Stypendium Twórcze SARP Kraków 2021

2021-05-25 14:29
Centrum Aktywizacji Lokalnej Społeczności
Autor: serwis prasowy Centrum Aktywizacji Lokalnej Społeczności w miejscowości Czarkowy, projekt dyplomowy Adriana Matuszewskiego

Prezentujemy wyniki konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego. Nagrodę główną otrzymał Adrian Matuszewski z Politechniki Krakowskiej, ale jury przyznało też pięć wyróżnień [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Konkurs o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego przyznawane jest od 2011 roku szczególnie uzdolnionym studentom wydziałów architektury krakowskich uczelni wyższych. W jedenastu dotychczasowych edycjach udział wzięło 295 studentów: 234 z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, 35 z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i 26 z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Na przestrzeni lat przyznano w sumie 12 stypendiów i 43 wyróżnień na łączną kwotę 115 700 zł, a zaproszenia na praktyki zawodowe otrzymało 50 uczestników konkursu. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Julia Sierpień, Tomasz Obara, Wojciech Jurkowski, Olaf Mitka, Ewelina Szczepanowska, Dariusz Dziwak, Kacper Kępiński, Jakub Senkowski, Marek Bystroń, Barbara Oziębło i Katarzyna Siedlecka. Patronem Stypendium jest prof. Bohdan Lisowski (1924-1992), postać owiana legendą na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, wspominana i cytowana do dziś. Erudyta, zagorzały modernista, charyzmatyczny wykładowca – wspominają go przyjaciele i dawni wychowankowie. Bohdan Lisowski był autorem wielu prac naukowych, a także takich realizacji jak Dom stu balkonów przy ul. Retoryka 4 w Krakowie (1961), Fabryka Silników Elektrycznych „Tamel” z przyległym osiedlem w Tarnowie (1952) czy Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil” w Dębicy (1956). Profesor Bohdan Lisowski działał społecznie w wielu stowarzyszeniach, a w latach 1966-1969 był prezesem krakowskiego oddziału SARP.

W tym roku portfolio złożyło 17 osób. Projekty oceniało 8-osobowe jury pod przewodnictwem Bohdana (Bisia) Lisowskiego, w składzie: Marek Bystroń, laureat III edycji konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków, Piotr Chuchacz, zastępca przewodniczącego Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, Marek Kaszyński, prezes krakowskiego SARP-u, Piotr Lewicki, Maciej Złowodzki oraz gościnnie przedstawiciele mecenasa Stypendium architekci Magdalena Zielińska i Jakub Wazowicz. Ostatecznie Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków im. Prof. Bohdana Lisowskiego 2021 otrzymał Adrian Matuszewski z Politechniki Krakowskiej za szeroki zakres i niebanalną architekturę oraz ujmujące opracowanie graficzne. Fakt docenienia mojej pracy przez jury stanowi olbrzymie wyróżnienie. Jest przede wszystkim motywacją do dalszego działania. Impulsem do pogłębiania kolejnych zagadnień z dziedzin zarówno związanych z architekturą, jak i tych, które tylko pozornie nie są z nią związane. To naprawdę ekscytujący moment, kiedy można poczuć, że praca, którą wykonało się przez ostatnie lata zaczyna powoli przynosić „owoce” – mówi „A-m” tegoroczny stypendysta. Ponadto sędziowie przyznali dwa wyróżnienia I stopnia: Anecie Burzec z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki za wrażliwość twórczą i spójność stylistyczną dorobku projektowego oraz Mariji Katsan z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego za różnorodność i bogactwo koncepcji załączonych w interesującym graficznie portfolio, oraz trzy wyróżnienia II stopnia: Aleksandrze Csorich z Krakowskiej Akademii za konsekwentne i odważne poszukiwania stylistyczne, Karolowi Wawrzkiewiczowi z Politechniki Krakowskiej za spójność stylistyczną załączonych projektów i oryginalność prezentacji oraz Wioletcie Żądło z Akademii Sztuk Pięknych za łączenie doświadczeń plastycznych z rozwiązaniami architektonicznymi. Wszyscy Laureaci poza stypendium otrzymali zaproszenia na płatne praktyki zawodowe w GD&K Group. Poniżej prezentujemy wybrane prace tegorocznego laureata konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków.

Spis treści Architektura 06/2021
przegląd

W tym miesiącu laureaci Pritzker Prize 2021, inicjatywa Bal architektek oraz Street Cloud wobec pandemii.

Pierwsze spotkanie pt. Nasz przyjaciel Demiurg, poświęcone rolom architekta we współczesnym świecie, odbyło się 20 kwietnia. Gośćmi Ewy P. Porębskiej, która poprowadziła dyskusję, byli: Dorota Sibińska z xystudio, Robert Konieczny z KWK PROMES i Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski Architekci.

Recenzujemy najciekawsze nowe książki poświęcone architekturze. W tym miesiącu Piotr Lewicki oraz Kazimierz Łatak oceniają publikację „Tożsamość zapisana architekturą i muzyką – Filharmonia Pomorska” pod redakcją Marty A. Urbańskiej i Marioli Grochowiny, a Grzegorz Stiasny pisze o „Archiprzewodniku z serią zachwytów” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego. [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA JEDEN Z ROZDZIAŁÓW KSIĄŻKI „TOŻSAMOŚĆ ZAPISANA ARCHITEKTURĄ I MUZYKĄ”].

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP, Ostrowscy Architekci, SUD Architekt Polska, xystudio, Rysy Architekci oraz UGO Architecture.

technika

Pod względem rozwiązań technicznych na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja półprzeźroczystej fasady oraz wielokrzywiznowego zadaszenia. O realizacji Steven Holl Architects pisze Radosław Stach [W WYDANIU CYFROWYM SZKICE AUTORSKIE ORAZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z REALIZACJI].

warsztat

Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji pisze Robert Konieczny.

realizacje

Jednym z najistotniejszych założeń projektu szkoły była koncepcja „otwierania architektury”, na przekór tendencjom do zamykania i kontrolowania tego typu budynków – o najnowszej realizacji pracowni Macieja Siudy, zespole szkolno-przedszkolnym na warszawskim Ursynowie, piszą Sonia Prószyńska i Grzegorz Stiasny. Przypominamy też założenia konkursu na projekt szkoły [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I RYSUNKI].

Zaproponowana przez architektów forma nie kojarzy się z instytucją hierarchiczną, lecz jest materializacją zasad otwartości i dostępności. O realizacji pracowni xystudio pisze Magdalena Pios [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I RYSUNKI].

Budynek – niewątpliwie współczesny i nowoczesny – bardziej inspiruje i otwiera przed użytkownikami możliwości, niż epatuje swoim wyrazem. O nowej realizacji pracowni Grid architekci pisze Marek Sietnicki [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I RYSUNKI].

konteksty

Wbrew początkowym obawom związanym z COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Pandemia, która jest z nami już ponad rok, zaczyna implikować jednak nowe tendencje na rynku nieruchomości. O to, jaki mają one wpływ na projektowanie, pytamy przedstawicieli największych polskich biur architektonicznych.

praktyka

Sentyment do elewacji ceramicznych sprawia, że wykonuje się je dzisiaj na wielu obiektach, nie tylko tych nawiązujących do XIX-wiecznego stylu industrialnego. O cegle jako materiale elewacyjnym pisze Radosław Murat.

Nowe tapety i lampy. To właśnie one zdobią wnętrza.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

zawód architekt

Kiedy projektowaliśmy CAL, myśleliśmy o miejscu łatwo dostępnym, przestrzeni oddanej do dyspozycji mieszkańców, do której każdy może wejść. O projekcie Domu Kultury Krzemień, a także innych realizacjach pracowni Grid architekci z Arturem Tobołą rozmawia Maja Mozga-Górecka.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej prof. dr hab. inż. arch. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak z Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

Dzięki laboratoriom diagnostyczno-pomiarowym i systemowi BMS budynek Wydziału Architektury stanowi swego rodzaju obiekt badawczy, w którym studenci mają okazję doświadczać, jak funkcjonują najnowocześniejsze systemy technologiczne – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Poznańskiej pisze Klaudia Grześkowiak.

Prezentujemy wyniki konkursu na projekt rewitalizacji zabytkowych piwnic Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie wraz z zagospodarowaniem otoczenia kampusu Uniwersytetu Warszawskiego [W WYDANIU CYFROWYM PEŁNE OPISY AUTORSKIE, DODATKOWE PLANSZE KONKURSOWE I KOMENTARZE CZŁONKÓW JURY].

8 lutego 2021 roku poznaliśmy wyniki pierwszej edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej „Elektromobilność – dom albo gra z sześcianem”. Konkurs jest efektem współpracy Katedry Projektowania Architektonicznego WA PK oraz Firmy Go+EAuto [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Prezentujemy wyniki konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego. Nagrodę główną otrzymał Adrian Matuszewski z Politechniki Krakowskiej, ale jury przyznało też pięć wyróżnień [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

z archiwum architektury

W kontekście publikowanych w tym numerze nowoczesnych szkół warto przypomnieć dziś nieco zapomniane, a w latach 70. XX wieku wręcz innowacyjne, jak na polskie warunki, projekty autorstwa zespołów Jana Mrozińskiego, Piotra Matuszewskiego oraz Aleksandra Kałasy, zrealizowane na terenie warszawskiego Ursynowa Północnego. Szkoły te były elementem specjalnie opracowanego systemu „wychowania, oświaty i czasu wolnego” dla tej dzielnicy. W archiwalnym artykule „Architektury” z 1981 roku poznać możemy zarówno założenia systemu oświatowego dla dzielnicy, jak i założenia programowe czy techniczne przykładowej szkoły [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum