Architektura-murator - 2025-01
Autor: Piotr Śliwiński z wykorzystaniem zdjęcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, autorstwa Marcina Czechowicza <p>Nie było w ostatnich latach tak mocno angażującego w dyskusję budynku, jak nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tylko czy rzeczywiście chodziło o rozmowę o architekturze – pyta w tekście otwierającym prezentację tej realizacji Błażej Ciarkowski? Może mieć sporo racji, ale też trudno liczyć, że dyskusja o takich zasięgach – prowadzona głównie w mediach społecznościowych, obejmująca też tych, którzy na co dzień nie interesują się jakością architektury – będzie dotyczyć aspektów merytorycznych. Tak już jest i jeśli chcemy, by ta dziedzina stanowiła ważny wymiar codzienności przeciętnego Polaka, z taką naturą i dynamiką debaty trzeba się po prostu nauczyć konstruktywnie żyć.</p> <p>I to szybko. Za chwilę bowiem okaże się, że każdy może mieć nie tylko własne zdanie na temat architektury, lecz także lepszy pomysł na to, jak dany obiekt powinien wyglądać. W dziennikarskiej branży ta zmiana dokonała się już dawno temu. Dziś można posiadać wpływowe medium bez całego tradycyjnego zaplecza. Blogi, kanały wideo czy profile w social mediach bywają źródłem błyskotliwej treści. W tej cyfrowej przestrzeni jest jednak równie dużo tandety bez warsztatu, pomysłu i odpowiedzialności.</p> <p>Architekturze również może się to przydarzyć. Sztuczna inteligencja przynosi za sobą narzędzia, dzięki którym – po wpisaniu dobrego promptu, czyli właściwej frazy, w odpowiednie programy – w ciągu kilku godzin stworzymy zachwycające koncepcje obiektów lub przestrzeni. Muzeum w stylu Zahy Hadid? Biurowiec a la Renzo Piano? Proszę bardzo – w dużych liczbach, kolorach i kontekstach. W jaki sposób architektura poradzi sobie z tym, że architektem (nawet nieprawdziwym) za chwilę będzie mógł zostać każdy?</p> <p><strong>Artur Celiński</strong></p>
Architektura-murator - 2025-01

Nie było w ostatnich latach tak mocno angażującego w dyskusję budynku, jak nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tylko czy rzeczywiście chodziło o rozmowę o architekturze – pyta w tekście otwierającym prezentację tej realizacji Błażej Ciarkowski? Może mieć sporo racji, ale też trudno liczyć, że dyskusja o takich zasięgach – prowadzona głównie w mediach społecznościowych, obejmująca też tych, którzy na co dzień nie interesują się jakością architektury – będzie dotyczyć aspektów merytorycznych. Tak już jest i jeśli chcemy, by ta dziedzina stanowiła ważny wymiar codzienności przeciętnego Polaka, z taką naturą i dynamiką debaty trzeba się po prostu nauczyć konstruktywnie żyć.

I to szybko. Za chwilę bowiem okaże się, że każdy może mieć nie tylko własne zdanie na temat architektury, lecz także lepszy pomysł na to, jak dany obiekt powinien wyglądać. W dziennikarskiej branży ta zmiana dokonała się już dawno temu. Dziś można posiadać wpływowe medium bez całego tradycyjnego zaplecza. Blogi, kanały wideo czy profile w social mediach bywają źródłem błyskotliwej treści. W tej cyfrowej przestrzeni jest jednak równie dużo tandety bez warsztatu, pomysłu i odpowiedzialności.

Architekturze również może się to przydarzyć. Sztuczna inteligencja przynosi za sobą narzędzia, dzięki którym – po wpisaniu dobrego promptu, czyli właściwej frazy, w odpowiednie programy – w ciągu kilku godzin stworzymy zachwycające koncepcje obiektów lub przestrzeni. Muzeum w stylu Zahy Hadid? Biurowiec a la Renzo Piano? Proszę bardzo – w dużych liczbach, kolorach i kontekstach. W jaki sposób architektura poradzi sobie z tym, że architektem (nawet nieprawdziwym) za chwilę będzie mógł zostać każdy?

Artur Celiński

Spis treści Architektura 01/2025
przegląd

Rekomendujemy najciekawsze wystawy: „Produkt mieszkanie", „Wnętrza czasu odwilży", „Kuchnia warszawska" oraz targi „ARCHI-STRADA".

Piszemy o debacie „Architektura (nie)zrównoważona", poświęconej długofalowym wyzwaniom w polskiej architekturze i urbanistyce.

Piszemy o laureatach konkursu Dobry Wzór, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Prezentujemy najciekawsze projekty architektoniczne, które zostaną zrealizowane w 2025 roku.

Piszemy o Aleksandrze Wasilkowskiej, która odebrała nagrodę Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Architektura i przestrzeń. Bal Architektek opisuje projekt zrealizowany z myślą o najbardziej potrzebujących.

rozmowa

O muzyczno-architektonicznym teatrze multimedialnym z architektem Mathiasem Woo rozmawia Emilia Ignaciuk.

konteksty

Pierwsze 30 lat. Kolejne 30 lat. Łączymy przeszłość z teraźniejszością – pod takim hasłem świętowaliśmy przez cały rok jubileusz „A-m”. Listopadowa gala była jego zwieńczeniem.

Rewolucja AI, której świt już nastąpił, totalnie odmieni paradygmaty naszej cywilizacji. Nawet laik, wpisując dziś odpowiednie prompty, np. w Midjourney, może stworzyć wizualizacje dowolnego obiektu. Co to oznacza dla architektów? Czy ich indywidualna kreatywność i specjalistyczne, multidyscyplinarne umiejętności uchronią ich przed automatyzacją? Zapytaliśmy ich samych o obawy, nadzieje i prognozy.

realizacje

Za fasadą złudnej prostoty kryją się skomplikowane historie konkursów oraz złożone technologie. Czy to miejsce przyjazne dla ludzi i odpowiednie dla sztuki?

To przykład punktowej sanacji zdewastowanej zabudowy w ścisłym centrum miasta oraz próby nawiązania dialogu z historią miejsca [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przestrzeń rekreacyjna ukryta w lasku nad małym jeziorem, na krańcu jednej z wielkopolskich wiosek, zaskakuje formą oraz jakością architektoniczną [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I MATERIAŁÓW].

wnętrza

Mikrodomek niczym corbusierowski Cabanon. Na 6,89 m2 powierzchni znalazło się miejsce nawet na spa. Prawdopodobnie to najmniejsze „czteropokojowe” lokum na świecie.

dizajn na zawsze

To obiekty nadają mi kierunek do stworzenia nowej kolekcji. Ich wnętrza, snujące się tam światło, kolory. To bodziec do architektonicznej podróży, opowiedzenia jakiejś historii [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O dyplomie na temat zagospodarowania odpadami rozmawiają Monika Arczyńska i Michał Jabłonowski. Dyplom został przygotowany na WAPG.

warsztat

Rewaloryzacja pawilonu jest jednym z nielicznych takich przedsięwzięć przeprowadzonych w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, mającym na celu zachowanie modernistycznej architektury i wciągnięcie go na powrót w życie miasta [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Dobry Wzór 2024, czyli najlepszy polski dizajn, rzemiosło i usługi.

zawód architekt

Dobry projekt na półce jest wart tyle samo, co zły [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA WERSJA WYWIADU].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum