Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk

2021-04-28 16:49 Tekst: Maria Mermer, opracowanie: Anna Żmijewska
Kampus LPP Fashion Lab w Gdańsku_JEMS Architekci_01
Autor: Maria Mermer/JEMS Architekci 1 | Ściany szczytowe podkreślono odciskiem desek ułożonych w jodełkę

Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.

Miejsce

Pierwszy raz przyjechaliśmy na ulicę Łąkową w Gdańsku w grudniu 2014 roku. Zaproszono nas do udziału w konkursie inwestorskim na projekt kampusu biurowego spółki LPP SA Dynamicznie rozwijająca się polska firma potrzebowała więcej przestrzeni na rozwój marek odzieżowych. Nowe budynki miały powstawać etapami na sąsiednim dużym terenie – m.in. inspirować do działania, ułatwiać komunikację między działami i integrować pracowników.

Konkursowa działka przy ulicy Łąkowej znajduje się pomiędzy budynkiem dawnej fabryki Gdańskiego Monopolu Tytoniowego – obecnie siedziby centrali firmy LPP – a budynkiem dawnej Królewskiej Fabryki Karabinów. Projektowana zabudowa miała uzupełnić pierzeję ulicy i wzbogacić otoczenie o architekturę dobrej jakości, zgodną z duchem miejsca. Trwały tam właśnie prace polegające na wyburzeniu nienadających się do adaptacji budynków usługowo-biurowych z lat 80. oraz na remoncie ulicy Łąkowej.

Ulica ta jest położona w centrum Dolnego Miasta – części dzielnicy Śródmieście, na wschodnim brzegu Motławy. Dawniej na tym terenie były podmokłe łąki i lasy łęgowe. Po przekopaniu koryta rzeki wzniesiono na południu fortyfikacje bastionowe. W XIX wieku nastąpił intensywny rozwój dzielnicy. Pomiędzy bastionami a Motławą powstały liczne zakłady przemysłowe, zaś dzielnica zyskała miano Miasta Fabryk. Dziś wzdłuż zachowanych fortyfikacji położony jest malowniczy park, który sąsiaduje z terenem inwestycji.

W lutym 2015 roku po rozstrzygnięciu konkursu rozpoczęliśmy prace nad projektem koncepcyjnym. Idea kampusu odzwierciedla potrzebę stworzenia integracyjnej przestrzeni łączącej pracowników, do dynamicznej wymiany informacji pomiędzy działami. W koncepcji konkursowej każdy z budynków był zorganizowany wokół wewnętrznego patio, które miało służyć integracji. W dalszych pracach koncepcja ta, wobec ograniczonej wielkości kondygnacji, okazała się nadmiernie kolidować z wymogami daleko posuniętej elastyczności. Strefą integracji pozostał zewnętrzny zielony dziedziniec, wokół którego rozlokowano cztery obiekty biurowe, skomunikowane ze sobą łącznikami na wyższych kondygnacjach. Poszukiwaliśmy formy budynków o charakterze przemysłowym z wysokimi kondygnacjami i dużymi oknami dobrze doświetlającymi wnętrze. Ich industrialny charakter wpisywał się dobrze w otoczenie Dolnego Miasta. Całość będzie realizowana w kilku etapach, których zakończenie planowane jest na 2027 rok.

Spis treści Architektura 05/2021
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem wyniki polskiej edycji konkursu Brick Award 2021 i kolejne dyskusje w ramach Miastoranka.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Bujnowski Architekci, Agata Parzentna i Michał Kucharski oraz Design Lab Group.

czytelnia

Recenzujemy najciekawsze ostatnio wydane publikacje. W tym miesiącu Michał Stangel pisze o „Mieście życzliwym” Davida Sima oraz „Street Commerce” Andresa Sevtsuka, a Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak recenzują „Rolę światła w architekturze znaczeniowej” po redakcją Anny Marii Wierzbickiej.

realizacje

Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski piszą Łukasz Pancewicz i Grzegorz Stiasny.

W starej kamienicy zbudowano relacje nie tylko pomiędzy aktorami, widzami i przestrzenią, lecz także starą oraz nową architekturą. O realizacji Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jerzego Gurawskiego pisze Maciej Siuda.

Inspiracją dla projektu elewacji stała się kolumnada, która miała na celu płynnie połączyć zwartą bryłę budynku szkoły z zielonym otoczeniem. O realizacji studia DEMIURG Project pisze Jerzy Grochulski.

To obiekt funkcjonalny i szlachetny. Jego autorzy odnaleźli w projekcie drogę do połączenia trudnej przeszłości z pełną wyzwań teraźniejszością – o realizacji pisze Janusz Sepioł.

konteksty

Budujesz wieżę nie dlatego, że chcesz pokazać, jaki jesteś bogaty, ale dlatego, że masz możliwość to zrobić. Dziś ważne jest uświadomienie sobie, jakie rozwiązania stosowaliśmy zanim masowo zaczęliśmy wykorzystywać paliwa kopalne. Szwajcarski architekt o swojej wizji dziejów architektury oraz jej przyszłości w obliczu dzisiejszego kryzysu związanego z pandemią i globalnym ociepleniem w rozmowie z Agnieszką Radziszewską.

Nasze biennale pod hasłem Jak będziemy żyć razem? podkreślić ma istotną rolę architekta jako przyjaznego organizatora i kustosza umowy przestrzennej – pisze Hashim Sarkis, kurator największej architektonicznej wystawy, która z powodu pandemii została przesunięta o rok. Autorzy prezentacji w Polskim Pawilonie, we współpracy z projektantami z Europy, pokażą natomiast jak istotnym elementem budowania wspólnoty w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów są obszary wiejskie.

z archiwum architektury

Przypominamy publikację z numeru 6/1957 poświęconą konkursowi powszechnemu SARP na typowe domki jednorodzinne. Na fali odwilży poszukiwano w nim propozycji, które miały posłużyć do opracowania projektów modelowych tanich domów z materiałów miejscowych i zastępczych dla budownictwa jednorodzinnego. Cztery proponowane typy – o powierzchni użytkowej od 45 do 100 m2 – odpowiadać miały, wedle słów organizatorów konkursu, możliwościom finansowym szerokich rzesz robotniczych. O komentarz poprosiliśmy Przema Łukasika z bytomskiego biura medusa group, autora wielu nietypowych, ikonicznych już dzisiaj domów jednorodzinnych, w tym własnego, zbudowanego na dawnym budynku kopalni Bolko Loftu (2003), podłużnego drewnianego w Żernicy (2004) i domu-instalacji origami w Toruniu (2020).

praktyka

Termomodernizacja powinna iść w parze z estetyką. Kluczowe są audyt energetyczny i dostosowany do formy profesjonalny projekt architekta – pisze Radosław Murat.

warsztat

Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.

wzornik

Biurka i stoły idealne do pracy w biurze i w domu.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce

Studenci architektury mogą projektować obiekty użyteczności publicznej ze studentami kierunku budownictwo, inżynieria środowiska czy gospodarka przestrzenna. Uczy to nie tylko pracy w zespole, lecz również daje przedsmak tego, jak może wyglądać współpraca z branżystami nad projektem w przyszłej pracy – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Łódzkiej piszą Aleksandra Ołowska i Paulina Suchenek.

zawód architekt

Jesteśmy pracownią, która ciągle szuka nowych wyzwań, żartujemy, że kolejnym projektem będzie pewnie stacja kosmiczna. O współpracy z inwestorami publicznymi, projektowaniu stacji polarnej na Antarktydzie i roli kobiet w architekturze z Ingą Rojek rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum