Czytelnia

2021-05-25 14:34 Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak, Grzegorz Stiasny

Recenzujemy najciekawsze nowe książki poświęcone architekturze. W tym miesiącu Piotr Lewicki oraz Kazimierz Łatak oceniają publikację „Tożsamość zapisana architekturą i muzyką – Filharmonia Pomorska” pod redakcją Marty A. Urbańskiej i Marioli Grochowiny, a Grzegorz Stiasny pisze o „Archiprzewodniku z serią zachwytów” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego. [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA JEDEN Z ROZDZIAŁÓW KSIĄŻKI „TOŻSAMOŚĆ ZAPISANA ARCHITEKTURĄ I MUZYKĄ”].

Święto w filharmonii

Konkursy uważamy za święto architektury. Takie święto pozwala na chwilę oderwać się od dni powszedniej pracy, codziennej rutyny rozpiętej między poszukiwaniem zleceń, biurokratycznymi procedurami niekończących się uzgodnień, przepychankami na budowach. Konkurs traktujemy jako drobny odpowiednik igrzysk olimpijskich, gdzie w zmaganiach z innymi zawodnikami zajmujemy się architekturą – i tylko architekturą. Emocje nie są mniejsze od tych, których doświadczają olimpijscy sportowcy, bo zwycięstwo przynosi tu zazwyczaj nagrodę poważniejszą od symbolicznego wawrzynowego wieńca.

Kiedy zawody dobiegną końca, a ich uczestnicy pozbierawszy swoje rzeczy oddalą się do domów, igrzyska przechodzą do historii. Podobnie rzecz ma się z konkursami architektonicznymi: ogłoszenie wyników, otwarcie kopert i wystawy pokonkursowej to jedne z ostatnich akordów święta. Czasem bywa, iż parę tygodni później ma jeszcze miejsce dyskusja pokonkursowa, będąca mniej lub bardziej emocjonującą debatą. Później zostają już tylko protokoły wpięte w odpowiednie segregatory zamawiającego oraz wspomnienia uczestników. Tylko część konkursów prowadzi do realizacji projektu. I z czasem niewiele osób pamięta, że takie święto architektury miało miejsce.

W przypadku konkursu na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zamawiający (i organizator) zdecydował, aby plonem przeprowadzonego postępowania był nie tylko werdykt, wybór najlepszej pracy i zlecenie jej autorom opracowania dokumentacji realizacyjnej, ale i obszerne wydawnictwo pokonkursowe, które mimo skromnego nakładu (1100 egzemplarzy) będzie miało szansę trafić do rąk także tych zainteresowanych, którzy nie brali udziału w rywalizacji. To wydawnictwo, zgodnie z koncepcją Romualda Loeglera (przewodniczącego sądu konkursowego) i Marty A. Urbańskiej, przybrało postać albumu pełnego interesujących tekstów oraz bogato ilustrowanego. Znajdziemy tu wypowiedzi poświęcone historii bydgoskiej filharmonii (Maciej Puto, Agnieszka Wysocka), polskim współczesnym obiektom dla kultury (Ewa P. Porębska), przegląd europejskich sal koncertowych (Marta A. Urbańska), podsumowania konkursu pióra Romualda Loeglera oraz Ryszarda Jurkowskiego (sędziego referenta), wreszcie autorską wypowiedź członkini zwycięskiego zespołu – Magdaleny Kozień-Woźniak.

Po części opisowej następuje publikacja wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac. Taki przegląd jest zawsze niezwykle ciekawy, pozwala na porównanie podejścia do tematu poszczególnych pracowni. Analiza zestawionego materiału to pouczające doświadczenie, także w wymiarze samokształcenia, jakże ważnego dla architektów.

Nie uczestniczyliśmy w konkursie na rozbudowę Filharmonii Bydgoskiej, niemniej bierzemy ten album do ręki ze szczególną radością i wzruszeniem. Na okładce książki, nad dwujęzycznym tytułem, zamieszczono reprodukcję koncepcyjnego szkicu. Powstał zapewne podczas pracy nad konkursową koncepcją. Wychowankowie Marka Kozienia – a my mieliśmy szczęście być jego studentami – poznają kreskę swego nauczyciela, który na zajęciach z projektowania architektury użyteczności publicznej cierpliwie tłumaczył zasady organizacji przestrzeni teatralnej, jego wybranej przed laty specjalizacji. Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak

Czytaj też: Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy |

Jeden z rozdziałów książki – Miasto muzyki – harmonia parkowych przestrzeni autorstwa Romualda Loeglera można przeczytać tutaj.

Spis treści Architektura 06/2021
przegląd

W tym miesiącu laureaci Pritzker Prize 2021, inicjatywa Bal architektek oraz Street Cloud wobec pandemii.

Pierwsze spotkanie pt. Nasz przyjaciel Demiurg, poświęcone rolom architekta we współczesnym świecie, odbyło się 20 kwietnia. Gośćmi Ewy P. Porębskiej, która poprowadziła dyskusję, byli: Dorota Sibińska z xystudio, Robert Konieczny z KWK PROMES i Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski Architekci.

Recenzujemy najciekawsze nowe książki poświęcone architekturze. W tym miesiącu Piotr Lewicki oraz Kazimierz Łatak oceniają publikację „Tożsamość zapisana architekturą i muzyką – Filharmonia Pomorska” pod redakcją Marty A. Urbańskiej i Marioli Grochowiny, a Grzegorz Stiasny pisze o „Archiprzewodniku z serią zachwytów” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego. [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA JEDEN Z ROZDZIAŁÓW KSIĄŻKI „TOŻSAMOŚĆ ZAPISANA ARCHITEKTURĄ I MUZYKĄ”].

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP, Ostrowscy Architekci, SUD Architekt Polska, xystudio, Rysy Architekci oraz UGO Architecture.

technika

Pod względem rozwiązań technicznych na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja półprzeźroczystej fasady oraz wielokrzywiznowego zadaszenia. O realizacji Steven Holl Architects pisze Radosław Stach [W WYDANIU CYFROWYM SZKICE AUTORSKIE ORAZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z REALIZACJI].

warsztat

Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji pisze Robert Konieczny.

realizacje

Jednym z najistotniejszych założeń projektu szkoły była koncepcja „otwierania architektury”, na przekór tendencjom do zamykania i kontrolowania tego typu budynków – o najnowszej realizacji pracowni Macieja Siudy, zespole szkolno-przedszkolnym na warszawskim Ursynowie, piszą Sonia Prószyńska i Grzegorz Stiasny. Przypominamy też założenia konkursu na projekt szkoły [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I RYSUNKI].

Zaproponowana przez architektów forma nie kojarzy się z instytucją hierarchiczną, lecz jest materializacją zasad otwartości i dostępności. O realizacji pracowni xystudio pisze Magdalena Pios [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I RYSUNKI].

Budynek – niewątpliwie współczesny i nowoczesny – bardziej inspiruje i otwiera przed użytkownikami możliwości, niż epatuje swoim wyrazem. O nowej realizacji pracowni Grid architekci pisze Marek Sietnicki [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I RYSUNKI].

konteksty

Wbrew początkowym obawom związanym z COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Pandemia, która jest z nami już ponad rok, zaczyna implikować jednak nowe tendencje na rynku nieruchomości. O to, jaki mają one wpływ na projektowanie, pytamy przedstawicieli największych polskich biur architektonicznych.

praktyka

Sentyment do elewacji ceramicznych sprawia, że wykonuje się je dzisiaj na wielu obiektach, nie tylko tych nawiązujących do XIX-wiecznego stylu industrialnego. O cegle jako materiale elewacyjnym pisze Radosław Murat.

Nowe tapety i lampy. To właśnie one zdobią wnętrza.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

zawód architekt

Kiedy projektowaliśmy CAL, myśleliśmy o miejscu łatwo dostępnym, przestrzeni oddanej do dyspozycji mieszkańców, do której każdy może wejść. O projekcie Domu Kultury Krzemień, a także innych realizacjach pracowni Grid architekci z Arturem Tobołą rozmawia Maja Mozga-Górecka.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej prof. dr hab. inż. arch. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak z Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

Dzięki laboratoriom diagnostyczno-pomiarowym i systemowi BMS budynek Wydziału Architektury stanowi swego rodzaju obiekt badawczy, w którym studenci mają okazję doświadczać, jak funkcjonują najnowocześniejsze systemy technologiczne – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Poznańskiej pisze Klaudia Grześkowiak.

Prezentujemy wyniki konkursu na projekt rewitalizacji zabytkowych piwnic Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie wraz z zagospodarowaniem otoczenia kampusu Uniwersytetu Warszawskiego [W WYDANIU CYFROWYM PEŁNE OPISY AUTORSKIE, DODATKOWE PLANSZE KONKURSOWE I KOMENTARZE CZŁONKÓW JURY].

8 lutego 2021 roku poznaliśmy wyniki pierwszej edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej „Elektromobilność – dom albo gra z sześcianem”. Konkurs jest efektem współpracy Katedry Projektowania Architektonicznego WA PK oraz Firmy Go+EAuto [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Prezentujemy wyniki konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego. Nagrodę główną otrzymał Adrian Matuszewski z Politechniki Krakowskiej, ale jury przyznało też pięć wyróżnień [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

z archiwum architektury

W kontekście publikowanych w tym numerze nowoczesnych szkół warto przypomnieć dziś nieco zapomniane, a w latach 70. XX wieku wręcz innowacyjne, jak na polskie warunki, projekty autorstwa zespołów Jana Mrozińskiego, Piotra Matuszewskiego oraz Aleksandra Kałasy, zrealizowane na terenie warszawskiego Ursynowa Północnego. Szkoły te były elementem specjalnie opracowanego systemu „wychowania, oświaty i czasu wolnego” dla tej dzielnicy. W archiwalnym artykule „Architektury” z 1981 roku poznać możemy zarówno założenia systemu oświatowego dla dzielnicy, jak i założenia programowe czy techniczne przykładowej szkoły [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum