OSSA Spatium 2020

2021-02-19 11:55 Tekst i zdjęcia: Aleksander Blicharski, Patrycja Łysoniewska, Jakub Kozaczenko, Apolonia Slesarow, Konrad Zaborski
OSSA Spatium 2020 1
Autor: archiwum OSSY 1 | Północna elewacja Klasztoru Cystersów w Lubiążu

Prezentujemy relację z warsztatów studenckich OSSA Spatium 2020, które odbyły się pierwszy raz w nowej, hybrydowej formie, w środowisku wirtualnym i rzeczywistym.

OSSA Spatium - warsztaty inaczej

OSSA, czyli Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury, to rokroczna inicjatywa od studentów dla studentów, w ramach której organizowane są warsztaty dla osób studiujących na kierunkach architektury lub kierunkach artystycznych. Uczestnicy spotykają się, żeby przez następne kilka dni poświęcić się tworzeniu projektów, instalacji, eksperymentów społecznych oraz wielu innych form artystycznych w jednym z polskich miast. Grupy uczestników kierowane są przez tutorów, będących architektami, artystami czy pracującymi w branży kreatywnej. Rok 2020 przyniósł dla OSSy wyzwania, z którymi nie musiała mierzyć się żadna z wcześniejszych edycji. Przymus izolacji społecznej, brak możliwości organizacji większych wydarzeń i zmieniające się wiadomości dotyczące aktualnego stanu epidemiologicznego, były wyrokiem dla klasycznej formy warsztatów. Tak właśnie narodził się pomysł edycji Spatium. Zorganizowana przez studentów Aleksandra Blicharskiego, Patrycję Łysoniewską, Jakuba Kozaczenko, Apolonię Slesarow i Konrada Zaborskiego edycja, przeniosła esencjonalne elementy klasycznej OSSy w przestrzeń wirtualną. Wydarzenie wystartowało oficjalnie 18 września, a ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 21 listopada. OSSA Spatium, mimo tego, że odbywała się w sieci (publikacje, rozmowy na wspólnej grupie na Facebooku, konsultacje na zoomie), w dużym stopniu zahaczała o świat rzeczywisty (spotkanie jury,uczestnicy, którzy mieli możliwość odwiedzili Klasztor). Spatium to z łacińskiego przestrzeń, właśnie to wielowymiarowe słowo, było tematem warsztatów. Całość wydarzenia została podzielona na trzy części.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum