Współczesny Cabanon

2024-12-20 10:55 Tekst: Iwona Ławecka-Marczewska, opracowanie: Anna Żmijewska, zdjęcia: Ossip van Duivenbode
Współczesny Cabanon w Rotterdamie_STAR and BOARD_01
Autor: STAR-BOARD 1 | Na bardzo niewielkiej przestrzeni (6,89 m2) architekci zmieścili kuchnię z minisalonem, sypialnię, łazienkę oraz spa

Mikrodomek niczym corbusierowski Cabanon. Na 6,89 m2 powierzchni znalazło się miejsce nawet na spa. Prawdopodobnie to najmniejsze „czteropokojowe” lokum na świecie.

Cabanon zaprojektowany przez duet architektów i urbanistów – Beatriz Ramo i Bernda Upmeyera – nazywany jest największym najmniejszym apartamentem na świecie i najbardziej luksusowym wśród małometrażowych. O wnętrzach często mówi się, że są uszyte na miarę. Tu dosłownie, ponieważ jego wymiary dopasowano do wzrostu właścicieli. Beatriz mierzy 172 cm, Bernd 178 cm. Cabanon wewnątrz ma 3 m wysokości, boki 3,6 m i 1,97 m, a powierzchnia okna, z którego roztacza się widok na Rotterdam, to 6 m2. Salon połączony z kuchnią jest na pełną wysokość, ale już strefa sypialniana ma jedynie 1,14 m. W urządzonym w pełni mikromieszkaniu znajdują się dwie sauny na podczerwień i wanna z hydromasażem, a także toaleta wraz z prysznicem wyposażonym w głowicę ze strumieniem deszczowym.

Beatriz Ramo jest założycielką pracowni STAR strategies + architecture, a Bernd Upmeyer multidyscyplinarnego biura BOARD (Bureau of Architecture, Research, and Design) i redaktorem naczelnym magazynu o urbanistyce „MONU”. Cabanon stworzyli w zrewitalizowanej części strychu budynku z lat 50., w którym mieszkają kilka pięter niżej. Projekt najmniejszego M4 na świecie został dopasowany nie tylko do wzrostu właścicieli, lecz także do wymiarów podstawowych elementów wyposażenia. Część sypialnianą dostosowano do konkretnego materaca, wielkość kuchni wymusiła głębokość minilodówki, a spa – szerokość wanny. Architekci celowo zrezygnowali z wyposażenia na zamówienie i konkretny wymiar. Wybrali niedrogie, standardowe produkty.

Cabanon Beatriz i Bernda nawiązuje do domku Le Corbusiera o tej samej nazwie, jest jednak od niego o około połowę mniejszy i w przeciwieństwie do tego oryginalnego – autonomiczny. Le Corbusier zbudował swój tuż przy restauracji znajomego. Podczas pobytu w willi E1027, zaprojektowanej przez Eileen Gray i Jeana Badovici, poznał Thomasa Rebutato, właściciela knajpki L’Étoile de Mer, który pozwolił mu dokleić chatkę z bali do lokalu. Niewielki budynek z prefabrykowanych drewnianych elementów złożył Le Corbusierowi w 1951 roku korsykański stolarz Charles Barberis. Zbudowanie domku było ukoronowaniem prac architekta nad racjonalną i funkcjonalną przestrzenią mieszkalną zredukowaną do minimum.

Spis treści Architektura 01/2025
przegląd

Rekomendujemy najciekawsze wystawy: „Produkt mieszkanie", „Wnętrza czasu odwilży", „Kuchnia warszawska" oraz targi „ARCHI-STRADA".

Piszemy o debacie „Architektura (nie)zrównoważona", poświęconej długofalowym wyzwaniom w polskiej architekturze i urbanistyce.

Piszemy o laureatach konkursu Dobry Wzór, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Prezentujemy najciekawsze projekty architektoniczne, które zostaną zrealizowane w 2025 roku.

Piszemy o Aleksandrze Wasilkowskiej, która odebrała nagrodę Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Architektura i przestrzeń. Bal Architektek opisuje projekt zrealizowany z myślą o najbardziej potrzebujących.

rozmowa

O muzyczno-architektonicznym teatrze multimedialnym z architektem Mathiasem Woo rozmawia Emilia Ignaciuk.

konteksty

Pierwsze 30 lat. Kolejne 30 lat. Łączymy przeszłość z teraźniejszością – pod takim hasłem świętowaliśmy przez cały rok jubileusz „A-m”. Listopadowa gala była jego zwieńczeniem.

Rewolucja AI, której świt już nastąpił, totalnie odmieni paradygmaty naszej cywilizacji. Nawet laik, wpisując dziś odpowiednie prompty, np. w Midjourney, może stworzyć wizualizacje dowolnego obiektu. Co to oznacza dla architektów? Czy ich indywidualna kreatywność i specjalistyczne, multidyscyplinarne umiejętności uchronią ich przed automatyzacją? Zapytaliśmy ich samych o obawy, nadzieje i prognozy.

realizacje

Za fasadą złudnej prostoty kryją się skomplikowane historie konkursów oraz złożone technologie. Czy to miejsce przyjazne dla ludzi i odpowiednie dla sztuki?

To przykład punktowej sanacji zdewastowanej zabudowy w ścisłym centrum miasta oraz próby nawiązania dialogu z historią miejsca [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przestrzeń rekreacyjna ukryta w lasku nad małym jeziorem, na krańcu jednej z wielkopolskich wiosek, zaskakuje formą oraz jakością architektoniczną [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I MATERIAŁÓW].

wnętrza

Mikrodomek niczym corbusierowski Cabanon. Na 6,89 m2 powierzchni znalazło się miejsce nawet na spa. Prawdopodobnie to najmniejsze „czteropokojowe” lokum na świecie.

dizajn na zawsze

To obiekty nadają mi kierunek do stworzenia nowej kolekcji. Ich wnętrza, snujące się tam światło, kolory. To bodziec do architektonicznej podróży, opowiedzenia jakiejś historii [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O dyplomie na temat zagospodarowania odpadami rozmawiają Monika Arczyńska i Michał Jabłonowski. Dyplom został przygotowany na WAPG.

warsztat

Rewaloryzacja pawilonu jest jednym z nielicznych takich przedsięwzięć przeprowadzonych w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, mającym na celu zachowanie modernistycznej architektury i wciągnięcie go na powrót w życie miasta [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Dobry Wzór 2024, czyli najlepszy polski dizajn, rzemiosło i usługi.

zawód architekt

Dobry projekt na półce jest wart tyle samo, co zły [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA WERSJA WYWIADU].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum