Wzornik
Meble drewniane i tapicerowane, tapety oraz oświetlenie.
Meble drewniane i tapicerowane, tapety oraz oświetlenie.
Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. plebiscyt towarzyszący konkursowi o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, wystawy Duńskie miasta przyszłości w Gdyni i Tożsamość polskiej architektury oraz konferencja Element Urban Talks w Krakowie.
Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: wystawy EU Mies Award Polska, Gdynia i Tel Awiw, dyskusje Postmodern Architecture and Political Change – Poland and Beyond oraz ircular Economy · in Construction, szóstą edycję Regat Architektów i kampanię społecznościową #ArchitekciDlaKlimatu.
Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Radek Guzowski Architekt, Dedeco, 94 Studio,NM architekci, Punkt Zero i PIG Architekci.
W tym numerze Michał Stangel recenzuje dla nas publikację „Piękno i energia: współczesny model budowania dzielnic mieszkaniowych w Europie”, a Grzegorz Stiasny książkę „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus”.
Kim jest architekt w Polsce roku 2019? Na czym polega zmiana, którą przeszedł ten zawód w ostatnich 30 latach? W jakim obszarze swojej działalności architekci odnieśli największy sukces, a w jakim dotkliwą porażkę ? Co mają do zaoferowania społeczeństwu? I co będą robić w przyszłości ? O społecznej roli architekta i postrzeganiu tej profesji dyskutują zaproszeni przez nas architekci i badacze reprezentujący kilka generacji, które miały szansę uczestniczyć w wielkiej przemianie polskiej architektury po roku 1989: Olgierd Roman Dziekoński, Paweł Jaworski, Wojciech Kotecki, Agnieszka Labus, Michał Wiśniewski, Szymon Wojciechowski i Marta Żakowska.
Kiedyś kupiecka, dziś górnicza — gmina Łęczna odkrywa ruiny zapomnianej historii miasta. Dzięki środkom unijnym zrewaloryzowano ogród dawnego zespołu parkowo-pałacowego oraz zabezpieczono pozostałości zabudowań folwarcznych. O realizacji piszą Piotr Hardecki, Hubert Trammer i Tomasz Michalak, a o historii Podzamcza Tomasz Żylski.
W Łęcznej nie ma już prawie śladów po dawnych właścicielach : Firlejach, Potockich, Branickich czy Sapiehach. Rewaloryzacja założenia na Podzamczu próbuje przywrócić pamięć o szlacheckim rodowodzie miasta, zapewniając mieszkańcom egalitarną przestrzeń w otoczeniu zieleni – o historii założenia pisze Tomasz Żylski.
Płaska, rytmiczna i lśniąca elewacja cofnięta w głąb pierzei ulicy Widok stanowi tło dla okolicznych obiektów. Regularną kompozycję przełamuje taras, który zaciera różnicę wysokości z sąsiednią przedwojenną kamienicą. O nowej realizacji Jemsów pisze Krzysztof Mycielski.
W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Podstawowym założeniem projektu było utworzenie pomiędzy budynkami przestrzeni publicznej z roślinnością, ogrywając łanowy układ zabudowy dobrze dobranymi proporcjami, horyzontalnymi elewacjami i trójkątną kompozycją zieleni Architekturę osiedla cechuje elegancja wyrażona przez geometryczny układ roślinności biegnącej przez całą długość działki, a także dobrze dobrane proporcje budynków oraz horyzontalne podziały spokojnych elewacji – o realizacji biura Kruszewski Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Wyjątkowe ukształtowanie terenu umożliwiło z jednej strony ukrycie rezydencji pod naturalnym fałdem ziemnym, przedłużonym porośniętym roślinnością dachem, z drugiej zaś otwarcie widoku na pobliskie jezioro. O domu zaprojektowanym przez pracownię Mobius Architekci pisze Dawid Hajok.
Ważną częścią założenia było zachowanie historycznych budynków Browarów Warszawskich i jednocześnie przystosowanie ich do nowej funkcji. Architekci zdecydowali się pozostawić na istniejących fragmentach ślady różnych epok, które ukazują kolejne fazy życia obiektu. O wyzwaniach warsztatowych podczas realizacji wielofunkcyjnego kompleksu na warszawskiej Woli pisze Marek Moskal.
Najciekawsze zagadnienie techniczne : samonośna konstrukcja zbudowana ze 154 wzajemnie przenikających się ciągów schodów o łącznej długości ponad 1,6 km składających się z 75 indywidualnych stalowych elementów typu dog-bone. Jedną z najnowszych realizacji Heatherwick Studio analizuje pod względem technicznym Radosław Stach.
Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.
Meble drewniane i tapicerowane, tapety oraz oświetlenie.
Publikujemy relację z międzynarodowych warsztatów studenckich Mood for Wood, które odbyły się w dniach 19-29 lipca 2019 roku w Poznaniu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało Common Habitat.
Przestrzeń jest dobrem luksusowym. Jeżeli inwestor stawia wysokie wymagania, zakłada bogaty program, oczekując oryginalnego efektu, to jest na to gotowy – o realizacji wielkoskalowych rezydencji, świadomości ekologicznej zamożnych klientów i kreatywnej interpretacji zapisów prawa miejscowego z Przemysławem Olczykiem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum