Westival Sztuka Architektury

2024-06-21 10:37

Piszemy o 15. edycji jednego z najstarszych festiwali architektonicznych w Polsce. W Szczecinie były m.in. wykłady, gorące dyskusje, spacery, premiera książki ze spotkaniem autorskim.

15. odsłona jednego z najstarszych festiwali architektonicznych w Polsce za nami. Były m.in. debaty, spacery po mieście, spotkanie autorskie wokół książki. Były też gorące dyskusje, jak przystało na hasło tegorocznej edycji – Architektura dialogu. Kuratora festiwalu, Jakuba Gołębiowskiego, członka zarządu SARP O. Szczecin i wykładowcę ZUT-u, zapytaliśmy o to, co było kluczem przy tworzeniu programu. Można powiedzieć, że tematy pojawiły się trochę intuicyjnie – opowiadał „Architekturze-murator”. Wybraliśmy kwestie ważne, o których dużo się mówiło ostatnio w Szczecinie, które wzbudzały dużo emocji, a które naszym zdaniem należało przedyskutować, przepracować. I tak, debatę o dziedzictwie sprowokowało wyburzenie Wojewódzkiego Domu Sportu, jednego z najcenniejszych przykładów modernizmu. Temat architekta miasta nabrzmiewał przez trzy lata, bo już tyle czasu nie mamy go w Szczecinie, od śmierci Jarosława Bondara – zatem to było dla nas oczywiste, że będziemy chcieli rozmawiać o jego następcy. Debatę o mobilności i komunikacji wywołało to, że przeżywamy ogromne zmiany w inwestycjach drogowych, komunikacyjnych, miasto nazywa je „torową rewolucją”. I choć pretekstem do spotkania był Szczecin i przykłady rodem ze Szczecina, to podczas festiwalu wyrażano problemy uniwersalne dla współczesnego miasta i pytano o konkretne sposoby na ich rozwiązanie. Czy warto odbudowywać obiekty za wszelką cenę? – pytali uczestnicy debaty Dziedzictwo powojennej architektury Szczecina. Architekt Piotr Śmierzewski zwrócił uwagę, że gdy wypieramy architekturę PRL-u, w której się przecież urodziliśmy i wychowaliśmy, to tak jakbyśmy ulegali zbiorowej amnezji. Zdaniem Anny Syskiej, Miejskiego Konserwatora Zabytów w Tychach, żeby dojrzeć do docenienia tej architektury, musi nastąpić wymiana pokoleniowa, za 15 lat będzie lepiej. Tylko czy do tego czasu te budynki przetrwają? – zastanawiał się Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytów w Szczecinie. Problem polega na tym, że architektura modernistyczna i postmodernistyczna nie starzeje się źle, tylko my się z nią źle obchodzimy. Dyskusja wykazała, że czasem wstydzimy się jej, patrzymy na nią przez klisze szarości, typizacji i masowej produkcji PRL-u. Dlatego albo ją burzymy, albo przebudowujemy, pozbawiając wartości przed jej rozpoznaniem. A warto pokazywać nieoczywiste piękno. Kluczem do zmiany jest popularyzacja i nacisk społeczny, to udało się w przypadku hotelu Cracovia, choć często zwycięża wizja dewelopera – tak było z wrocławskim Solpolem. Współczesna technologia pozwala jednak na digitalizację tego, czego nie udało się ocalić.

Spis treści Architektura 07/2024
przegląd

Dlaczego architekci i architektki w Polsce zarabiają tak mało? Czy wolny rynek zawiódł polską architekturę? W jaki sposób wysokość wynagrodzenia wpływa na kondycję zawodu – zwłaszcza w kontekście kryzysu zdrowia psychicznego osób studiujących i nauczających architekturę? Co można z tym zrobić? Czy w ogóle chcemy coś w tej dziedzinie zmienić?

Relacjonujemy, co się wydarzyło na gali wręczenia Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2023. Bal Architektek pisze z Nairobi o rozwiązaniach projektowych sprzyjających walce z ubóstwem menstruacyjnym.

Poznaliśmy zwycięzców 17. edycji konkursu Young Design organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tegoroczne hasło konkursu – REsponsibility: Odpowiedzialność – nawiązywało do zrównoważonego projektowania i poszukiwania rozwiązań dla lepszej przyszłości.

Piszemy o 15. edycji jednego z najstarszych festiwali architektonicznych w Polsce. W Szczecinie były m.in. wykłady, gorące dyskusje, spacery, premiera książki ze spotkaniem autorskim.

Po wybranych obiektach i przestrzeniach na wakacje oprowadza Tomasz Malkowski.

Ile jest warta praca architekta_tki w Danii? Dlaczego za zrobienie master planu w Kopenhadze można zarobić blisko trzy mln złotych? Czy wszystkie pracownie architektoniczne w tym kraju budują w duchu zrównoważonego rozwoju? Rozmowa z Mateuszem Mastalskim z pracowni Henning Larsen [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Recenzujemy podcast „Breaking Down The Power Broker”.

realizacje

Park po przebudowie stał się miejscem codziennego oraz odświętnego spotykania się ludzi i przyrody postawionych obok siebie na równych prawach – piszą Artur Jerzy Filip, i Beata Gawryszewska o nowej realizacji pracowni WXCA.

Największą zaletą nowego biurowca jest wykreowanie przestrzeni na nowo i zarazem wpisanie obiektu w unikatową zieleń doliny potoku Służewieckiego – pisze Jerzy S. Majewski o nowej realizacji pracowni Grupa 5 Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Panująca w gmachu powściągliwość pozwala odpocząć od przepychu współczesnych muzeów – gęstych, wieloplanowych, multimedialnych – pisze Grzegorz Piątek o nowej realizacji pracowni Konior Studio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Altana, która burzy wszelkie wyobrażenia o architekturze w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Niesztampowa – z kolorem, który zakwitł wśród zieleni – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o nowym projekcie NOKE Architects

dizajn na zawsze

Innowacyjność postrzegam jako coś niepodważalnie nowego, wyprzedzającego konkurencję, wnoszącego zupełnie nową jakość – mówi projektant w rozmowie z Anną Żmijewską [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ PRODUKTÓW].

teoria i praktyka

W obecnym dynamicznym świecie potrzebujemy nowych podstaw teoretycznych – pisze dr inż. arch. Elżbiety Komarzyńskiej-Świeściak z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, architektki IARP, członkini Komisji Architektury i Urbanistyki Oddziału PAN we Wrocławiu.

warsztat

Funkcjonalność, prostota formy i ekonomiczność rozwiązań, a także wkomponowanie budynku w porastające działkę drzewa to podstawowe założenia projektowe nowej szkoły przy ulicy Świderskiej w Warszawie – pisze Piotr Bujnowski o nowej realizacji pracowni Bujnowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM UZUPEŁNIAJĄCE MATERIAŁY Z BUDOWY].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Najlepszy polski dizajn czyli must have 2024 z Łódź Design Festival

zawód architekt

Uważam, że sukces odnosi projekt, który przyczynia się do wzmacniania wspólnot, budowania więzi oraz wzajemnej trosk – mówi architektka w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum