieniędzy i sławy – o zrównoważonym rozwoju, inicjatywie Architekci dla Klimatu i łączeniu działalności naukowej i społecznej z projektowaniem na „masową skalę” z Piotrem Żabickim rozmawia Maja Mozga-Górecka.

wnętrza

Dzięki wytycznym i nadzorom konserwatorskim nowe wnętrza toalet maksymalnie wpisują się w zabytkowy już charakter budynku Spodka. O realizacji 2G Studio pisze Justyna Swoszowska.

z okładki

Mozaiki to popularna w okresie PRL forma dekoracji architektury. Te w Zielonej Górze autor tekstu zna od dzieciństwa. O realizacjach Witolda Cichacza, Henryka Krakowiaka, Stanisława Cieśli, Zygmunta Prangi i Haliny Maszkiewicz pisze Łukasz Wojciechowski. Zdjęcia: Maciej Lulko.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum