Publiczna biblioteka w Lublińcu

2019-10-24 13:36 Tekst: Jerzy S. Majewski Zdjęcia: Maciej Jeżyk
Biblioteka publiczna w Lublińcu 1
Autor: Maciej Jeżyk Krótsze skrzydło budynku. Po lewej elewacja od strony ulicy i dyskontów, po prawej wąska elewacja od strony parku. Okna ponad ceglaną ścianą doświetlają wnętrze mieszczącej się na drugim piętrze sali wielofunkcyjnej. W głębi widać zamienione w składy i sklepy dawne zabudowania gospodarcze

W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.

Lubiteka to Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu. Jej siedziba jest w moim przekonaniu najciekawszym architektonicznie współczesnym obiektem, jaki powstał w tym mieście od czasów drugiej wojny światowej. Jest też jednym z wielu budynków bibliotecznych, jakie zrealizowano w ostatnich latach w Polsce. W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum