Park kieszonkowy / Bytom

2023-02-22 14:08 Tekst: Ryszard Nakonieczny, zdjęcia: UM Bytom / Grzegorz Goik
park Bytom 4
Autor: zDRONowany 4 | Meandrująca ścieżka w widoku z góry w kierunku ul. Wałowej; wokół niej przestrzeń przyjazna dla osób w każdym wieku

Ta ciekawa wizualnie i funkcjonalnie realizacja wypełniła pustkę po wyburzonej kamienicy, podejmując próbę uzdrowienia życia w mieście – projekt pracowni architektury krajobrazu Anna Becker projektzieleni.pl opisuje Ryszard Nakonieczny.

Bytom to górnośląskie miasto o genezie średniowiecznej, które zmaga się dziś z wieloma problemami po eksploatacji górniczej. Objawia się to destrukcją istniejącej zabudowy, co skutkuje często rozbiórką cennych kamienic i powstawaniem licznych wyrw w jego zwartej zabudowie.

Jedną z inicjatyw naprawy jest ponowne zagospodarowywanie miejsc po wyburzeniach z przeznaczeniem na funkcje publiczne o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Potrzeby związane z ruchem i wypoczynkiem na świeżym powietrzu od dawna były przewidywane w strukturze funkcjonalnej miast europejskich. Tak powstawały nie tylko tradycyjne parki, ale również specjalne strefy dla dzieci i dorosłych zwane ogrodami szreberowskimi. Najwcześniejszą inicjatywą tego typu był park założony przez Ernsta Hauschilda, który zadedykował go ortopedzie Danielowi Schreberowi walczącemu o zdrowie psychofizyczne mieszkańców niemieckich miast, dotkniętych niepohamowaną urbanizacją i zagrażającą im industrializacją. Pierwszy taki ogród powstał w Lipsku w 1865 roku, a potem idea ta dotarła do Wrocławia, Chorzowa, Katowic, Gliwic oraz Bytomia. Ogrody użytkowe dorosłych łączono tam z placami zabaw dla dzieci. Podobnymi inicjatywami były przedsięwzięcia Henryka Jordana w Krakowie od 1889 roku czy Wilhelma Raua w Warszawie 10 lat później. Te szczytne idee kontynuowano w Polsce po odzyskaniu niepodległości jako ogrody jordanowskie przeznaczone dla najmłodszych.

Czytaj też: Radiostacja Gliwice w nowej odsłonie! Modernizacja zabytkowego kompleksu i nowa wystawa |

Spis treści Architektura 03/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Grupa 5 Architekci, Medusa Group, MODO Architektura, AKKT, pracownia Tomasza Grębskiego, RS+ Robert Skitek, APA Wojciechowski Architekci.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska omawia książkę „W Przejściu. 43 teksty o architekturze i dobrej przestrzeni” pod redakcją Doroty Leśniak-Rychlak i Marcina Wichy, a Karolina Matysiak zbiór reportaży Mirona Białoszewskiego „Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950”.

W listopadzie ubiegłego roku ukazała się książka „Architect Elissa Aalto”, pierwsza w Finlandii monografia żony Alvara Aalto, architektki, która prowadziła pracownię jeszcze przez 18 lat po śmierci męża. Z autorką publikacji, Mią Hipeli, rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu „Zaprojektowane po Ludzku". Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.

realizacje

Choć realizacja od początku budziła kontrowersje ze względu na wysokość wieży, która jest reklamowana jako najwyższy budynek w Unii Europejskiej, to kompleks wypełnił jednak wieloletnią pustkę przestrzenną – piszą Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Grzegorz Buczek, Mikołaj Gomółka o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci [DODATKOWE ZDJĘCIA].

Budynek wydaje się być prosty i oczywisty w swoich rozwiązaniach. Całość sprawia wrażenie, że jest dokładnie tak, jak powinno być – o projekcie pracowni Orłowski, Szymański-Architekci pisze Marek Sietnicki [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – pisze Krzysztof Mycielski o projekcie autorstwa Pole Architekci.

Ta ciekawa wizualnie i funkcjonalnie realizacja wypełniła pustkę po wyburzonej kamienicy, podejmując próbę uzdrowienia życia w mieście – projekt pracowni architektury krajobrazu Anna Becker projektzieleni.pl opisuje Ryszard Nakonieczny.

Pawilony zostały wzniesione z bezpośrednim udziałem inwestorów, są efektem ich pasji i wyznawanej filozofii, w której dużą rolę odgrywa natura – o realizacji projektu pracowni Mili Młodzi Ludzie pisze Agnieszka Rumież.

Punktem wyjścia dla projektu siedziby firmy były rosnące na terenie działki kępki brzóz, które architekci postanowili zachować, a także wyeksponować – Jerzy S. Majewski komentuje nową realizację autorstwa pracowni James & Mau Arquitectura [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Zastosowanie technologii CLT w tym przypadku było bardzo innowacyjne, ponieważ taki sposób kształtowania elementów wygiętych nie istniał jeszcze w momencie tworzenia koncepcji – realizację projektu Studia Prech omawia Wiktor Kowalski [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

teoria i praktyka

O znaczeniu przestrzeni – w teorii i praktyce – pisze dr Iwona Wilczek z Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Opolskiej.

konteksty

O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu

O szansach, jakie daje młodym architektom praca w dużej pracowni, działalności w Oddziale Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także o wyzwaniach i sukcesach rozmawiamy z Moniką Lemańską z pracowni WXCA.

warsztat

Budynek ukształtowano poprzez modyfikację kubatury typowych obiektów z wielkiej płyty, stanowiących bezpośredni kontekst, i nadanie im wyjątkowości oraz cech architektonicznego „superbohatera” – o powstawaniu apartamentowca pisze autor projektu, Maciej Franta [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Oświetlenie jak dzieła sztuki – do przestrzeni publicznych oraz prywatnych

kolumny studenckie

Prezentujemy drugi odcinek cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architekta w Stanach Zjednoczonych.

z archiwum architektury

W tym wydaniu naszego cyklu przypominamy artykuł opisujący projekt System Orientacji w Miastach, który w 1983 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie „Projektowanie dla społeczeństwa”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Jerzego Porębskiego, współautora nagrodzonej koncepcji.

zawód architekt

Nie lubię tłoku i small talku, można funkcjonować inaczej

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum