Centrum aktywności / Lubawa

2022-08-26 12:23 Tekst: Joanna Kabrońska, zdjęcia: Magdalena Ubysz
Lubawskie Centrum Aktywności 1
Autor: archiwum Gminy Miejskiej Lubawa 1 | Centrum, które powstało na ruinach Zamku Biskupów Chełmińskich na wschód od lubawskiego rynku, jest kolejnym etapem bogatej historii tego miejsca. Widok z południowego wschodu

Nowy obiekt, nawiązując obrysem i usytuowaniem do skrzydeł dawnego zamku, ma za zadanie odpowiadać współczesnym potrzebom mieszkańców – projekt Autorskiej Pracowni Architektury CAD komentuje Joanna Kabrońska [W WERSJI CYFROWEJ WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Stworzenie przestrzeni publicznej wpływającej pozytywnie na społeczne relacje – poczucie sprawczości, odpowiedzialności oraz współuczestnictwa jednostek w życiu lokalnej społeczności – wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko obecnych oczekiwań jej użytkowników. Taka przestrzeń powinna również przewidywać i kształtować przyszłe aspiracje wspólnoty. Otwarte w 2020 roku Centrum Aktywności Społecznej zaprojektowane przez Autorską Pracownię Architektury CAD jest częścią większego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego w ramach ponadlokalnego programu rewitalizacji sieci miast Cittàslow województwa warmińsko-mazurskiego i stanowi odpowiedź na istniejące w regionie problemy wykluczenia społecznego.

Czytaj też: Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it |

Spis treści Architektura 09/2022
przegląd

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu WWAA, Prolog, Jędrak-Kościesza pracownia projektowa.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawę „Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa” oraz benefis i setne urodziny Tadeusza Baruckiego.

Street Cloud to internetowa edukacyjno-animacyjna mikrotelewizja kolektywu antyRAMA, popularyzująca tematykę interdyscyplinarnej kultury miejskiej. Prowadzone przez Łukasza Harata rozmowy z cyklu Miastoranek odbywają się raz w miesiącu. Publikujemy fragment czerwcowej, w której jego rozmówczynią była Karolina Zielińska-Dąbkowska.

realizacje

Autorzy rozbudowy zabytkowego zespołu planetarium zdecydowali się na stworzenie jak najmniej wyeksponowanej architektury tła, utrzymanej w chłodnej, powściągliwej estetyce – projekt modernizacji Planetarium Śląskiego autorstwa pracowni Consultor komentują Oskar Grąbczewski i Ryszard Nakonieczny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej – pisze o projekcie Piotra Kuczi Małgorzata Adamowicz-Nowacka [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nowy obiekt, nawiązując obrysem i usytuowaniem do skrzydeł dawnego zamku, ma za zadanie odpowiadać współczesnym potrzebom mieszkańców – projekt Autorskiej Pracowni Architektury CAD komentuje Joanna Kabrońska [W WERSJI CYFROWEJ WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – pisze o projekcie modernizacji biblioteki autorstwa Kokoprojekt Katarzyna Gucałło [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

praktyka

Zastosowanie zielonej fasady ograniczyło zyski ciepła wewnątrz budynku, a także wpłynęło pozytywnie na komfort termiczny na zewnątrz, zapobiegając efektowi wyspy ciepła

Motywem przewodnim obiektów wchodzących w skład parku są wertykalne elementy elewacyjne z drewnianym detalem, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadają im kubaturową formę stadionu. O wyzwaniach związanych z realizacją Zagłębiowskiego Parku Sportowego pisze Piotr Bury z JSK Architekci.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Meble, oświetlenie i tekstylia z nowych kolekcji europejskich marek.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dr. inż. arch. Łukasza Mazura, adiunkta w Instytucie Inżynierii Lądowej SGGW w Warszawie.

konteksty

Z ponownym wykorzystaniem wiąże się duża dbałość o szczegóły. Pojęcie standardowego materiału w tym przypadku nie istnieje – zawsze jest specyficzny, zawsze jest to osadzona w konkretnym miejscu i czasie historia – mówi współtwórca studia Rotor i Rotor DC – organizacji, które zajmują się wdrażaniem cyrkularności w architekturze.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w naszym kraju. Od ponad roku prezentujemy poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach stale poszerza ofertę studiów dyplomowych i podyplomowych. Absolwenci kierunku architektura są przygotowani do świadomego funkcjonowania zarówno w zawodzie, jak i społeczeństwie – o swojej uczelni pisze studentka Agnieszka Wajs.

Prezentujemy wyniki międzynarodowego konkursu dla studentów architektury – Architecture Student Contest. Wśród zwycięzców są reprezentanci Politechniki Śląskiej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na najlepszy projekt domu jednorodzinnego przyjaznego dla klimatu.

zawód architektka

Nasze projekty nie krzyczą, ale nie chcemy, żeby były nudne. Ważne jest dla nas podporządkowanie się miejscu – o recyklingu, zeroemisyjności i pasywności z Joanną Kapturczak rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

Pierwsze spotkanie z Planetarium jest szczególnie atrakcyjne: najpierw sygnał „podróży międzyplanetarnej”, a dopiero po chwili ogarnięcie całości wzrokiem w dobrym ujęciu sylwetowym i z najkorzystniejszej odległości. Sugestię wirowania układu (pierścienie, kule) podkreśla jeszcze dodatkowo powolny obrót kopuł względem siebie w miarę zbliżania się samochodu – pisał na łamach „Architektury”, nr 6/1956, architekt Władysław Bryzek. O komentarz do tej archiwalnej publikacji poprosiliśmy Henryka Piątka, architekta śląskiego oddziału IARP, sekretarza organizacyjnego konkursu „Planetarium – Śląski Park Nauki”.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum