Gardenhouse / Beverly Hills

2021-02-19 11:58 Tekst: Radosław Stach, opracowanie: Anna Żmijewska
Budynek mieszkalny Gardenhouse w Los Angeles_MAD Architects_01
Autor: Nic Lehoux 1 | Widok od strony wschodniej. Zastosowanie zielonej elewacji powoduje, że mieszkania zdają się unosić wzdłuż wzgórza porośniętego roślinnością

Charakterystycznym elementem budynku jest otaczająca bryłę zielona dwukondygnacyjna elewacja, na której posadzono rośliny dobrane specjalnie do klimatu południowej Kalifornii. O technicznych aspektach realizacji MAD Architects pisze Radosław Stach.

Pod wpływem rosnącej świadomości zmian klimatycznych wśród coraz większych grup społecznych nasze życie codzienne zaczyna ulegać wielu przemianom. Swoje odzwierciedlenie znalazło to również w branży budowlanej, szczególnie w pierwszej dekadzie XXI wieku, czego wyrazem są tak dziś popularne certyfikaty środowiskowe typu BREEAM bądź LEED czy też pojawiające się dość często negatywne zjawisko zwane greenwashingiem, polegające na sprawianiu tylko wrażenia, że coś jest ekologiczne. Jednak to, co początkowo wydawało się utrudnieniem, dotyczącym przede wszystkim przestrzeni biurowych, jest obecnie traktowane jako strukturalna przemiana społeczna, wykraczająca daleko poza pierwotny trend. Po latach dominowania formy i technologii obecnie architekci starają się skupiać na kontekstach środowiskowych i społecznych. Enigmatycznie spoglądając na rozwiązania pasywne z przeszłości i futurystyczne wizje technologii przyszłości próbują poszukiwać własnego wyrazu w odpowiedzi na zatraconą w wyniku urbanizacji symbiozę pomiędzy miastem a naturą.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum