Gala konkursu „Miasto bardziej wspólne”
Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu „Zaprojektowane po Ludzku". Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.
Gala konkursu „Miasto bardziej wspólne”
Zaprojektowane po ludzku to kampania społeczna zwracająca szczególną uwagę na człowieka i jego potrzeby w różnych aspektach życia. Jej elementem jest konkurs, którego druga edycja została zorganizowana w 2022 roku pod hasłem Miasto bardziej wspólne. Laureatów poznaliśmy 20 stycznia 2023 roku na uroczystej gali, która odbyła się w warszawskiej siedzibie Agory – organizatora konkursu. Jedenastoosobowe jury doceniło przedsięwzięcia zmieniające przestrzeń polskich miast na bardziej przyjazną człowiekowi i przyznało 16 równorzędnych wyróżnień w pięciu kategoriach: Produkt – Obiekt, Miejsce – Przestrzeń, Inicjatywa – Działanie, Inne oraz indywidualne wyróżnienia. Jak powiedziała jurorka Agata Twardoch, kapitułę zachwyciła mnogość i różnorodność zgłoszeń konkursowych, z których doceniono przede wszystkim pochodzące z ruchów oddolnych. Sami nagrodzeni, zwłaszcza z Wrocławia – do którego powędrowało aż pięć wyróżnień – podkreślali, że kluczem do sukcesu są dobre stosunki sąsiedzkie.
Szklane statuetki za działania pozytywnie wpływające na wspólny dobrostan trafiły do architektów, samorządów, fundacji, stowarzyszeń, ale również do deweloperów, którzy zdecydowali się na działania prośrodowiskowe i prospołeczne. Gala była świętem wszystkich, którzy podjęli trud wsparcia seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Triumfowały zespoły tworzące nowe przestrzenie multifunkcjonalne dla lokalnych społeczności oraz te, którym skutecznie udało się zmienić istniejące zdegradowane i nieprzyjazne miejsca, jak oddział położniczo-porodowy Centrum Zdrowia Matki Polski, gliwickie podwórka czy plac Ogrody Anny na terenie zabytkowych zakładów włókienniczych w Łodzi („A-m” 10/2022).
Czytaj też: Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty |