Zagłębiowski Park Sportowy
Motywem przewodnim obiektów wchodzących w skład parku są wertykalne elementy elewacyjne z drewnianym detalem, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadają im kubaturową formę stadionu. O wyzwaniach związanych z realizacją Zagłębiowskiego Parku Sportowego pisze Piotr Bury z JSK Architekci.
Projekt
Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce powstało wiele różnej wielkości obiektów sportowych. W większości z nich możemy być jedynie kibicami sportu zawodowego. Zagłębiowski Park Sportowy, który aktualnie powstaje w Sosnowcu, oferować będzie mieszkańcom również dodatkowe funkcje. Ta miejska inwestycja oprócz w pełni wyposażonego stadionu piłkarskiego z zadaszoną trybuną obejmuje także dwie areny sportowe: halę z wielofunkcyjnym boiskiem oraz całoroczny stadion zimowy.
Hala sportowa wyposażona będzie w częściowo składaną trybunę o pojemności ponad 3 tys. miejsc, część VIP z lożą dla 48 kibiców, szatnię dla sportowców, salę treningową oraz zaplecza sanitarne i gastronomiczne. Na stadionie zimowym ma się znajdować całoroczne lodowisko, trybuna dla prawie 2,5 tys. kibiców, strefa VIP jak w pozostałych obiektach, zaplecza sanitarne i gastronomiczne oraz szatniowe nie tylko dla pierwszej drużyny, lecz także dla sekcji młodzieżowych i uczniowskich klubów sportowych.
Zagłębiowski Park Sportowy będzie zatem nie tylko miejscem do kibicowania zawodowcom, ale również miejscem do czynnego uprawiania amatorskiego sportu.