Zieleńsza trawa po duńskiej stronie płotu

2024-06-21 10:36 Rozmawiał: Artur Celiński

Ile jest warta praca architekta_tki w Danii? Dlaczego za zrobienie master planu w Kopenhadze można zarobić blisko trzy mln złotych? Czy wszystkie pracownie architektoniczne w tym kraju budują w duchu zrównoważonego rozwoju? Rozmowa z Mateuszem Mastalskim z pracowni Henning Larsen [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Artur Celiński: W Polsce swoją architektoniczną ścieżkę zaczynałeś w uznanych biurach. Praktykowałeś m.in. u Przemo Łukasika w MedusaGroup czy w KWK Promes z Robertem Koniecznym. Zdecydowałeś się jednak na przeprowadzkę do Danii i pracę poza Polską. Nie widziałeś dla siebie perspektyw w kraju?

Mateusz Mastalski: Wręcz przeciwnie. Bardzo dobrze pracowało mi się w Medusie. Przemo Łukasikowi, nawet patrząc z perspektywy pracowni Henning Larsen czy COBE, udało się stworzyć wysokie standardy i bardzo dobrą atmosferę pracy. Mieliśmy też ciekawe projekty. Byłem tam tylko praktykantem, a mimo to dostałem dobre merytoryczne wsparcie, całkiem solidną jak na tamte czasy pensje i doświadczenie. Udało mi się w międzyczasie zakwalifikować do stypendium Erasmusa, gdzie wysłałem grubo ponad 400 aplikacji. Dostałem się chyba do dziesięciu biur, dziewięć było z Kopenhagi. Przeznaczenie.

Wsparcie, pensja, dobra atmosfera, ciekawe projekty, a jednak zdecydowałeś się na wyjazd...

Wiadomo – trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu, a do tej trawy zwłaszcza duńskiej bardzo mnie na studiach ciągnęło.

Czy teraz, po prawie 14 latach pracy w Danii, możesz potwierdzić, że rzeczywiście ta kopenhaska trawa jest bardziej zielona?

Różnica jest duża. Pierwsza rzecz to zarobki. Im dłużej pracujesz i dalej zachodzisz, tym bardziej to widać. Druga sprawa – standardy pracy. Panuje tu duże zrozumienie dla tych, którzy po siedmiu i pół godzinie pracy chcą wyjść do domu odpocząć. Trzecia kwestia – wsparcie i feedback, także w kwestii troski o zdrowie psychiczne. Mamy tutaj naprawdę dużo możliwości i narzędzi, by czuwać również nad tą sferą naszej pracy.

To zacznijmy od kwestii pieniędzy. Ile jest warta praca architekta w Kopenhadze?

Na początku, jeszcze podczas studiów, praktykanci dostają stypendium od państwa w wysokości 6 820 koron[1]. Pracownie oficjalnie mają zakaz wynagradzania studentów, ale od kilku lat mogą one dodawać od siebie małe bonusy finansowe w wysokości do 3 tysięcy koron [2]. Jeżeli chodzi o studentów spoza Danii przedział wynosi między 8 a 15 tysięcy koron (4,5-8,5 tysięcy złotych, w zależności od doświadczenia). Obecnie ta kwota – po inflacyjnym skoku – jest zbyt skromna, by można się było utrzymać i trwa duża dyskusja, by zwiększyć ją do 20 tysięcy koron, czyli jakichś 11,4 tysięcy złotych. Oczywiście koszty życia i utrzymania są tutaj bardzo wysokie, więc również i ta stawka nie pozwalałaby na komfortowe życie praktykanta w stolicy Danii. Gdy ja zaczynałem pracę w 2008 roku, moje stypendium wynosiło 5 tysięcy koron.

Spis treści Architektura 07/2024
przegląd

Dlaczego architekci i architektki w Polsce zarabiają tak mało? Czy wolny rynek zawiódł polską architekturę? W jaki sposób wysokość wynagrodzenia wpływa na kondycję zawodu – zwłaszcza w kontekście kryzysu zdrowia psychicznego osób studiujących i nauczających architekturę? Co można z tym zrobić? Czy w ogóle chcemy coś w tej dziedzinie zmienić?

Relacjonujemy, co się wydarzyło na gali wręczenia Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2023. Bal Architektek pisze z Nairobi o rozwiązaniach projektowych sprzyjających walce z ubóstwem menstruacyjnym.

Poznaliśmy zwycięzców 17. edycji konkursu Young Design organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tegoroczne hasło konkursu – REsponsibility: Odpowiedzialność – nawiązywało do zrównoważonego projektowania i poszukiwania rozwiązań dla lepszej przyszłości.

Piszemy o 15. edycji jednego z najstarszych festiwali architektonicznych w Polsce. W Szczecinie były m.in. wykłady, gorące dyskusje, spacery, premiera książki ze spotkaniem autorskim.

Po wybranych obiektach i przestrzeniach na wakacje oprowadza Tomasz Malkowski.

Ile jest warta praca architekta_tki w Danii? Dlaczego za zrobienie master planu w Kopenhadze można zarobić blisko trzy mln złotych? Czy wszystkie pracownie architektoniczne w tym kraju budują w duchu zrównoważonego rozwoju? Rozmowa z Mateuszem Mastalskim z pracowni Henning Larsen [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Recenzujemy podcast „Breaking Down The Power Broker”.

realizacje

Park po przebudowie stał się miejscem codziennego oraz odświętnego spotykania się ludzi i przyrody postawionych obok siebie na równych prawach – piszą Artur Jerzy Filip, i Beata Gawryszewska o nowej realizacji pracowni WXCA.

Największą zaletą nowego biurowca jest wykreowanie przestrzeni na nowo i zarazem wpisanie obiektu w unikatową zieleń doliny potoku Służewieckiego – pisze Jerzy S. Majewski o nowej realizacji pracowni Grupa 5 Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Panująca w gmachu powściągliwość pozwala odpocząć od przepychu współczesnych muzeów – gęstych, wieloplanowych, multimedialnych – pisze Grzegorz Piątek o nowej realizacji pracowni Konior Studio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Altana, która burzy wszelkie wyobrażenia o architekturze w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Niesztampowa – z kolorem, który zakwitł wśród zieleni – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o nowym projekcie NOKE Architects

dizajn na zawsze

Innowacyjność postrzegam jako coś niepodważalnie nowego, wyprzedzającego konkurencję, wnoszącego zupełnie nową jakość – mówi projektant w rozmowie z Anną Żmijewską [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ PRODUKTÓW].

teoria i praktyka

W obecnym dynamicznym świecie potrzebujemy nowych podstaw teoretycznych – pisze dr inż. arch. Elżbiety Komarzyńskiej-Świeściak z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, architektki IARP, członkini Komisji Architektury i Urbanistyki Oddziału PAN we Wrocławiu.

warsztat

Funkcjonalność, prostota formy i ekonomiczność rozwiązań, a także wkomponowanie budynku w porastające działkę drzewa to podstawowe założenia projektowe nowej szkoły przy ulicy Świderskiej w Warszawie – pisze Piotr Bujnowski o nowej realizacji pracowni Bujnowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM UZUPEŁNIAJĄCE MATERIAŁY Z BUDOWY].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Najlepszy polski dizajn czyli must have 2024 z Łódź Design Festival

zawód architekt

Uważam, że sukces odnosi projekt, który przyczynia się do wzmacniania wspólnot, budowania więzi oraz wzajemnej trosk – mówi architektka w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum