Gala 30-lecia „Architektury-murator”

2024-12-20 10:59 Opracowanie: Magda Mojduszka, Anna Żmijewska, zdjęcia: Szymon Starnawski, Kateryna Reshetniak, Anna Żmijewska

Pierwsze 30 lat. Kolejne 30 lat. Łączymy przeszłość z teraźniejszością – pod takim hasłem świętowaliśmy przez cały rok jubileusz „A-m”. Listopadowa gala była jego zwieńczeniem.

Kiedy pięć lat temu świętowaliśmy 25-lecie „A-m”, Tomasz Żylski na łamach miesięcznika pisał tak: W 1994 roku rządy Stanów Zjednoczonych i Rosji zawarły porozumienie w sprawie likwidacji broni atomowej na Ukrainie (…), Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem Południowej Afryki, a telewizja NBC wyemitowała pilotażowy odcinek serialu Przyjaciele (…). Tymczasem w niewielkiej piwnicy w śródmieściu Warszawy przygotowywano do druku nowy magazyn dla architektów. Pierwszy numer „Architektury-murator” ukazał się w październiku 1994 roku. Od tego czasu towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w Polsce i na świecie. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym i politycznym, śledziliśmy zagraniczne trendy i międzynarodowe dyskusje.

Mamy nadzieję prezentować architekturę w tak szerokim kontekście nadal. 21 listopada spotkaliśmy się w Bibliotece Narodowej w Warszawie, by świętować nasz jubileusz. Po raz pierwszy z nowym redaktorem naczelnym. Od początku roku tę funkcję pełni Artur Celiński. Jednym z ważniejszych elementów jubileuszu był jego cykl podcastów 30/30, w którym przeprowadzał rozmowy o architekturze i mieście. Do pierwszej zaprosił Ewę P. Porębską, redaktorkę naczelną „A-m” w latach 1994-2024, która opowiadała o początkach czasopisma. To były czasy, kiedy prasa była potęgą. W ogóle wtedy nie zadawałam sobie pytania, czego pragną architekci. Po prostu założyłam magazyn. A że wcześniej przez lata pracowałam w wydawnictwie SARP o tytule „Architektura”, wiedziałam, że musiała być zachowana pewna ciągłość. (…) uważałam, że potrzebna jest przestrzeń do aktualnej dyskusji, ale by też móc ją utrwalać dla kolejnych pokoleń w profesjonalny i dobrze udokumentowany sposób.

Świętując 30-lecie w 2024 roku, jako hasło przewodnie obraliśmy Czas nowych wyzwań, znaczną część działań koncentrując w internecie. Artur Celiński podkreślał, jak ważne było dla niego nieustanne poszukiwanie okazji do rozmów o architekturze – zarówno tych przelotnych, jak i tych poważniejszych, wypełnionych trudnymi pytaniami i wcale nie prostszymi odpowiedziami. Listopadowa gala została zaplanowana właśnie w taki sposób – przemówienia skróciliśmy do minimum i nastawiliśmy się na słuchanie.

Po krótkim powitaniu gości wraz z Ewą P. Porębską oraz przekazaniu jej podziękowań za wkład w powstanie i rozwój miesięcznika redaktor naczelny głos oddał pracowniom architektonicznym. To one, głównie dzięki prezentowanym w „A-m” realizacjom, tak naprawdę tworzą historię jej ostatnich 30 lat. Owa ciągłość jest bardzo ważna, na co zwrócił uwagę dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. W tym miejscu znajdują się wszystkie numery czasopism polskich od XVII wieku. Utrzymanie czytelników przez 30 lat to naprawdę wyczyn. 90% czasopism upada po kilku numerach. W elitarnym gronie, które utrzymuje się tyle lat na rynku, znajduje się „Architektura-murator”. Gratuluję i życzę kolejnych trzydziestu, trzystu lat. Architektura to sztuka, z którą obcujemy na co dzień. Prosimy o jeszcze więcej pięknych jej przykładów w tym piśmie – apelował.

Wśród kilku tysięcy budynków, które zostały zaprezentowane na łamach „A-m” znalazła się także Biblioteka Narodowa w Warszawie, we wnętrzach której świętowaliśmy nasz jubileusz. Zespół Tomasza Koniora precyzyjnie przeanalizował mankamenty modernistycznego budynku, ale i uszanował jego autentyczność – pisaliśmy o projekcie pracowni Konior Studio („A-m” 05/2022), a po 2,5 roku w tych wnętrzach mogliśmy doświadczyć owego dialogu przeszłości z przyszłością.

Spis treści Architektura 01/2025
przegląd

Rekomendujemy najciekawsze wystawy: „Produkt mieszkanie", „Wnętrza czasu odwilży", „Kuchnia warszawska" oraz targi „ARCHI-STRADA".

Piszemy o debacie „Architektura (nie)zrównoważona", poświęconej długofalowym wyzwaniom w polskiej architekturze i urbanistyce.

Piszemy o laureatach konkursu Dobry Wzór, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Prezentujemy najciekawsze projekty architektoniczne, które zostaną zrealizowane w 2025 roku.

Piszemy o Aleksandrze Wasilkowskiej, która odebrała nagrodę Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Architektura i przestrzeń. Bal Architektek opisuje projekt zrealizowany z myślą o najbardziej potrzebujących.

rozmowa

O muzyczno-architektonicznym teatrze multimedialnym z architektem Mathiasem Woo rozmawia Emilia Ignaciuk.

konteksty

Pierwsze 30 lat. Kolejne 30 lat. Łączymy przeszłość z teraźniejszością – pod takim hasłem świętowaliśmy przez cały rok jubileusz „A-m”. Listopadowa gala była jego zwieńczeniem.

Rewolucja AI, której świt już nastąpił, totalnie odmieni paradygmaty naszej cywilizacji. Nawet laik, wpisując dziś odpowiednie prompty, np. w Midjourney, może stworzyć wizualizacje dowolnego obiektu. Co to oznacza dla architektów? Czy ich indywidualna kreatywność i specjalistyczne, multidyscyplinarne umiejętności uchronią ich przed automatyzacją? Zapytaliśmy ich samych o obawy, nadzieje i prognozy.

realizacje

Za fasadą złudnej prostoty kryją się skomplikowane historie konkursów oraz złożone technologie. Czy to miejsce przyjazne dla ludzi i odpowiednie dla sztuki?

To przykład punktowej sanacji zdewastowanej zabudowy w ścisłym centrum miasta oraz próby nawiązania dialogu z historią miejsca [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przestrzeń rekreacyjna ukryta w lasku nad małym jeziorem, na krańcu jednej z wielkopolskich wiosek, zaskakuje formą oraz jakością architektoniczną [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I MATERIAŁÓW].

wnętrza

Mikrodomek niczym corbusierowski Cabanon. Na 6,89 m2 powierzchni znalazło się miejsce nawet na spa. Prawdopodobnie to najmniejsze „czteropokojowe” lokum na świecie.

dizajn na zawsze

To obiekty nadają mi kierunek do stworzenia nowej kolekcji. Ich wnętrza, snujące się tam światło, kolory. To bodziec do architektonicznej podróży, opowiedzenia jakiejś historii [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O dyplomie na temat zagospodarowania odpadami rozmawiają Monika Arczyńska i Michał Jabłonowski. Dyplom został przygotowany na WAPG.

warsztat

Rewaloryzacja pawilonu jest jednym z nielicznych takich przedsięwzięć przeprowadzonych w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, mającym na celu zachowanie modernistycznej architektury i wciągnięcie go na powrót w życie miasta [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Dobry Wzór 2024, czyli najlepszy polski dizajn, rzemiosło i usługi.

zawód architekt

Dobry projekt na półce jest wart tyle samo, co zły [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA WERSJA WYWIADU].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum