Architektura-murator - 2021-03
Autor: Paweł Kucharczuk <p><em>Uczelnie w coraz większym stopniu wydają się dziś faworyzować profesjonalizację. Same sobie narzuciły biurokratyczny nadzór i toną w nim. Duszą w zarodku każdą możliwość pojawienia się działań eksperymentalnych oraz ryzyka porażki, które się z nimi wiąże</em> – tak zdefiniowała sytuację uczelni architektonicznych na świecie Beatriz Colomina, jedna z najbardziej wpływowych współczesnych teoretyczek i historyczek architektury, od 1988 roku wykładająca w School of Architecture Princeton University („A-m” 12/2015). A jak wygląda sytuacja w Polsce? W tym numerze „Architektury-murator” rozpoczynamy aktualną prezentację rodzimych uczelni architektonicznych. Na początek kameralna, bo licząca w sumie 130 miejsc, niepubliczna Sopocka Szkoła Wyższa, łącząca kilka istotnych kierunków projektowych, a w następnych miesiącach omówienia działalności kolejnych uczelni, poszerzone o artykuły także w Internecie. Mamy nadzieję, że z czasem publikowane materiały staną się podstawą do stworzenia swego rodzaju przewodnika, pomagającego przyszłym studentom w wyborze uczelni. <strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 03/2021

Uczelnie w coraz większym stopniu wydają się dziś faworyzować profesjonalizację. Same sobie narzuciły biurokratyczny nadzór i toną w nim. Duszą w zarodku każdą możliwość pojawienia się działań eksperymentalnych oraz ryzyka porażki, które się z nimi wiąże – tak zdefiniowała sytuację uczelni architektonicznych na świecie Beatriz Colomina, jedna z najbardziej wpływowych współczesnych teoretyczek i historyczek architektury, od 1988 roku wykładająca w School of Architecture Princeton University („A-m” 12/2015). A jak wygląda sytuacja w Polsce? W tym numerze „Architektury-murator” rozpoczynamy aktualną prezentację rodzimych uczelni architektonicznych. Na początek kameralna, bo licząca w sumie 130 miejsc, niepubliczna Sopocka Szkoła Wyższa, łącząca kilka istotnych kierunków projektowych, a w następnych miesiącach omówienia działalności kolejnych uczelni, poszerzone o artykuły także w Internecie. Mamy nadzieję, że z czasem publikowane materiały staną się podstawą do stworzenia swego rodzaju przewodnika, pomagającego przyszłym studentom w wyborze uczelni. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 03/2021
realizacje

Przyroda Wzgórza Maksymiliana stała się głównym bohaterem realizacji, a sam budynek został potraktowany jako jej uzupełnienie i tło. O nowej realizacji Hacked Dimensions pisze Grzegorz Stiasny.

Najstarszy budynek Warszawskiego Szpitala dla Dzieci znów wygląda jak w 1875 roku. Prawdziwym wyzwaniem było dostosowanie go do współczesnych standardów i niezagubienie przy tym historycznego ducha. O wieloaspektowej realizacji biura Chmielewski Skała Architekci piszą Marlena Happach i Dariusz Bartoszewicz, a historii obiektu Tomasz Żylski.

Zespół publicznej szkoły podstawowej reprezentuje tradycyjną edukację, niemniej oferuje uczniom inspirujące przestrzenie charakterystyczne dla szkół prywatnych. O nowej realizacji biura Bujnowski Architekci pisze Krzysztof Mycielski.

Pomimo trudnego tematu rozbudowy i ograniczonego budżetu architektom udało się umiejętnie połączyć nową bryłę z istniejącym planetarium. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Maciej Hawrylak.

przegląd

Książki opisali architekci z Biura Projektów Lewicki Łatak. Ważniejsze ich realizacje to m.in. przebudowa Muzeum Czartoryskich i hala 100-lecia KS Cracovii w Krakowie, osiedle Corte Verona we Wrocławiu oraz prezentowane w tym numerze obserwatorium w Niepołomicach.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wyniki konkursu TUP na najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce, polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! oraz projekt Portrety filmowe architektów Górnego Śląska.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu FORT, Rayss Group, APA Wojciechowski, Q2Studio, Arch-Deco, Lahdelma & Mahlamäki, UNStudio, Kuryłowicz & Associates i Czora & Czora.

technika

Charakterystycznym elementem budynku jest otaczająca bryłę zielona dwukondygnacyjna elewacja, na której posadzono rośliny dobrane specjalnie do klimatu południowej Kalifornii. O technicznych aspektach realizacji MAD Architects pisze Radosław Stach.

warsztat

Ze względu na trudne warunki gruntowe w budynku zastosowano skomplikowany układ stóp fundamentowych, o różnych wymiarach i poziomach posadowienia, stężonych poprzecznymi ławami i ściągami. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maciej Franta.

konteksty

Architektura miejsc pracy powinna dziś charakteryzować się możliwością łatwego dostosowywania do obostrzeń i ograniczeń, które znienacka spadają na inwestorów i architektów. Rozwiązania projektowe i technologiczne nie sięgały nigdy dotąd w sferę wymogów epidemiologicznych. Obecnie nie możemy już jednak projektować bez świadomości „pandemicznej” – pisze Grzegorz Stiasny.

Rzeźba jest łącznikiem pomiędzy nami, przechodniami, a architekturą. Poza oczywistym aspektem estetyzacji miejsca, pozwala człowiekowi utożsamić się z przestrzenią – mówi rzeźbiarz Paweł Orłowski. O roli pomników i instalacji artystycznych w przestrzeni miejskiej rozmawiamy z artystą przy okazji jego retrospektywnej wystawy, którą można oglądać w Galerii van Rij w Ćmielowie.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Materiały wykończeniowe do wnętrz.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy przedstawiać sylwetki poszczególnych wydziałów w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

Prezentujemy relację z warsztatów studenckich OSSA Spatium 2020, które odbyły się pierwszy raz w nowej, hybrydowej formie, w środowisku wirtualnym i rzeczywistym.

zawód architekt

Naszym celem jest tworzyć budynki ponadczasowe, utrzymane w estetyce, która się nie zestarzeje. Między innymi o wyzwaniach związanych z projektowaniem obiektów służby zdrowia z Marcinem Skałą rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum "architektury"

Mieszkalnictwo to stały temat goszczący zarówno na łamach dawnego miesięcznika „Architektura”, jak obecnej „Architektury-murator”. Smutna konstatacja - niezależnie czy to czasy PRL-u, czy obecne, mieszkań stale brakuje, a problemy i recepty wydają się powtarzać... Przypominamy dwa artykuły dotyczące mieszkalnictwa: Konkurs na typowy wielokondygnacyjny budynek mieszkalny z numeru 9/1957 oraz Ekonomia mieszkań najmniejszych z 6/1957. O napisanie komentarza poprosiliśmy Agatę Twardoch – architektkę i urbanistkę związaną z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, zajmującą się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, autorkę książki System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr. hab. inż. arch. prof. Michała Stangla z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum