Jaka termomodernizacja?
Termomodernizacja powinna iść w parze z estetyką. Kluczowe są audyt energetyczny i dostosowany do formy profesjonalny projekt architekta – pisze Radosław Murat.
Obecnie niemal każdy remont budynku, jeśli tylko nie sprowadza się do odnawiania wnętrz, obejmuje modernizację cieplną. W jej zakres wchodzi wiele działań, jak choćby wymiana stolarki na energooszczędną, modernizacja systemu grzewczego, instalacja odnawialnych źródeł energii. Najważniejszym etapem termomodernizacji jest jednak docieplenie przegród mających jak dotąd zbyt dużą przewodność cieplną, nierzadko też poprzeplatanych mostkami termicznymi, czyli obszarami odpowiedzialnymi za największe straty energii cieplnej wytworzonej wewnątrz. Dotyczy to zwłaszcza ścian zewnętrznych, bo przez nie ucieka najwięcej ciepła.
Każdy budynek to osobny przypadek. Nie ma zatem recepty na termorenowację, z której wszyscy zdołaliby skorzystać. Dlatego nowoczesną renowację termiczną rozpoczyna audyt energetyczny, przeprowadzony przez licencjonowanego fachowca. Jest to badanie, które ma wykazać, skąd biorą się straty energii i jak im najkorzystniej zaradzić. Drugim ze specjalistów niezbędnych, by przedsięwzięcie przyniosło zamierzony skutek, jest architekt. Od jego inwencji zależy ostateczny efekt wizualny, ale też rynkowy.